Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի նոյեմբերի 29-ին տեղեկացրել էր, որ դատախազը նույն օրը հաստատել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթի մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել իրավասու դատարան՝ հեռակա դատաքննության:
Միաժամանակ, դատախազի կողմից դատարան էր ներկայացվել մեղադրյալ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հեռակա դատաքննություն իրականացնելու մասին միջնորդություն:
2024 թվականի նոյեմբերի 29-ին Դատարանը բավարարել է դատախազի միջնորդությունը, ինչը նշանակում է, որ Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ի նկատմամբ կիրականացվի հեռակա դատաքննություն:
Հիշեցնենք, որ նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի՝ 2023 թվականի օգոստոսի 24-ի որոշմամբ՝ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հարուցվել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):
Մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Մ.Մ.-ն, 2008 թվականից մինչև 2012 թվականը զբաղեցնելով ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալի պաշտոնը, իսկ 2013 թվականից մինչև 2018 թվականը՝ հանդիսանալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքին հակառակ՝ մինչև 2016 թվականը ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր մտերիմներ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի միջոցով մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող կազմակերպության կառավարմանը՝ օրինականացնելով վերոնշյալ ապօրինի գործունեության արդյունքում հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Կառավարության 2001 թվականի մայիսի 21-ի 435-Ն որոշմամբ՝ Էներգետիկայի նախարարության «Հայէներգանորոգում» ՓԲ ընկերության գույքի կազմից առանձնացված «Ձորա ՀԷԿ» տեղամասի՝ պետական սեփականություն հանդիսացող գույքի ներդրմամբ ստեղծվել է «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերությունը: Ընկերության բաժնետոմսերի կառավարման լիազորությունը վերապահվել է Պաշտպանության նախարարությանը:
2010 թվականի դեկտեմբերի 16-ին Պաշտպանության նախարարության կողմից մշակվել է վերոնշյալ գույքի օտարման խոշոր գործարք կնքելուն հավանություն տալու մասին կառավարության գաղտնի որոշման նախագիծ: Նախագծով առաջարկվել է թույլատրել Պաշտպանության նախարարությանը՝ հավանություն տալ խոշոր գործարքի կնքմանը, այն է՝ 3 մլրդ 600 մլն դրամով գույքն օտարել փաստացի Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը: «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությունը հիմնադրվել է Մ.Մ.-ին փոխկապակցված անձանց՝ Ա.Պ.-ի և Լ.Ա.-ի կողմից՝ Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում հաշվառված «Էմ Ջի Դի Սի ինք» առևտրային ընկերության և «Վոդ Գրուպ» ՍՊ ընկերության միջոցով 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ին:
2010 թվականի դեկտեմբերի 20-ին կնքված գույքի առուվաճառքի պայմանագրով «Ձորա ՀԷԿ» ՓԲ ընկերության 4 մլրդ 646 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով գույքը 3 մլրդ 600 մլն դրամով օտարվել է Մ.Մ.-ի կողմից ղեկավարվող «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերությանը:
Այնուհետև, Կառավարությունը, «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության համար արտոնություններ սահմանելու նպատակով, 2011 թվականին համապատասխան որոշմամբ փոքր հիդրոէլեկտրակայանների համար սահմանված 10 Մվտ հզորության փոխարեն առավելագույն հզորություն է սահմանել մինչև 30 Մվտ հզորությունը: Արդյունքում՝ խոշոր ՀԷԿ հանդիսացող միակ՝ 26,4 Մվտ հզորության «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանն ընդգրկվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների ցանկում: Կառավարության որոշման հիման վրա՝ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը փոփոխել է էլեկտրաէներգիայի վաճառքի սակագների հաշվարկման մեթոդիկան և 2012-2016 թվականների ընթացքում «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության հիդրոէլեկտրակայանից արտադրված և առաքված էլեկտրաէներգիայի վաճառքի համար սահմանել կրկնակին գերազանցող սակագներ: Արդյունքում՝ «Ձորագետ Հիդրո» ՍՊ ընկերության կողմից Հայաստանի Հանրապետությունում էլեկտրաէներգիա սպառող ֆիզիկական և իրավաբանական անձանցից հավելյալ ստացվել է 3 մլրդ 750 մլն 837 հազար 591 դրամ: Մ.Մ.-ն քողարկել է ընկերության 30 տոկոս բաժնեմասերի իրական շահառու հանդիսանալու հանգամանքը, որի արդյունքում 2011-2016 թվականների ընթացքում ստացել է 1 մլրդ 113 մլն 698 հազար 628 դրամ շահաբաժին:
Վերը նշված ժամանակահատվածում ձեռնարկատիրական գործունեությանն ապօրինի մասնակցելու արդյունքում ստացված գումարներից՝ առանձնապես խոշոր չափերով 333 մլն 861 հազար 167 դրամ գումարն օրինականացնելու միասնական դիտավորությամբ փաստացի ստացված գումարների հանցավոր ծագումը խեղաթյուրելու, դրանց իրական պատկանելիությունը թաքցնելու նպատակով Մ.Մ-ն վերոհիշյալ գումարները միախառնել է իր այլ եկամուտների հետ, ապա տարատեսակ քաղաքացիաիրավական գործարքների, այն է՝ տարբեր բանկային գործարքներ կատարելու եղանակներով դրանց հաղորդել է օրինական տեսք։
2023 թվականի հոկտեմբերի 28-ին որոշում էր կայացվել քրեական վարույթով մեղադրյալ Մ.Մ.-ի նկատմամբ հեռակա վարույթ իրականացնելու մասին:

В Святом Престоле состоится заочный суд в отношении бывшего Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения М.М. Суд удовлетворил ходатайство прокурора
30/11/2024
29 ноября 2023 года Генеральная прокуратура сообщила, что прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении бывшего Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения при Святом Престоле М.М. и передал материалы дела в компетентный суд для заочного разбирательства.
