Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ներկայացված հայցապահանջը. Խ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 25 միլիոն 410 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար և 508 հազար դրամ՝ որպես պետական տուրքի գումար:
Վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ: Վճռի կատարումն ապահովելու նպատակով կատարողական թերթն ուղարկվել է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մայիսի 18-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված (նախաձեռնված) և Քննչական կոմիտեի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննված քրեական գործով (քրեական վարույթով) Խ.Ա.-ն ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ՝ դիտավորությամբ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 25 միլիոն 409 հազար դրամ հարկերը չհաշվարկելու և պետական բյուջե չվճարելու համար:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին հաստատել էր Խ.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:
2024 թվականի ապրիլի 30-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ՝ քրեական հետապնդման վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով Խ.Ա.-ն ազատվել էր քրեական պատասխանատվությունից, վարույթը կարճվել էր, իսկ դատախազի կողմից ներկայացված գույքային հայցը թողնվել էր առանց քննության:
2024 թվականի հունիսի 12-ին, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության կողմից հայցադիմում էր ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Խ.Ա.-ի՝ հօգուտ պետության 25 միլիոն 409 հազար դրամ բռնագանձելու պահանջի մասին:

Антикоррупционный суд удовлетворил исковые требования, поданные Прокуратурой в рамках полномочий по защите государственных интересов. У Х.А. в пользу Республики Армения будет конфисковано 25 миллионов 410 тысяч драмов в качестве суммы причиненного государству ущерба, а также 508 тысяч драмов в качестве суммы государственной пошлины.
Решение вступило в законную силу. В целях обеспечения исполнения решения исполнительный лист был направлен в Службу обеспечения принудительного исполнения.
Напомним, что 18 мая 2022 года в рамках уголовного дела (уголовного производства), инициированного (возбужденного) в Следственном управлении Службы национальной безопасности и рассмотренного в Следственном отделе административного района Малатия-Себастия Следственного комитета, Х.А. был привлечен в качестве обвиняемого за преднамеренное уклонение от расчета налогов на сумму 25 миллионов 409 тысяч драмов и неуплату в государственный бюджет.
20 октября 2023 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении Х.А. и передал материалы дела в компетентный суд.
30 апреля 2024 года решением Уголовного суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана, на основании истечения сроков давности для уголовного преследования, Х.А. был освобожден от уголовной ответственности, производство по делу было прекращено, а имущественный иск, поданный прокуратурой, оставлен без рассмотрения.
12 июня 2024 года, в рамках полномочий по защите государственных интересов, Прокуратура административного района Малатия-Себастия города Еревана подала иск в Антикоррупционный суд против Х.А. с требованием взыскать в пользу государства 25 миллионов 409 тысяч драмов.