Օրենքի խախտմամբ օտարված «Երասխ-1» զորամասը կվերադարձվի պետությանը. Դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը
02/12/2024
2024 թվականի նոյեմբերի 29-ին Հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Գլխավոր դատախազության հայցը և անվավեր ճանաչել շուրջ 60 միլիոն արժողությամբ «Երասխ-1» զորամասն օտարելու մասին Պաշտպանության նախարարության և Է.Ա.-ի միջև 2009 թվականի հունվարի 13-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը: Որպես հետևանք՝ Դատարանն անվավեր է ճանաչել Է.Ա.-ի անվամբ կատարված իրավունքի գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2023 թվականի ապրիլի 28-ին հայց էր ներկայացրել Հակակոռուպցիոն դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել Արարատի մարզի Արմաշ գյուղում գտնվող՝ «Երասխ-1» զորամասի շուրջ 2200 քմ մակերեսով զորանոցը և այլ շինությունները, ինչպես նաև 1.2 հա մակերեսով հատուկ նշանակության հողամասն օտարելու մասին Պաշտպանության նախարարության և Է.Ա.-ի միջև 2009 թվականի հունվարի 13-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը և որպես հետևանք՝ Է.Ա.-ի անվամբ կատարված իրավունքի գրանցումը:
Հիշեցնենք, որ Հակակոռուպցիոն դատարանի մեկ այլ՝ 2023 թվականի սեպտեմբերի 12-ի վճռով, հաստատվել էր նաև կողմի հետ Գլխավոր դատախազության կնքած հաշտության համաձայնությունը: Արդյունքում՝ պետությանն է վերադարձվել Արարատի մարզի Արմաշ գյուղում «Երասխ-2» զորամաս հասցեում գտնվող՝ 9000 քմ մակերեսով հատուկ նշանակության հողամասը և 993.7 քմ մակերեսով շինությունները, որոնք 2024 թվականի հունվարի 4-ին ամրացվել են Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:

29 ноября 2024 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Генеральной прокуратуры и признал недействительным договор купли-продажи о передаче военной части «Ерасх-1», стоимостью около 60 миллионов, заключённый 13 января 2009 года между Министерством обороны и Э.А. В результате суд аннулировал регистрацию права собственности, произведённую на имя Э.А.
Напоминаем, что 28 апреля 2023 года Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры подало иск в Антикоррупционный суд с требованием признать недействительным договор купли-продажи, заключённый между Министерством обороны и Э.А. 13 января 2009 года, касающийся отчуждения казармы и других сооружений, расположенных на площади около 2200 кв.м в селе Армаш Армавирской области, а также земельного участка площадью 1,2 га специального назначения, и, как следствие, аннулировать регистрацию права собственности на имя Э.А.
Напоминаем, что другим решением Антикоррупционного суда от 12 сентября 2023 года было также утверждено мировое соглашение, заключённое Генеральной прокуратурой с другой стороной. В результате, государству был возвращён земельный участок специального назначения площадью 9000 кв.м и здания общей площадью 993,7 кв.м, расположенные по адресу военной части «Ерасх-2» в селе Армаш Армавирской области. Эти объекты были переданы Комитету по управлению государственным имуществом Министерства территориального управления и инфраструктур 4 января 2024 года.