Գլխավոր դատախազությունը, կարևորելով շարունակական կրթության միջոցով դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացումը, Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության աջակցությամբ մեկնարկել է «Հաղորդակցություն դատարանի դահլիճում. կոնֆլիկտների և սթրեսի կառավարում» թեմայով դասընթացների շարքը: Այն նախատեսված է Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բոլոր դատախազների համար:
Առաջին դասընթացին մասնակցել են Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բարձր է գնահատել Դեսպանության հետ շարունակական ու արդյունքահեն փոխգործակցությունը: «Արդարադատությունը ոչ միայն պետք է իրականացվի, այլ նաև լինի տեսանելի ու հասկանալի: Դատախազների՝ հանրային հաղորդակցության ու կոնֆլիկտների կառավարման հմտությունների զարգացման համար նախատեսված դասընթացը ևս ուղղված է այս նպատակի իրականացմանը»,- ընդգծել է Աննա Վարդապետյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերը բարձր է գնահատել ՀՀ դատախազության հետ փոխգործակցությունը և ընդգծել, որ, ի թիվս այլ նպատակների, մեկնարկած ծրագրով աջակցում են Հայաստանում օրենքի գերակայության ամրապնդմանը:
Ծրագիրը, որի տևողությունը 13 շաբաթ է, իրականացվում է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանության կողմից ընտրված SPRING PR ընկերության կողմից: Դասընթացավարներն են՝ SPRING PR ընկերության համահիմնադիր, ԵՊՀ Սոցիալական աշխատանքի և սոցիալական տեխնոլոգիաների ամբիոնի դոցենտ, դասընթացավար Նվարդ Մելքոնյանը և Big mind ուսումնական կենտրոնի հիմնադիր տնօրեն, դասընթացավար Հակոբ Մակդիսը:
Դասընթացի ձևաչափը՝ ինտերակտիվ քննարկումներ, գործնական օրինակների վերլուծություններ, դատախաղեր, դասախոսություններ:

The second stage of the training course for all the acting prosecutors of Armenia is launched
The RA Prosecutor General’s Office attaching importance to the development of the communication capabilities and skills of prosecutors through continuous training, has launched "Communication in the courtroom; conflict and stress management" training series. It is foreseen for all the prosecutors operating in the Republic of Armenia.
The first training was attended by the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia Marieke Harriet Monroy-Winter.
Prosecutor General Anna Vardapetyan highly appreciated the continuous and productive cooperation with the Embassy. "Justice should not only be implemented, but it should also be visible and understandable. The training course foreseen for the development of public communication and conflict management skills of prosecutors is also aimed at achieving this goal," emphasized Anna Vardapetyan.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia Marieke Harriet Monroy-Winter highly appreciated the cooperation with the Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and emphasized that, among other goals, the launched program supports the strengthening of the rule of law in Armenia.
The program with 13-week duration, is implemented by the Organization Spring PR chosen by the Embassy of the kingdom of Netherlands to Armenia. The trainers are: Nvard Melkonyan, the co-founder of Spring PR, Associate professor of the Chair of Social work and social technologies of Yerevan State University and Jakob Makdis, the Trainer, Founder and Director of the Educational center “Big mind”.
The format of the training course consists of interactive discussions, analyzes of practical examples, court trainings and lectures.