Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Դատախազության՝ պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում ներկայացված հայցապահանջը. Խ.Ա.-ից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության կբռնագանձվի 25 միլիոն 410 հազար դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի գումար և 508 հազար դրամ՝ որպես պետական տուրքի գումար:
Վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ: Վճռի կատարումն ապահովելու նպատակով կատարողական թերթն ուղարկվել է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն:
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի մայիսի 18-ին Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում հարուցված (նախաձեռնված) և Քննչական կոմիտեի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում քննված քրեական գործով (քրեական վարույթով) Խ.Ա.-ն ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ՝ դիտավորությամբ առանձնապես խոշոր չափերի՝ 25 միլիոն 409 հազար դրամ հարկերը չհաշվարկելու և պետական բյուջե չվճարելու համար:
Դատախազը 2023 թվականի հոկտեմբերի 20-ին հաստատել էր Խ.Ա.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան:
2024 թվականի ապրիլի 30-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի որոշմամբ՝ քրեական հետապնդման վաղեմության ժամկետներն անցնելու հիմքով Խ.Ա.-ն ազատվել էր քրեական պատասխանատվությունից, վարույթը կարճվել էր, իսկ դատախազի կողմից ներկայացված գույքային հայցը թողնվել էր առանց քննության:
2024 թվականի հունիսի 12-ին, պետական շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազության կողմից հայցադիմում էր ներկայացվել Հակակոռուպցիոն դատարան ընդդեմ Խ.Ա.-ի՝ հօգուտ պետության 25 միլիոն 409 հազար դրամ բռնագանձելու պահանջի մասին:

AMD 25 million will be confiscated in favor of the state. The court has granted the Prosecutor's claim
11/12/2024
The Anti-Corruption Court has granted the Prosecutor's claim, submitted within the framework of its powers to protect state interests. A total of AMD 25,410,000 will be confiscated from Kh.A. in favor of the Republic of Armenia as compensation for the damage caused to the state, along with AMD 508,000 as a state duty.
The decision has taken its legal effect. In order to ensure its execution, the performance sheet has been sent to the Compulsory Enforcement Service.
It should be reminded that on May 18, 2022, within the framework of a criminal case (criminal proceedings) initiated by the Investigation Department of the National Security Service and examined by the Investigation Division of the Malatia-Sebastia administrative district of the Investigative Committee, Kh.A. was involved as a defendant for deliberately failing to calculate taxes amounting to AMD 25 million 409 thousand and for not paying them into the state budget.
On October 20, 2023, the prosecutor approved the indictment against Kh.A. and submitted it, along with the case materials, to the competent court.
On April 30, 2024, by the decision of the Criminal Court of General Jurisdiction of First Instance of Yerevan, Kh.A. was released from criminal liability due to the expiration of the statute of limitations for criminal prosecution, the case was terminated, and the property claim filed by the prosecutor was left without consideration.
On June 12, 2024, within the framework of its powers to protect state interests, the Prosecutor's Office of the Malatia-Sebastia Administrative District of Yerevan city filed a claim with the Anti-Corruption Court against Kh.A., demanding the confiscation of AMD 25 million 409 thousand in favor of the state.