Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպանին պատկանած ընկերության տնօրենի վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
06/11/2024
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին հաստատել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպանին պատկանած՝ ծխախոտային արտադրանքի ներմուծման և իրացման գործունեությամբ զբաղվող սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրենի կողմից հարկերից խուսափելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 14-ին ՍՊ ընկերության տնօրեն Է.Խ.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը):
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել ու հաստատվել է, որ Է.Խ.-ն, 2011-2014 թվականներին հանդիսանալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ին պատկանած՝ ծխախոտային արտադրանքի ներմուծման և իրացման գործունեությամբ զբաղվող ՍՊ ընկերության տնօրենը, Մ.Մ.-ի, Լ.Ա.-ի և Ա.Պ.-ի կազմակերպմամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, նշված ՍՊ ընկերության հաշվետվություններում և հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ: Արդյունքում՝ պետությանը չի վճարվել 163 միլիոն 129 հազար դրամ շահութահարկ, 21 միլիոն 521 հազար դրամ և 120 հազար դրամ եկամտային հարկ:
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին հաստատել է Է.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:
Մեղադրյալներ Մ.Մ.-ի, Լ.Ա.-ի և Ա.Պ.-ի նկատմամբ դատարանների որոշմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է կալանքը. նրանց նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում:

6 ноября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении директора ООО занимающегося импортом и торговлей табачной продукцией, который принадлежал бывшему чрезвычайному и полномочному посолу Республики Армения при Святом Престоле и передал вместе с производством в компетентный суд.
Напоминаем, что в 14 августа 2024 года публичное уголовное дело было возбуждено в отношении Е. Х., директора ООО, по пункту 2 статьи 205 Уголовного Кодекса (18.04.2003) (злонамеренное уклонение от уплаты налогов, пошлин и других обязательных платежей).
В ходе предварительного следствия по уголовному делу было установлено и обоснованно, что с 2011-2014 года Е.Х. был директором ООО, занимающимся импортом и торговлей табачной продукцией, которое принадлежало бывшему чрезвычайному и полномочному посолу Республики Армения при Святом Престоле М.М., и с помощью М.М., Л.А. и А.П., включил искаженные данные в отчеты и расчеты ООО, чтобы не платить налоги в больших размерах.
6 ноября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении Е.Х и передал вместе с производством в Угаловный суд общей юрисдикции первой инстанции города Еревана.
По решению суда в качестве меры пресечения к обвиняемым М.М., Л.А., А.П. было применено заключение под стражу. Они были объявлены в розыск.