Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Արագածոտնի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ընթացքում խորհրդակցություն է անցկացրել մարզի դատախազությունում:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Փանոսյանը, Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետ Էդգար Արսենյանը, Արագածոտնի մարզի նորանշանակ դատախազ Գևորգ Սարգսյանը և մարզի դատախազության դատախազները:
Գևորգ Սարգսյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել կոռուպցիոն բնույթի, պետական իշխանության, տնտեսական գործունեության և շրջակա միջավայրի անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթների ընթացքը:
Ներկայում Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազների կողմից հսկողություն է իրականացվում կոռուպցիոն բնույթի 22, շրջակա միջավայրի անվտանգության դեմ ուղղված 20, պետական իշխանության դեմ ուղղված 23 և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված 13 հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական վարույթների նախաքննության օրինականության նկատմամբ, որոնցով քննության ներկա փուլում առկա տեղեկատվության համաձայն՝ պետությանը և համայնքներին պատճառված ընդհանուր վնասի չափը կազմում է շուրջ 600 միլիոն դրամ:
Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է պարբերաբար պահանջել վերոնշյալ հանցագործություններով նախաձեռնված քրեական վարույթները, տալ հանձնարարություններ, կիրառել հնարավոր բոլոր դատախազական ներգործության միջոցները՝ քրեական վարույթների պատշաճ և համակողմանի նախաքննությունն ապահովելու, պետությանը և համայնքին պատճառված վնասները վերականգնելու ուղղությամբ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազին է զեկուցվել մարդու դեմ ուղղված ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության, ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, փամփուշտ ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու, կրելու վերաբերյալ մի շարք քրեական վարույթների ընթացքը:
Խորհրդակցության ավարտին ՀՀ գլխավոր դատախազը մարզի դատախազի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել Մարզի դատախազության վերանորոգված շենքում, ծանոթացել դատախազների աշխատանքային պայմաններին:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в ходе рабочего визита в Арагацотнскую область провела совещание в прокуратуре области.
В совещании приняли участие начальник Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Армен Паносян, начальник Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антикоррупционном комитете Генеральной прокуратуры РА Эдгар Арсенян, новоназначенный прокурор Арагацотнской области Геворг Саргссян и прокуроры прокуратуры области.
Геворг Саргсян представил генеральному прокурору РА ход уголовных производств, касающихся преступлений коррупционного характера, против государственной власти, экономической деятельности и экологической безопасности:
В настоящее время Прокуратура Арагацотнской области осуществляет надзор за законностью предварительного расследования уголовных производств по 22 преступлениям коррупционного характера, 20 преступлениям, направленным против экологической безопасности, 23 преступлениям, направленным против государственной власти, и 13 преступлениям, направленным против экономической деятельности, по которым, согласно информации, имеющейся на данном этапе расследования, общий ущерб, причиненный государству и общинам, составляет около 600 миллионов драмов.
Анна Вардапетян поручила периодически требовать уголовных производств, возбужденных по вышеуказанным преступлениям, давать поручения, применять все возможные меры прокурорского воздействия для обеспечения надлежащего и всестороннего предварительного расследования уголовных производств, возмещения ущерба, причиненного государству и общине.
Генеральному прокурору республики был доложен ход ряда уголовных производств, касающихся тяжких и особо тяжких преступлений против человека, незаконного оборота наркотиков, незаконного приобретения, реализации, хранения, перевозки, ношения огнестрельного оружия, боеприпасов, патронов.
В завершение совещания генеральный прокурор РА в сопровождении прокурора области совершила экскурсию по отремонтированному зданию прокуратуры области, ознакомилась с условиями работы прокуроров.