Одновременно прокурор представил в суд ходатайство о проведении заочного судебного разбирательства в отношении обвиняемого М.М.
29 ноября 2024 года суд удовлетворил ходатайство прокурора, что означает, что в отношении бывшего Чрезвычайного и Полномочного Посла Республики Армения при Святом Престоле М.М. будет проведено заочное судебное разбирательство.
Напомним, что решением прокурора, осуществляющего надзор за предварительным расследованием, от 24 августа 2023 года в отношении М.М. было возбуждено уголовное преследование по пункту части 31 статьи 190 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (легализация имущества в особо крупном размере, приобретённого преступным путём (отмывание денег)).
В частности, в ходе уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом, было установлено, что М.М., занимавший с 2008 по 2012 год должность первого заместителя руководителя аппарата президента РА, а с 2013 по 2018 год — являясь Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения при Святом Престоле, вопреки законодательному запрету на ведение предпринимательской деятельности, до 2016 года как лично, так и через своих близких А.П. и Л.А. участвовал в управлении организацией, занимающейся предпринимательской деятельностью, легализуя имущество, полученное преступным путём в особо крупном размере в результате вышеупомянутой незаконной деятельности.
Согласно решению правительства от 21 мая 2001 года № 435-Н, на основе государственного участка «Дзора ГЭС», выделенного из состава имущества компании «Хайэнерганорогум» Министерства энергетики, была создана компания «Дзора ГЭС» ЗАО. Управление акциями компании было передано Министерству обороны.
16 декабря 2010 года Министерством обороны был разработан проект секретного постановления правительства о согласовании крупной сделки по отчуждению вышеупомянутого имущества. Проектом предлагалось разрешить Министерству обороны дать согласие на заключение крупной сделки, а именно, на отчуждение имущества компании ООО «Дзорагет Гидро», фактически управляемой М.М., за 3 млрд 600 млн драмов. Компания «Дзорагет Гидро» была основана аффилированными с М.М. лицами — А.П. и Л.А. — посредством торговой компании «Эм Джи Ди Си Инк», зарегистрированной на Британских Виргинских островах, и компании с ограниченной ответственностью «Вод Групп» 27 октября 2010 года.
20 декабря 2010 года был заключён договор купли-продажи, согласно которому имущество компании «Дзора ГЭС» стоимостью 4 млрд 646 млн 400 тыс. драмов было отчуждено за 3 млрд 600 млн драмов компании «Дзорагет Гидро», управляемой М.М.
Затем, с целью предоставления льгот компании «Дзорагет Гидро», в 2011 году правительство соответствующим постановлением установило максимальную мощность для малых гидроэлектростанций не 10 МВт, а до 30 МВт. В результате гидроэлектростанция компании «Дзорагет Гидро» мощностью 26,4 МВт, являющаяся единственной крупной ГЭС, была включена в список малых гидроэлектростанций. На основании постановления правительства Комиссия по регулированию общественных услуг изменила методику расчёта тарифов на продажу электроэнергии и установила тарифы, превышающие обычные, на продажу электроэнергии, произведённой и поставленной гидроэлектростанцией компании «Дзорагет Гидро» в период с 2012 по 2016 год. В результате компания «Дзорагет Гидро» получила дополнительно 3 млрд 750 млн 837 тыс. 591 драм от физических и юридических лиц, потребляющих электроэнергию в Армении. М.М. скрывал факт, что является фактическим владельцем 30% доли компании, в результате чего в период с 2011 по 2016 годы он получил дивиденды в размере 1 млрд 113 млн 698 тыс. 628 драм.
В результате незаконного участия в предпринимательской деятельности в указанный период, М.М., с целью скрыть преступное происхождение фактически полученных средств, а также их истинную принадлежность, с единым умыслом легализовал особо крупную сумму в размере 333 млн 861 тыс. 167 драм. Для этого он смешал эти средства с другими доходами, а затем придал им законный вид через различные гражданско-правовые сделки, включая различные банковские операции.
28 октября 2023 года было принято решение о проведении заочного разбирательства в отношении обвиняемого М.М. по уголовному производству.