2019 թվականի դեկտեմբերի 27-ին վերսկսվել է 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի և մյուսների կողմից տեռորիստական ակտ կատարելու վերաբերյալ քրեական գործից (քրեական վարույթից) 2004 թվականի հուլիսի 11-ին անջատված և 2004 թվականի նոյեմբերի 11-ին կարճված քրեական գործը: Վերսկսման համար հիմք է հանդիսացել տուժողի իրավահաջորդ Անահիտ Բախշյանի և նրա ներկայացուցչի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին հասցեագրված բողոքը, որով վերջիններս խնդրել էին վերացնել ՀՀ գլխավոր դատախազության քննչական վարչության պետի տեղակալի՝ քրեական գործի վարույթը կարճելու մասին 2004 թվականի նոյեմբերի 11-ին որոշումը:
Վերսկսված քննության ընթացքում ցմահ դատապարտյալ Նաիրի Հունանյանը հարցաքննվել է և տվել ցուցմունքներ դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ:
Քննության ընթացքում հարցաքննվել են նաև ահաբեկչական խմբի անդամներ, դատապարտյալներ Կարեն Հունանյանը, Դերենիկ Բեջանյանը և Աշոտ Կնյազյանը:
Համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկներից առգրավվել են խմբի մյուս անդամներ Էդուարդ Գրիգորյանի, Վռամ Գալստյանի և Համլետ Ստեփանյանի անձնական գործերը՝ նրանց մահվան պատճառների վերաբերյալ մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար:
Քննության ընթացքում Գլխավոր դատախազության արխիվից առգրավվել է քրեական գործին (քրեական վարույթին) կցված փաթեթը, Դատական դեպարտամենտի արխիվից առգրավել են քրեական գործի դատաքննական հատորները և քրեական գործին կցված ձայնագրությունները, այլ նյութեր, ՀՀ ոստիկանությունից և այլ ստորաբաժանումներից առգրավվել են դեպքի վերաբերյալ հետաքրքրություն ներկայացնող գործեր: Նախաքննության ընթացքում առգրավված տեսագրություններով և ձայնագրություններով նշանակվել են տեսաձայնագրային փորձաքննություններ, ստացվել են դրանց եզրակացությունները:
2019-2024 թվականների ընթացքում քրեական գործի (վարույթի) ընթացքում հարցաքննվել է 24 վկա, 4 դատապարտյալ, կատարվել է 1 առերեսում:
Հանձնարարություններ են տրվել տարբեր օպերատիվ ստորաբաժանումներին՝ դեպքի հանգամանքների վերաբերյալ տարբեր հարցեր պարզաբանելու նպատակով:
Զննվել են քրեական վարույթի նյութերին կցված տարբեր փաստաթղթեր և էլեկտրոնային կրիչներ, այդ թվում՝ տեսագրություններ:
Գլխավոր դատախազի՝ 2024 թվականի փետրվարի 14-ի որոշմամբ քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակելը հանձնարարվել է Քննչական կոմիտեին։

О процесуальных действиях, совершенных в 2019-2024 годах по делу от 27 октября
Уголовное дело от 11 июля 2004 года, выделенное в отдельное производство по факту совершения террористического акта Наири Унаняном и другими лицами 27 октября 1999 года и прекращенное 11 ноября 2004 года, возобновлено 27 декабря 2019 года. Основанием для возобновления послужила жалоба правопреемника потерпевшего Анаит Бахшян и ее представителя, адресованная Генеральному прокурору РА, в которой последний просил отменить решение заместителя начальника следственного управления Генпрокуратуры РА прекратить производство по уголовному делу 11 ноября 2004 года.
В ходе возобновленного расследования приговоренный к пожизненному заключению Наири Унанян был допрошен и дал показания об обстоятельствах происшествия.
В ходе следствия также были допрошены члены террористической группы- осужденные Карен Унанян, Дереник Беджанян и Ашот Князян.
Личные дела остальных членов группы - Эдуарда Григоряна, Врама Галстяна и Гамлета Степаняна - были изъяты из соответствующих уголовно-исполнительных учреждений с целью выяснения ряда вопросов, касающихся причин их смерти.
В ходе следствия из архива Генеральной прокуратуры изъят пакет, приобщенный к уголовному делу (уголовному производству), судебно-медицинские тома уголовного дела и аудиозаписи, приобщенные к уголовному делу, из архивов изъяты другие материалы. Были изъяты материалы талже из Судебного департамента, Полиции РА и других ведомств, представляющие интерес по этому делу. В ходе предварительного следствия были назначены видеоэкспертизы с видеозаписью и аудиозаписью, получены их заключения.
За период 2019-2024 годов в ходе уголовного дела (производства) были допрошены 24 свидетеля, 4 осужденных, проведена 1 очная ставка.
Разным оперативным подразделениям даны задания по выяснению различных вопросов, касающихся обстоятельств происшествия.
Были исследованы различные документы и электронные носители, в том числе видеозаписи, приобщенные к материалам уголовного производства.
По решению Генпрокуратуры от 14 февраля 2024 года Следственному комитету поручено продолжить предварительное следствие по уголовному делу.