Գլխավոր դատախազությունը, կարևորելով շարունակական կրթության միջոցով դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացումը, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ մեկնարկել է «Հաղորդակցություն դատարանի դահլիճում. կոնֆլիկտների և սթրեսի կառավարում» թեմայով դասընթացների շարքը: Այն նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր դատախազների համար:
Առաջին դասընթացին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Դեսպանության հետ շարունակական ու արդյունքահեն փոխգործակցությունը: «Արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլ նաև լինի տեսանելի ու հասկանալի: Դատախազների՝ հանրային հաղորդակցության ու կոնֆլիկտների կառավարման հմտությունների զարգացման համար նախատեսված դասընթացը ևս ուղղված է այս նպատակի իրականացմանը»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերը բարձր է գնահատել ՀՀ դատախազության հետ փոխգործակցությունը և ընդգծել, որ, ի թիվս այլ նպատակների, մեկնարկած ծրագրով աջակցում են Հայաստանում օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:
Ծրագիրը, որի տևողությունը 13 շաբաթ է, իրականացվում է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության կողմից ընտրված SPRING PR ընկերության կողմից: Դասընթացավարներն են՝ SPRING PR ընկերության համահիմնադիր, ԵՊՀ Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ, դասընթացավար Նվարդ Մելքոնյանը և Big mind ուսումնական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, դասընթացավար Հակոբ Մակդիսը:
Դասընթացի ձևաչափը՝ ինտերակտիվ քննարկումներ, գործնական օրինակների վերլուծություններ, դատախաղեր, դասախոսություններ:

Генеральная прокуратура, уделяя особое внимание развитию коммуникативных способностей и навыков прокуроров посредством непрерывного образования, при поддержке посольства Королевства Нидерландов в Армении запустила программу «Общение в зале суда: серия курсов по управлению конфликтами и стрессом» предназначенную для всех прокуроров, действующих в Республике Армения.
В первом курсе приняли участие Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян, а также Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Харриет Монрой-Винтер.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян высоко оценила продолжительное и результативное сотрудничество с Посольством. «Правосудие должно не только осуществляться, но и быть видимым и понятным. Курс, предназначенный для развития у прокуроров навыков общественной коммуникации и управления конфликтами, также направлен на достижение этой цели», — подчеркнула Анна Вардапетян.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Харриет Монрой-Винтер высоко оценила сотрудничество с Прокуратурой РА и подчеркнула, что, помимо прочих целей, запущенная программа способствует укреплению верховенства закона в Армении.
Программа, продолжительность которой составляет 13 недель, реализуется компанией «SPRING PR», выбранной Посольством Королевства Нидерландов в Армении. Преподаватели программы — соучредитель компании «SPRING PR», доцент кафедры социальной работы и социальных технологий Ереванского государственного университета, тренер Нвард Мелконян и основатель и генеральный директор учебного центра «Big Mind», тренер Якоб Макдис.
Формат курса включает интерактивные обсуждения, анализ практических примеров, судебные игры и лекции.