Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հաստատել է «Հայաստանի խուլերի միավորում» հասարակական կազմակերպության նախկին և ներկա նախագահների կողմից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն կատարելու, դրան օժանդակելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2007-2009 թվականներին «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ (այսուհետ՝ ՀԿ) նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Գ.-ն, 2008 թվականի հուլիսի 3-ին՝ որպես ֆիզիկական անձ, պայմանագիր է կնքել ինքն իր հետ՝ այսինքն նույն հասարակական կազմակերպության նախագահի հետ, և 1 տարի 6 ամիս ժամկետով անհատույց փոխառությամբ ՀԿ-ին է տրամադրել 32 մլն 700 հազար դրամ: Հետագայում Ա.Գ.-ն ամբողջությամբ ստացել է իր կողմից ՀԿ-ին փոխառությամբ տրված 32 մլն 700 հազար դրամը, ինչպես նաև հավելյալ՝ 15 մլն 300 հազար դրամ: Այնուհետև Ա.Գ.-ն, լինելով արդեն ՀԿ փոխնախագահ, ունենալով մտերիմ հարաբերություններ գործող նախագահ Մ.Հ.-ի հետ, թաքցրել է իր կողմից ՀԿ-ին փոխառությամբ տրված 32 մլն 700 հազար դրամը հետ ստացած լինելու հանգամանքը, և ՀԿ-ից գումարը բռնագանձելու նպատակով հայցադիմում է ներկայացրել դատարան:
«Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ նախագահ Մ.Հ.-ն, տեղյակ լինելով, որ Ա.Գ.-ին ամբողջությամբ վճարվել է ՀԿ-ին փոխառությամբ տրված 32 մլն 700 հազար դրամը, այդ հանգամանքը հաստատող հաշվապահական փաստաթղթերը քաղաքացիական գործի շրջանակում դատարան ներկայացնելու, հայցի դեմ առարկելու և կազմակերպության օրինական շահերը պաշտպանելու փոխարեն, 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ին, նշված հայցի շրջանակներում, հաշտության գրավոր համաձայնություն է կնքել Ա.Գ.-ի հետ: Հաշտության համաձայնությամբ «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ-ն ընդունել է Ա.Գ.-ի նկատմամբ 32 մլն 700 հազար դրամ պարտք ունենալու հանգամանքը և պարտավորվել նշված գումարը նրան վերադարձնել մինչև 2026 թվականը:
Ա.Գ.-ն, «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ-ից իր բանկային հաշվեհամարին կատարված փոխանցումների միջոցով ստացել և խաբեության եղանակով հափշտակել է 32 մլն 700 հազար դրամից 15 մլն 870 հազար դրամը:
Դատախազը 2024 թվականի հուլիսի 22-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Հայաստանի խուլերի միավորում» հասարակական կազմակերպության նախկին նախագահ Ա.Գ.-ի և ներկա նախագահ Մ.Հ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն) և 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության օժանդակություն): Մ.Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված է պաշտոնավարման կասեցումը: Ա.Գ.-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացվել է Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից (առաջիկայում դատախազի կողմից ներկայացվելու է վերաքննիչ բողոք):

8 октября 2024 года прокурор потвердил обвинение бывшего и действующего президентов ОО «Армянское общество глухих» в мошенничестве, в совершении хищения имущества в особо крупных размерах, а также пособничестве этому, и передал материалы дела в компетентный суд.
По предварительному расследованию уголовного производства установлено, что А.Г., занимавший в 2007-2009 годах должность президента ОО «Армянское общество глухих» (далее - ОО), 3 июля 2008 года как физическое лицо заключил договор с самим собой, то есть с президентом той же общественной организации, и предоставил ОО 32 миллиона 700 тысяч драмов в качестве займа сроком на 1 год и 6 месяцев. Позже А.Г. полностью получил предоставленные им в кредит 32 миллиона 700 тысяч драмов, а также 15 миллионов 300 тысяч драмов. Тогда А.Г., будучи уже вице-президентом ОО, имея тесные отношения с нынешним президентом М.Х., скрыл тот факт, что он получил обратно предоставленные в займ 32 миллиона 700 тысяч драмов, и подал в суд для конфискации денег у ОО.
М.Х., президент ОО «Армянское общество глухих», зная, что предоставленные ОО в займ 32 миллиона 700 тысяч драмов были полностью выплачены А.Г., вместо возражения и защиты законных интересов организации, 13 ноября 2020 года в рамках указанного иска подписал договор о примирении с А.Г. Согласно договору ОО «Армянское общество глухих» признала, что задолжала А.Г. 32 миллиона 700 тысяч драмов, и взялa на себя обязательство вернуть указанную сумму до 2026 года.
Из 32 миллионов 700 тысяч драмов А.Г. получил 15 миллионов 870 тысяч драмов путем перечисления на свой банковский счет от ОО «Армянское общество глухих».
22 июля 2024 года прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении бывшего и действующего президентов ОО «Армянское общество глухих» - А.Г. и М.Х. по части 3 статьи 255 и пункта 3 части 3 статьи 46-255 УК. Приостановление полномочий было выбрано в качестве меры пресечения в отношении М.Х. Мера пресечения в отношении А.Г. была отменена судом общей юрисдикции первой инстанции (в дальнейшем будет подана апелляция прокурором).