Օրենքի խախտմամբ օտարված «Երասխ-1» զորամասը կվերադարձվի պետությանը. Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը
02/12/2024
2024 թվականի նոյեմբերի 29-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը և անվավեր ճանաչել շուրջ 60 միլիոն արժողությամբ «Երասխ-1» զորամասն օտարելու մասին Պաշտպանության նախարարության և Է.Ա.-ի միջև 2009 թվականի հունվարի 13-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը: Որպես հետևանք՝ Դատարանն անվավեր է ճանաչել Է.Ա.-ի անվամբ կատարված իրավունքի գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2023 թվականի ապրիլի 28-ին հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Արարատի մարզի Արմաշ գյուղում գտնվող՝ «Երասխ-1» զորամասի շուրջ 2200 քմ մակերեսով զորանոցը և այլ շինությունները, ինչպես նաև 1.2 հա մակերեսով հատուկ նշանակության հողամասն օտարելու մասին Պաշտպանության նախարարության և Է.Ա.-ի միջև 2009 թվականի հունվարի 13-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը և որպես հետևանք՝ Է.Ա.-ի անվամբ կատարված իրավունքի գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի մեկ այլ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 12-ի վճռով, հաստատվել էր նաև կողմի հետ Գլխավոր դատախազության կնքած հաշտության համաձայնությունը: Արդյունքում՝ պետությանն է վերադարձվել Արարատի մարզի Արմաշ գյուղում «Երասխ-2» զորամաս հասցեում գտնվող՝ 9000 քմ մակերեսով հատուկ նշանակության հողամասը և 993.7 քմ մակերեսով շինությունները, որոնք 2024 թվականի հունվարի 4-ին ամրացվել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:

On November 29, 2024 the Anti-corruption court awarded the claim of the Prosecutor General’s Office and declared as invalid the sale and purchase agreement concluded on January 13, 2009 between the Ministry of Defense and E.A. on alienation of “Yeraskh-1” military unit, the value whereof amounted to AMD 60 million. As a result, the Court declared the registration of E.A.’s ownership right invalid.
Let us remind that on April 28, 2023, the Department of State Interests Protection of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the Anti-corruption court demanding to declare as invalid the sale and purchase agreement concluded on January 13, 2009, between the Ministry of Defense and E.A. regarding the alienation of the barrack of “Yeraskh-1” military unit with the surface of 2200 m2 and other buildings as well as the land plot of special significance with the surface of 1.2 ha located at Armash village, Ararat region and as a result declare as invalid the state registration of E.A.’s ownership right.
Let us remind that on September 12, 2023, the Anti-corruption court approved the settlement agreement concluded between the abovementioned party and the Prosecutor General’s Office. As a result, the land plot of special significance with the surface of 9000m2 and the buildings with the surface of 993.7 m2 located at “Yeraskh-2” military unit, Armash village, Ararat region were attached to the State Property Management Committee of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.