2024 թվականի նոյեմբերի 29-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը և անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի ու Կ.Պ.-ի միջև 2005 թվականի հունիսի 20-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը: Որպես գործարքի անվավերության հետևանք՝ Դատարանը Կ.Պ.-ին պարտավորեցրել է Երևան համայնքին վերադարձնել Երևան քաղաքի Աջափնյակ վարչական շրջանի Լուկաշին փողոցին հարող՝ 1.286 հա մակերեսով հողամասը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2023 թվականի փետրվարի 2-ին հայց էր ներկայացրել դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Երևանի քաղաքապետի և Կ.Պ.-ի միջև կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը և որպես հետևանք անվավեր ճանաչել գույքի նկատմամբ Կ.Պ.-ի սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը: Գլխավոր դատախազության հայցի հիմքում դրված էր այն հանգամանքը, որ 2005 թվականի հունիսի 20-ին Երևանի քաղաքապետի և Կ.Պ.-ի միջև կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիրը հակասել է Հողային օրենսգրքի 56-րդ հոդվածի 8-րդ մասի պահանջին՝ առկա չի եղել վերոնշյալ հողամասն օտարելու վերաբերյալ տեղական ինքնակառավարման մարմնի որոշում:

29 ноября 2024 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и признал недействительным договор купли-продажи, заключённый между мэром Еревана и К.П. Вследствие признания сделки недействительной, суд обязал К.П. вернуть Ереванской общине участок площадью 1,286 га, прилегающий к улице Лукашина в административном районе Ачапняк города Еревана.
Напомним, что 2 февраля 2023 года Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры обратилось в суд с требованием признать недействительным договор, заключённый между мэром Еревана и К.П., и, как следствие, аннулировать государственную регистрацию права собственности К.П. на данное имущество. В основе иска Генеральной прокуратуры лежал тот факт, что 20 июня 2005 года договор купли-продажи недвижимости, заключённый между мэром Еревана и К.П., противоречил требованию части 8 статьи 56 Земельного кодекса, поскольку не было решения органа местного самоуправления о продаже данного земельного участка.