Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը, 2024 թվականի դեկտեմբերի 9-ին՝ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի միջազգային օրը, մասնակցել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի մարտահրավերները և դրանց հաղթահարման ուղիները» խորագրով համաժողովին:
Արդարադատության նախարարության կողմից կազմակերպված համաժողովին ելույթներով են հանդես եկել ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը (տեսաուղերձ), Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը, ԱՄՆ ՄԶԳ հայաստանյան առաքելության տնօրեն Ջոն Ալելոն, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության մի շարք ներկայացուցիչներ:
Էդգար Արսենյանը, համաժողովի պանելային քննարկումների շրջանակում, անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի իրավական նոր գործիքակազմերին և այդ պայքարում առկա մարտահրավերներին:
Վարչության պետի խոսքով՝ կոռուպցիան՝ որպես գրեթե բոլոր պետությունների առջև ծառացած ժամանակակից խնդիր, խարխլում է իրավունքի գերակայության և ժողովրդավարության հիմքերը, խոչընդոտում է արդարադատության իրականացմանը, տնտեսության աճին և զարգացմանը, պետական մարմինների գործունեության նկատմամբ հանրային վստահության ձևավորմանն ու ամրապնդմանը: «Ուստի, մեր առջև դրված է կոռուպցիայի դեմ համակարգված պայքար մղելու բարդ, բայց կարևոր հրամայական»,- նշել է Էդգար Արսենյանը և կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարելու հարցում, ի թիվս այլնի, կարևորել է Գլխավոր դատախազության կազմում ստեղծված Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության աշխատանքները: «Վարչությունը գրեթե ամբողջովին կազմափոխվել է, համալրվել է բարձր մասնագիտական որակներ և պատրաստվածություն ունեցող դատախազներով, որոնց գերակշիռ մասը երիտասարդ կադրեր են, ովքեր արդեն իսկ հաղթահարել են դրական բարեվարքության շեմը և իրենց ամենօրյա աշխատանքով ապացուցում են իրենց պատրաստակամությունը՝ պատասխանատու այս ոլորտում ծառայելու Հայաստանի Հանրապետությանը»,- ընդգծել է Էդգար Արսենյանը:
Վարչության պետն անդրադարձել է նաև կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթներով Դատախազության որդեգրած պատժողական խիստ քաղաքականությանը, փողերի լվացման վերաբերյալ քննվող քրեական վարույթներով նոր մոտեցումներին, ինչպես նաև պետությանը և համայնքին պատճառված վնասի շրջանակներում քրեական վարույթներով վերականգնման ենթակա դրամական միջոցների գանձապետական միասնական հաշվին վճարելու ընթացակարգի վերաբերյալ Կառավարության որոշմանը:

Прокуратура приняла жесткую карательную политику по уголовным делам о коррупционных преступлениях. Завершена месячная кампания под девизом «Объединим усилия, предотвратим коррупцию»
09/12/2024
9 декабря 2024 года, в Международный день борьбы с коррупцией, начальник Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры Эдгар Арсенян принял участие в конференции на тему «Вызовы в борьбе с коррупцией и пути их преодоления».
На конференции, организованной Министерством юстиции, выступили вице-премьер Армении Мгер Григорян, министр юстиции Србуи Галян (видеопослание), заместитель председателя Антикоррупционного комитета Мушег Бабаян, исполняющий обязанности председателя Комиссии по предотвращению коррупции Мариам Галстян, директор миссии Агентства США по международному развитию (USAID) в Армении Джон Алелон, а также ряд представителей гражданского общества.
В рамках панельных дискуссий на конференции Эдгар Арсенян затронул новые правовые инструменты в борьбе с коррупцией и вызовы, с которыми сталкивается эта борьба.
По словам начальника управления, коррупция, как современная проблема, с которой сталкиваются почти все государства, подрывает основы верховенства закона и демократии, препятствует осуществлению правосудия, экономическому росту и развитию, а также формированию и укреплению общественного доверия к деятельности государственных органов. «Поэтому перед нами стоит сложная, но важная задача — системно бороться с коррупцией», — отметил Эдгар Арсенян и, среди прочего, подчеркнул важность работы Управлемия по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Республики Армения Генеральной прокуратуры. Управление практически полностью перестроено, пополнилось прокурорами с высокими профессиональными качествами и подготовленностью, большинство из которых — молодые кадры, уже преодолевшие порог положительной добропорядочности и своим ежедневным трудом доказывающие свою готовность служить Республике Армения в этой ответственной сфере», — подчеркнул Эдгар Арсенян.
Начальник управления также затронул жесткую карательную политику, принятую Прокуратурой по уголовным делам о коррупционных преступлениях, новые подходы к расследованию дел о отмывании денег, а также решение Правительства о порядке внесения денежных средств, подлежащих восстановлению в рамках уголовных дел, на единый казначейский счет в пределах ущерба, причиненного государству и общинам.