Արարատի մարզի դատախազ Վարդան Պողոսյանը 2024 թվականի նոյեմբերի 22-23-ին որպես ժյուրիի անդամ մասնակցել է «Քրեական իրավունքի և քրեական դատավարության հիմնախնդիրներին» նվիրված միջբուհական մրցույթ-դատախաղին: Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցության շրջանակում կազմակերպված մրցույթ-դատախաղին մասնակցելու հայտ են ներկայացրել ԵՊՀ-ի, Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի, ՆԳՆ կրթահամալիրի, Հյուսիսային համալսարանի, Շիրակի պետական համալսարանի և Գավառի պետական համալսարանի 9 թիմեր:
Եզրափակիչ փուլում միմյանց հետ մրցել են «ԵՊՀ-1» և «ԵՊՀ-2» թիմերը:
Ժյուրիի որոշմամբ՝ հաղթող է ճանաչվել «ԵՊՀ-2» թիմը: Հաղթող թիմը բացի գավաթից՝ արժանացել է ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի և ՀՀ դատախազության կողմից սահմանված մրցանակներին:
Ի թիվս այլնի, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի շնորհակալագրով է պարգևատրվել «ԵՊՀ-1» թիմի ներկայացուցիչ Էդվարդ Մովսիսյանը՝ դատախաղի ընթացքում ներկայացրած լավագույն մեղադրական դիրքորոշման համար:

The Prosecutor of Ararat Region Vardan Poghosyan took part as a jury in the inter-university moot court competition titled “Main issues of Criminal Law and Criminal Procedure Law” on 22-23 November 2024. The event was organized in the frame of the cooperation between YSU Faculty of Law and the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ). Nine teams from YSU, French University in Armenia, the Ministry of Internal Affairs Educational Complex, Northern University, Shirak State University, and Gavar State University submitted applications to participate in the competition.
In the final stage the teams "YSU-1," "YSU-2," competed with each other.
By the jury's decision, the team "YSU-2" was declared the winner, receiving the cup and awards from YSU Faculty of Law and the RA Prosecutor’s Office.
Besides, the representative of the team "YSU-1” Edvard Movsisyan was awarded with the Honorary Certificate of the prosecutor General Anna Vardapetyan for "The Best Prosecution Speech".