Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը 2024 թվականի նոյեմբերի 22-23-ին որպես ժյուրիի անդամ մասնակցել է «Քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներին» նվիրված միջբուհական մրցույթ-դատախաղին: Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցության շրջանակում կազմակերպված մրցույթ-դատախաղին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ԵՊՀ-ի, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի, ՆԳՆ կրթահամալիրի, Հյուսիսային համալսարանի, Շիրակի պետական համալսարանի և Գավառի պետական համալսարանի 9 թիմեր:
Եզրափակիչ փուլում միմյանց հետ մրցել են «ԵՊՀ-1» և «ԵՊՀ-2» թիմերը:
Ժյուրիի որոշմամբ՝ հաղթող է ճանաչվել «ԵՊՀ-2» թիմը: Հաղթող թիմը բացի գավաթից՝ արժանացել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և ՀՀ դատախազության կողմից սահմանված մրցանակներին:
Ի թիվս այլնի, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի շնորհակալագրով է պարգևատրվել «ԵՊՀ-1» թիմի ներկայացուցիչ Էդվարդ Մովսիսյանը՝ դատախաղի ընթացքում ներկայացրած լավագույն մեղադրական դիրքորոշման համար:

Благодарственное письмо Генерального прокурора участнику межвузовского конкурса-инсценированного судебного процесса «Проблемы уголовного права и уголовного процесса»
27/11/2024
22-23 ноября 2024 года прокурор Араратской области Вардан Погосян принял участие в качестве члена жюри в межвузовском конкурсе-инсценированном судебном процессе на тему «Проблемы уголовного права и уголовного процесса». На участие в конкурсе, организованном в рамках сотрудничества юридического факультета ЕГУ и Немецкого фонда правового сотрудничества, подали заявки 9 команд из ЕГУ, Французского университета в Армении, образовательного комплекса МВД, Северного университета, Ширакского государственного университета и Гаварского государственного университета.
В финальном туре между собой соревновались команды «ЕГУ-1» и «ЕГУ-2».
По решению жюри победителем была признана команда «ЕГУ-2». Помимо кубка, команде-победителю были вручены призы, определенные Юридическим факультетом ЕГУ и Прокуратурой РА.
В частности, Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян наградила представителя команды ЕГУ-1 Эдварда Мовсисяна за лучшую позицию обвинения, представленную на суде.