Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը, 2024 թվականի դեկտեմբերի 9-ին՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը, մասնակցել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները» խորագրով համաժողովին:
Արդարադատության նախարարության կողմից կազմակերպված համաժողովին ելույթներով են հանդես եկել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը (տեսաուղերձ), Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության մի շարք ներկայացուցիչներ:
Էդգար Արսենյանը, համաժողովի պանելային քննարկումների շրջանակում, անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրավական նոր գործիքակազմերին և այդ պայքարում առկա մարտահրավերներին:
Վարչության պետի խոսքով՝ կոռուպցիան՝ որպես գրեթե բոլոր պետությունների առջև ծառացած ժամանակակից խնդիր, խարխլում է իրավունքի գերակայության և ժողովրդավարության հիմքերը, խոչընդոտում է արդարադատության իրականացմանը, տնտեսության աճին և զարգացմանը, պետական մարմինների գործունեության նկատմամբ հանրային վստահության ձևավորմանն ու ամրապնդմանը: «Ուստի, մեր առջև դրված է կոռուպցիայի դեմ համակարգված պայքար մղելու բարդ, բայց կարևոր հրամայական»,- նշել է Էդգար Արսենյանը և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարելու հարցում, ի թիվս այլնի, կարևորել է Գլխավոր դատախազության կազմում ստեղծված Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության աշխատանքները: «Վարչությունը գրեթե ամբողջովին կազմափոխվել է, համալրվել է բարձր մասնագիտական որակներ և պատրաստվածություն ունեցող դատախազներով, որոնց գերակշիռ մասը երիտասարդ կադրեր են, ովքեր արդեն իսկ հաղթահարել են դրական բարեվարքության շեմը և իրենց ամենօրյա աշխատանքով ապացուցում են իրենց պատրաստակամությունը՝ պատասխանատու այս ոլորտում ծառայելու Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ընդգծել է Էդգար Արսենյանը:
Վարչության պետն անդրադարձել է նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթներով Դատախազության որդեգրած պատժողական խիստ քաղաքականությանը, փողերի լվացման վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով նոր մոտեցումներին, ինչպես նաև պետությանը և համայնքին պատճառված վնասի շրջանակներում քրեական վարույթներով վերականգնման ենթակա դրամական միջոցների գանձապետական միասնական հաշվին վճարելու ընթացակարգի վերաբերյալ Կառավարության որոշմանը:

On December 9, 2024, International Anti-Corruption Day, Edgar Arsenyan, Head of the Department of Supervision over the Legality of Pre-trial Proceedings at the Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, participated in the conference titled "Challenges in the Fight against Corruption and Ways to Overcome them."
At the conference organized by the Ministry of Justice, speeches were delivered by the Vice Prime Minister of Armenia Mher Grigoryan, Minister of Justice Srbuhi Galyan (via video message), Deputy Chairman of the Anti-Corruption Committee Musheg Babayan, Acting Chair of the Commission for the Prevention of Corruption Mariam Galstyan, Director of the USAID Armenia Mission John Allelon, as well as several representatives of civil society.
In the framework of the panel discussions at the conference, Edgar Arsenyan addressed the new legal tools in the fight against corruption and the challenges present in this struggle.
According to the Head of the Department, corruption, as a modern problem facing almost all states, undermines the foundations of the rule of law and democracy, hinders the administration of justice, economic growth and development, and the formation and strengthening of public trust in the activities of state institutions. “Therefore, we are faced with the difficult but important imperative of waging a systematic fight against corruption”, noted Edgar Arsenyan and, inter alia, emphasized the importance of the work of the Department of Supervision over the Legality of Pre-trial Proceedings at the Anti-Corruption Committee established under the Prosecutor General's Office in effectively combating corruption. “The Department has been almost completely restructured, staffed with prosecutors with high professional qualifications and training, the majority of whom are young professionals who have already surpassed the threshold of positive integrity and demonstrate their willingness to responsibly serve the Republic of Armenia in this area through their daily work”, emphasized Edgar Arsenyan.
The Head of the Department also addressed the strict punitive policy adopted by the Prosecutor's Office in criminal proceedings related to corruption crimes, new approaches in criminal proceedings concerning money laundering, as well as the Government's decision on the procedure for depositing funds subject to recovery in criminal proceedings, within the framework of the damage caused to the state and the community, into the unified treasury account.