Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին Հաագայում հանդիպել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտել Եվրաջասթի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցող երրորդ հանդիպումը երկու կառույցների միջև զարգացող փոխգործակցության վկայությունն է:
ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև համագործակցության համաձայնագիրը, որը սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, իսկ սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանը Եվրաջասթի հետ ստորագրել է աշխատանքային պայմանավորվածություն:
Հիշեցնենք, որ Համաձայնագիրը հնարավորություն է նախատեսում Հայաստանից Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ: Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները և անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Եվրաջասթ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպումներ է ունեցել նաև Եվրաջասթում Իտալիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչների հետ:

On November 6, 2024, Anna Vardapetyan, the Prosecutor General of the Republic of Armenia had a meeting with Ladislav Hamran, the President of the European Union Agency for Criminal Justice Cooperation (EUROJUST) in the framework of her working visit to the Hague, the Kingdom of the Netherlands.
Anna Vardapetyan expressed her gratitude to the President of EUROJUST for the warm reception and emphasized that the third meeting within a year is evidence of the growing cooperation between the two institutions.
The Prosecutor General of Armenia highlighted the cooperation agreement between Armenia and EUROJUST, signed in Brussels on April 5, 2024, and ratified by the National Assembly of Armenia on September 10. On September 23, Armenia also signed a working agreement with EUROJUST.
It is worth noting that the Agreement provides for the possibility of sending a Liaison Prosecutor from Armenia to EUROJUST. The representation of the Prosecutor's Office at EUROJUST will facilitate operational communication with contact persons from EU member states and third countries, and will enhance the effectiveness of international legal cooperation in criminal proceedings initiated in the Republic of Armenia.
During the meeting, the parties discussed the progress of the ongoing efforts to implement the Agreement and addressed other matters of mutual interest.
During her visit to EUROJUST, the Prosecutor General of Armenia also held meetings with the representatives of Italy and Greece at EUROJUST.