Դատախազը 2024 թվականի հոկտեմբերի 8-ին հաստատել է «Հայաստանի խուլերի միավորում» հասարակական կազմակերպության նախկին և ներկա նախագահների կողմից խարդախությամբ առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն կատարելու, դրան օժանդակելու վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2007-2009 թվականներին «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ (այսուհետ՝ ՀԿ) նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Գ.-ն, 2008 թվականի հուլիսի 3-ին՝ որպես ֆիզիկական անձ, պայմանագիր է կնքել ինքն իր հետ՝ այսինքն նույն հասարակական կազմակերպության նախագահի հետ, և 1 տարի 6 ամիս ժամկետով անհատույց փոխառությամբ ՀԿ-ին է տրամադրել 32 մլն 700 հազար դրամ: Հետագայում Ա.Գ.-ն ամբողջությամբ ստացել է իր կողմից ՀԿ-ին փոխառությամբ տրված 32 մլն 700 հազար դրամը, ինչպես նաև հավելյալ՝ 15 մլն 300 հազար դրամ: Այնուհետև Ա.Գ.-ն, լինելով արդեն ՀԿ փոխնախագահ, ունենալով մտերիմ հարաբերություններ գործող նախագահ Մ.Հ.-ի հետ, թաքցրել է իր կողմից ՀԿ-ին փոխառությամբ տրված 32 մլն 700 հազար դրամը հետ ստացած լինելու հանգամանքը, և ՀԿ-ից գումարը բռնագանձելու նպատակով հայցադիմում է ներկայացրել դատարան:
«Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ նախագահ Մ.Հ.-ն, տեղյակ լինելով, որ Ա.Գ.-ին ամբողջությամբ վճարվել է ՀԿ-ին փոխառությամբ տրված 32 մլն 700 հազար դրամը, այդ հանգամանքը հաստատող հաշվապահական փաստաթղթերը քաղաքացիական գործի շրջանակում դատարան ներկայացնելու, հայցի դեմ առարկելու և կազմակերպության օրինական շահերը պաշտպանելու փոխարեն, 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ին, նշված հայցի շրջանակներում, հաշտության գրավոր համաձայնություն է կնքել Ա.Գ.-ի հետ: Հաշտության համաձայնությամբ «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ-ն ընդունել է Ա.Գ.-ի նկատմամբ 32 մլն 700 հազար դրամ պարտք ունենալու հանգամանքը և պարտավորվել նշված գումարը նրան վերադարձնել մինչև 2026 թվականը:
Ա.Գ.-ն, «Հայաստանի խուլերի միավորում» ՀԿ-ից իր բանկային հաշվեհամարին կատարված փոխանցումների միջոցով ստացել և խաբեության եղանակով հափշտակել է 32 մլն 700 հազար դրամից 15 մլն 870 հազար դրամը:
Դատախազը 2024 թվականի հուլիսի 22-ին հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել «Հայաստանի խուլերի միավորում» հասարակական կազմակերպության նախկին նախագահ Ա.Գ.-ի և ներկա նախագահ Մ.Հ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն) և 46-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության օժանդակություն): Մ.Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրված է պաշտոնավարման կասեցումը: Ա.Գ.-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը վերացվել է Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից (առաջիկայում դատախազի կողմից ներկայացվելու է վերաքննիչ բողոք):

On October 8, 2024, the prosecutor approved the indictment regarding the former and current presidents of the NGO “Armenian Deaf Society” for committing and aiding to a particularly large-scale embezzlement, and submitted the proceedings materials to the competent court.
In the course of the preliminary investigation, it was found that A.G., during 2007-2009 holding the position of the president of the NGO “Armenian Deaf Society” (hereinafter referred to as the NGO), on July 3, 2008, as a natural entity signed a contract with himself, id est, with the president of the same public organization, and provided AMD 32 million 700 thousand to the NGO, as a gratuitous loan, for a period of 1 year and 6 months. Later, A.G. fully received back the mentioned money — AMD 32 million 700 thousand, as well as additional money — AMD 15 million 300 thousand. Then A.G., holding the position of the NGO’s Vice President, being in close relations with the current President M.H., hid the fact of receiving back AMD 32 million 700 thousand, and submitted a claim to the court for confiscation of that money.
M.H., the President of the NGO “Armenian Deaf Society”, being aware that the AMD 32 million 700 thousand, provided as a loan to the NGO, was fully paid to A.G., instead of objecting and protecting the legal interests of the organization, on November 13, 2020, within the framework of the mentioned claim, signed a settlement agreement with A.G. According to the mentioned agreement, the NGO “Armenian Deaf Society” accepted the fact that it owes AMD 32 million 700 thousand to A.G. and undertook to return the mentioned amount to him by 2026.
A.G. received AMD 15 million 870 thousand out of AMD 32 million 700 thousand through transfers made to his bank account from the NGO “Armenian Deaf Society”.
On July 22, 2024, the prosecutor initiated a public criminal prosecution against A.G., the former President of the NGO “Armenian Deaf Society” and the M.H., current President, under Part 3 of Article 255 and Point 3 of Part 3 of Article 46-255 of the Criminal Code. The suspension of office was chosen as a measure of restraint against M.H. The measure of restraint against A.G. was canceled by the Court of First Instance of General Jurisdiction (an appeal will be filed by the prosecutor in the future).