Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, 2024 թվականի դեկտեմբերի 3-ին՝ Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրը, ներկա է եղել «Կողք կողքի» 5-րդ միջազգային ներառական երաժշտական արտ փառատոնին, այնուհետև՝ «Ճախրուկ» էթնո երաժշտախմբի առաջին մենահամերգից հետո, հանդիպել է երաժշտախմբի մասնակիցներին:
Նշենք, որ «Կողք կողքի» կրթամշակութային հասարակական կազմակերպության կողմից անցկացված 5-րդ միջազգային ներառական երաժշտական արտ փառատոնի կարգախոսն է՝ «Ներառական հասարակություն՝ քաղաքակիրթ երկիր»։ Փառատոնն իրականացել է ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանի հովանու ներքո:
Կ. Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում տեղի ունեցած՝ Խարբերդի մասնագիտացված մանկատան «Ճախրուկ» էթնո երաժշտախմբի առաջին մենահամերգը նվիրված է եղել «Ճախրուկ» մշակութային կենտրոնի գործունեության 5-ամյակին: Այս մենահամերգով մեկնարկել է ճախրուկների համերգային շրջագայությունը, որը կիրականացվի Երևանի և ՀՀ մարզերի տարբեր հանրակրթական դպրոցներում, ինչպես նաև բուհերում: Նպատակն է՝ ձևավորել առավել հանդուրժող և ներառական հասարակություն։

On December 3, 2024, the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan was present at the 5th International Inclusive Musical Art Festival “Side by Side” on the International Day of Persons with Disabilities then, after the first concert of “Chakhruk” ethno musical ensemble, met the participants of the ensemble.
It should be noted that the slogan of the 5th International Inclusive Musical Art Festival, organized by "Side by Side" educational and cultural non-governmental organization, is "Inclusive Society - Civilized Country". The festival was organized with the support of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and under the auspices of the Spouse of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Mrs. Anna Hakobyan.
The first solo concert of “Chakhruk” ethno music ensemble of Kharberd Specialized Orphanage, held at Yerevan State Russian Drama Theater named after K. Stanislavsky, was dedicated to the 5th anniversary of “Chakhruk” cultural center. The concert tour of Chakhruk was launched after this solo concert, which will be held in various secondary schools in Yerevan and the regions of Armenia, as well as in universities. The goal is to form a more tolerant and inclusive society.