Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին Հաագայում հանդիպել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտել Եվրաջասթի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցող երրորդ հանդիպումը երկու կառույցների միջև զարգացող փոխգործակցության վկայությունն է:
ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև համագործակցության համաձայնագիրը, որը սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, իսկ սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանը Եվրաջասթի հետ ստորագրել է աշխատանքային պայմանավորվածություն:
Հիշեցնենք, որ Համաձայնագիրը հնարավորություն է նախատեսում Հայաստանից Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ: Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները և անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Եվրաջասթ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպումներ է ունեցել նաև Եվրաջասթում Իտալիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչների հետ:

6 ноября 2024 года Анна Вардапетян, Генеральный прокурор Республики Армения, в рамках своей рабочей поездки в Королевство Нидерланды, провела встречу с Ладиславом Хамраном, президентом Агентства Европейского союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия («Евроюст») в Гааге.
Анна Вардапетян выразила благодарность президенту «Евроюста» за теплый прием и подчеркнула, что третья встреча в течение года является свидетельством растущего сотрудничества между двумя институтами.
Генеральный прокурор Армении отметила соглашение о сотрудничестве между Арменией и «Евроюстом», подписанное в Брюсселе 5 апреля 2024 года и ратифицированное Национальным Собранием Армении 10 сентября. 23 сентября Армения также подписала рабочее соглашение с «Евроюстом».
Стоит отметить, что соглашение предусматривает возможность направления Прокурора по сотрудничеству из Армении в «Евроюст». Представительство прокуратуры в «Евроюсте» будет способствовать оперативному взаимодействию с контактными лицами из государств-членов ЕС и третьих стран, а также повысит эффективность международного правового сотрудничества в уголовных делах, возбуждаемых на территории Республики Армения.
Во время встречи стороны обсудили ход реализации соглашения и затронули другие вопросы взаимного интереса.
В рамках своей поездки в «Евроюст» Генеральный прокурор Армении также провела встречи с представителями Италии и Греции в «Евроюсте».