Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպանին պատկանած ընկերության տնօրենի վերաբերյալ քրեական գործը դատախազն ուղարկել է դատարան
06/11/2024
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին հաստատել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպանին պատկանած՝ ծխախոտային արտադրանքի ներմուծման և իրացման գործունեությամբ զբաղվող սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրենի կողմից հարկերից խուսափելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Հիշեցնենք, որ դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 14-ին ՍՊ ընկերության տնօրեն Է.Խ.-ի նկատմամբ հարուցել էր հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը, տուրքերը կամ պարտադիր այլ վճարումները վճարելուց չարամտորեն խուսափելը):
Քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել ու հաստատվել է, որ Է.Խ.-ն, 2011-2014 թվականներին հանդիսանալով Սուրբ Աթոռում ՀՀ արտակարգ և լիազոր նախկին դեսպան Մ.Մ.-ին պատկանած՝ ծխախոտային արտադրանքի ներմուծման և իրացման գործունեությամբ զբաղվող ՍՊ ընկերության տնօրենը, Մ.Մ.-ի, Լ.Ա.-ի և Ա.Պ.-ի կազմակերպմամբ, առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր վճարելուց խուսափելու նպատակով, նշված ՍՊ ընկերության հաշվետվություններում և հաշվարկներում ներառել է խեղաթյուրված տվյալներ: Արդյունքում՝ պետությանը չի վճարվել 163 միլիոն 129 հազար դրամ շահութահարկ, 21 միլիոն 521 հազար դրամ և 120 հազար դրամ եկամտային հարկ:
Դատախազը 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին հաստատել է Է.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան:
Մեղադրյալներ Մ.Մ.-ի, Լ.Ա.-ի և Ա.Պ.-ի նկատմամբ դատարանների որոշմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է կալանքը. նրանց նկատմամբ հայտարարված է հետախուզում:

On November 6, 2024 the Prosecutor signed the indictment regarding director of a limited liability company engaged in the import and sale of tobacco products and belonging to the former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Holy See and submitted with the materials of the case to the competent court.
Let us remind that on August 14, 2024, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against E.Kh., Director of the Company under part 2 of article 205 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003 (maliciously evading payment of taxes, duties or other mandatory payments).
It was confirmed and substantiated by the preliminary examination carried out under the criminal proceedings, that during 2011-2014, E.Kh., holding the position of director of LLC —engaged in the import and sale of tobacco products and belonging to M.M., former Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Holy See, with the help of M.M., L.A., and A.P., included false data in the calculations and tax reports of the LLC to evade taxes in especially large amount. As a result profit tax in the amount of AMD 163 million 129 thousand and income tax in the amount of AMD 21 million 521 thousand and AMD 120 thousand was not paid to the state.
On November 6, 2024, the Prosecutor signed the indictment regarding E. Kh. and submitted to the Criminal Court of First Instance of General Jurisdiction of the city of Yerevan with the materials of the case.
Pursuant to the decision of the court, detention was applied as a measure of restraint against the accused M.M., L.A., and A.P. A search was declared against them.