Պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Երևան քաղաքի թիվ 1 տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժնի պետը 2024 թվականի հունիսից օգոստոսն ընկած ժամանակահատվածում երեք զինծառայողների պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ զինվորական ծառայության համար ժամանակավորապես ոչ պիտանի ճանաչելուն նպաստելու համար ստացել է շուրջ 9 միլիոն դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Բաժնի պետը Ա.Թ.-ից ստացել է 3 միլիոն 880 հազար դրամին համարժեք 10 հազար ԱՄՆ դոլար, Գ.Գ.-ից՝ 3 միլիոն 103 հազար դրամին համարժեք 8 հազար ԱՄՆ դոլար և Կ.Ե.-ից՝ 1 միլիոն 938 հազար դրամին համարժեք 5 հազար ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 30-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Զորակոչի բաժնի պետի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով (կաշառք տվողի կամ նրա մատնանշած անձի օգտին թողտվության կամ հովանավորչության կամ այլ ապօրինի գործողության կամ անգործության համար խոշոր չափերով կաշառք ստանալը) (երեք դրվագ). վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառված կալանքը:
Դատախազը 2024 թվականի դեկտեմբերի 6-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և քրեական վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:

Руководитель отдела призыва получил взятку в размере 23 тысяч долларов США за содействие освобождению или предоставлению отсрочки от обязательной военной службы трем военнослужащим. Прокурор направил дело в суд
06/12/2024
Начальник призывного отдела призывной и мобилизационной службы города Еревана Министерства обороны Армении в период с июня по август 2024 года получил взятку в размере около 9 миллионов драмов за содействие освобождению трех военнослужащих от обязательной военной службы или признанию их временно непригодными к службе.
В рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, было установлено, что начальник отдела получил взятки в размере, эквивалентном 3 миллионам 880 тысяч драмов (10 тысяч долларов США) от А.Т., 3 миллионам 103 тысяч драмов (8 тысяч долларов США) от Г.Г. и 1 миллиону 938 тысяч драмов (5 тысяч долларов США) от К.Е.
30 сентября 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении начальника призывного отдела по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса (получение взятки в крупном размере за содействие или покровительство взяткодателя или лица, указанного им, за другие незаконные действия или бездействие) (три эпизода). В отношении обвиняемого применена мера пресечения в виде заключения под стражу.
6 декабря 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение и передал материалы уголовного дела в Антикоррупционный суд.