Հայաստանի Հանրապետության կառավարության այսօրվա նիստում հավանության է արժանացել պետությանը և համայնքին պատճառված վնասի շրջանակներում քրեական վարույթներով վերականգնման ենթակա դրամական միջոցների գանձապետական միասնական հաշվին վճարելու ընթացակարգի վերաբերյալ Կառավարության որոշման նախագիծը:
Ներկայացված նախագիծը մշակվել է ՀՀ վարչապետի որոշմամբ ստեղծված՝ շահագրգիռ գերատեսչությունների ներկայացուցիչներից կազմված աշխատանքային խմբի գործունեության արդյունքում: Աշխատանքային խումբը ղեկավարել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը:
Որոշման ընդունման առաջնային նպատակն է քրեական վարույթներով վերականգնված դրամական միջոցների միասնական և ճշգրիտ տվյալներ ստանալը, ինչպես նաև Ֆինանսների նախարարության կողմից նշված դրամական միջոցների կառավարումը և ծախսերի իրականացումը:
Այս որոշմամբ առաջարկվող կարգավորումների նպատակը քրեական վարույթներով՝
- պետությանը,
- համայնքին,
- պետական կամ համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին,
- պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դրամական միջոցների վճարման միասնական կարգավորումներ սահմանելն է:
- Քրեական վարույթներով պետությանը, համայնքին, պետական կամ համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին կամ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դրամական միջոցները վճարվելու են Ֆինանսների նախարարության կողմից կառավարվող՝ գանձապետական հաշվին՝ վերականգնված միջոցների միասնական հաշվին:
- Գլխավոր դատախազությունը եռամսյա պարբերականությամբ ֆինանսների նախարարություն տեղեկատվություն է ներկայացնելու այն քրեական վարույթների վերաբերյալ, որոնցով կատարվել է վնասի վերականգնում և առկա է օրինական ուժի մեջ մտած եզրափակիչ դատավարական որոշում, ինչը հնարավորություն կտա ֆինանսների նախարարությանը արդեն որպես եկամուտ տնօրինել նշված գումարները:
- Անձի ռեաբիլիտացիայի դեպքում Գլխավոր դատախազությունը համապատասխան տեղեկատվությունը փոխանցելու է Ֆինանսների նախարարություն, որպեսզի վնասի վերականգնման նպատակով վճարված գումարները հետ վերադարձվեն վճարում կատարած անձին:
- Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով գումարները վճարվելու են Դատախազության դեպոզիտ հաշվին և փոխանցվելու են տուժողին եզրափակիչ դատավարական ակտից հետո:
- Համայնքին, պետական կամ համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպություններին կամ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններին պատճառված վնասի վերականգնման նպատակով դրամական միջոցները եզրափակիչ դատավարական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո կրկին Դատախազության գրության հիման վրա՝ Ֆինանսների նախարարության կողմից կհաշվանցվեն համապատասխան համայնքի, պետական կամ համայնքային մասնակցությամբ կազմակերպությունների կամ պետական կամ համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպությունների հաշվին:
- Առաջարկվող կարգավորումներից բացառություններ են սահմանված հարկային որոշ հանցագործությունների համար, որոնց դեպքում նախատեսվում է դրանք վճարել հարկ վճարողի միասնական հաշվին՝ տնտեսվարողների համար հնարավոր անբարենպաստ հետևանքները (տուգանքներ և այլն) բացառելու նպատակով:
Կառավարության որոշմամբ կարգավորվում են նաև քրեական վարույթներով ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պատճառված վնասի վերականգնման կարգը, ինչպես նաև վերականգնված դրամական միջոցների և արգելադրված դրամական միջոցների վերաբերյալ տվյալների հրապարակման կարգը:
Հանրային հաշվետվողականության նկատառումներից ելնելով՝ Գլխավոր դատախազության կողմից կիսամյակային պարբերականությամբ տեղեկատվություն է հրապարակվելու քրեական վարույթներով հաշվետու ժամանակահատվածում վերականգնված դրամական միջոցների, ինչպես նաև որպես գույք արգելադրված Հայաստանի Հանրապետության դրամի վերաբերյալ՝ ըստ նախաքննական մարմինների տարբերակման:
Հաշվեհամարը, որին փոխանցվելու են դրամական միջոցները, կոչվելու է «Վերականգնված միջոցների միասնական հաշիվ»:

Today the Government of the Republic of Armenia approved the Government Draft Decision on the procedure for paying funds subject to recovery in criminal proceedings within the framework of damage caused to the state and community to the unified treasury account.
The mentioned draft was developed in the result of the activities of a working group formed by the decision of the Prime Minister of the Republic of Armenia, consisting of representatives of interested departments. The working group was headed by the Deputy Prosecutor General of the Republic of Armenia.
The primary objective of the adoption of the Decision is to receive unified and accurate data on funds recovered in criminal proceedings, as well as the management of the mentioned funds and expenses by the Ministry of Finance.
The purpose of the mentioned decision is to establish unified regulations for the payment of funds for the restoration of damage caused in criminal proceedings to
- the state,
- community,
- organizations with state or community participation,
- establishment of unified regulations for the payment of funds to compensate for damage caused to state or community non-governmental organizations with state or community participation.
- In the scope of criminal proceedings, funds for the restoration of damage caused to the state, community, state or organizations with community participation or the non-governmental organizations will be paid to the Unified Account for Recovered Funds.
- The Prosecutor General's Office will submit information to the Ministry of Finance on a quarterly basis on those criminal proceedings where damage has been restored and there is a final court decision entered into legal force, which will enable the Ministry of Finance to already dispose the mentioned amounts as income.
- In case of rehabilitation of a person, the Prosecutor General's Office will transfer the relevant information to the Ministry of Finance so that the amounts paid for the purpose of damage recovery are returned to the person who made the payment.
- The amounts for the purpose of damage recovery caused to individuals and legal entities will be paid to the deposit account of the Prosecutor's Office and transferred to the victim after the final court act.
- After the final procedural act enters into legal force, funds for the restoration of damage caused to the state, community, state or organizations with community participation or the non-governmental organizations will be transferred by the Ministry of Finance to the account of the relevant state, community, state or organizations with community participation or the non-governmental organizations based on the Prosecutor's Office's letter.
- Exceptions to the proposed regulations are established for certain tax crimes, in which case they are intended to be paid to the taxpayer's single account in order to exclude possible adverse consequences for economic entities (fines, etc.).
-
The Government's decision also regulates the order of recovering damages caused to individuals and legal entities in criminal proceedings, as well as the procedure for publishing data on recovered funds and frozen funds.
During the reporting period the Prosecutor General's Office will publish information on a semi-annual basis on the funds recovered in criminal proceedings, as well as on the Republic of Armenia's drams frozen as property, according to the differentiation of the preliminary investigation bodies.
The account to which the funds will be transferred will be called the "Unified Account for Recovered Funds."