«Հակակոռուպցիոն իրազեկման շաբաթ»-ի մեկնարկը՝ Գլխավոր դատախազությունից. Աննա Վարդապետյանը հանդիպել է ԵՊՀ ուսանողներին
03/12/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր, «Համախմբենք ուժերը՝ կանխենք կոռուպցիան» համապետական արշավի շրջանակում, ընդունել է Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի շուրջ 4 տասնյակ ուսանողների:
Արշավի շրջանակում 2024 թվականի դեկտեմբերի 3-ին մեկնարկած «Հակակոռուպցիոն իրազեկման շաբաթ»-ն իրականացնում է Արդարադատության նախարարությունը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համագործակցությամբ:
Աննա Վարդապետյանն ուսանողների հետ հարցուպատասխանի ձևաչափով անցկացված քննարկման ընթացքում անդրադարձել է մի շարք հարցերի՝ ինչո՞վ է վտանգավոր կոռուպցիան, ինչպե՞ս է այն դրսևորվում, ի՞նչ է հովանավորչությունը, ինչպե՞ս պայքարել հովանավորչության դեմ, ի՞նչ է բարեվարքությունն ու ինչպե՞ս ազդարարել կոռուպցիոն հանցագործությունների մասին:
Ուսանողները կարծիք են հայտնել, որ կոռուպցիան մարդկանց զրկում է հավասար հնարավորություններից, խոչընդոտում է պետության զարգացմանը, պետության մեջ պետություն է ստեղծում, վտանգում է ազգային անվտանգությունը և այլն:
Անդրադառնալով կոռուպցիայի կանխարգելման ոլորտում առկա մարտահրավերներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է մտածողության փոփոխության անհրաժեշտությունն ու նշել. «Մեր խնդիրն այն է, որ մենք ցանկանում ենք արդարադատություն իրականացվի, բայց ոչ մեր նկատմամբ»:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը, պատասխանելով ուսանողների հարցերին, անդրադարձել է նաև դատախազների հանրային հաղորդակցության հմտությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքներին, իրավապահ մարմինների նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացման անհրաժեշտությանը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանության, ինչպես նաև ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման ոլորտներում Դատախազության իրականացրած աշխատանքներին և այլն:
Գլխավոր դատախազության Հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը ներկայացրել է 2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթների, դատարան ուղարկված գործերի, դատավճիռների ու վերականգնված վնասի վիճակագրությունը:
Էդգար Արսենյանը, մասնավորապես, նշել է, որ կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքերով քննված քրեական վարույթներից վերոնշյալ ժամանակահատվածում դատարան է ուղարկվել 131 քրեական գործ՝ 287 անձի վերաբերյալ: Ավարտված գործերով վերականգնվել է 532 միլիոն 568 հազար դրամ: 2024 թվականի հունվարի 1-ից հոկտեմբերի 30-ն ընկած ժամանակահատվածում դատարաններում ավարտվել է կոռուպցիոն բնույթի 91 քրեական գործ` 146 անձի վերաբերյալ: Նշված քրեական գործերից 88-ով` 140 անձի նկատմամբ կայացվել է մեղադրական դատավճիռ, 3 գործով 6 ամբաստանյալի նկատմամբ կայացվել է արդա­րացման դատավճիռ (ներկայացվել են վերաքննիչ բողոքներ):

Начало «Недели антикоррупционной осведомленности» — от Генеральной прокуратуры. Анна Вардапетян встретилась со студентами Ереванского государственного университета
03/12/2024
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла около сорока студентов юридического факультета Ереванского государственного университета в рамках общенациональной кампании «Объединим усилия для предотвращения коррупции».
В рамках кампании 3 декабря 2024 года стартовала «Неделя антикоррупционной осведомленности», организованная Министерством юстиции в сотрудничестве с Агентством США по международному развитию (USAID).
Анна Вардапетян в ходе обсуждения в формате вопросов и ответов со студентами затронула ряд вопросов, таких как: в чем опасность коррупции, как она проявляется, что такое покровительство, как бороться с покровительством, что такое этика и как сообщать о коррупционных преступлениях.
Студенты выразили мнение, что коррупция лишает людей равных возможностей, препятствует развитию государства, создает государство в государстве, угрожает национальной безопасности и т.д.
Отвечая на вызовы в области предотвращения коррупции, Генеральный прокурор Армении подчеркнула необходимость изменения мышления и отметила: «Наша проблема в том, что мы хотим, чтобы справедливость была установлена, но не в отношении нас.
Во время встречи Генеральный прокурор Армении, отвечая на вопросы студентов, также затронула работы по развитию навыков публичной коммуникации прокуроров, необходимость повышения общественного доверия к правоохранительным органам, защиту государственных и муниципальных интересов, а также работу Прокуратуры в области конфискации имущества с незаконным происхождением и другие темы.
Начальник Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры Республики Армения Эдгар Арсенян представил статистику по уголовным делам, инициированным в Антикоррупционном комитете в период с 1 января по 30 октября 2024 года, делам, направленным в суд, вынесенным приговорам и восстановленному ущербу.
Эдгар Арсенян, в частности, отметил, что за указанный период из уголовных производств, расследованных по делам о коррупционных преступлениях, в суд было направлено 131 уголовное дело в отношении 287 человек. За период с 1 января по 30 октября 2024 года было восстановлено 532 млн 568 тыс. драмов. В тот же период в судах было завершено 91 уголовное дело коррупционной направленности в отношении 146 лиц. По 88 из этих указанных дел в отношении 140 лиц был вынесен обвинительный приговор, по 3 делам в отношении 6 обвиняемых были вынесены оправдательные приговоры (поданы апелляционные жалобы).