Գլխավոր դատախազությունն ու Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությունը ազդարարում են նոր համատեղ ծրագրի մասին
14/10/2024
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և շնորհավորել Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել Դեսպանության հետ փոխգործակցությունն ու այդ համատեքստում, որպես լավագույն օրինակ, ընդգծել Դեսպանության աջակցությամբ իրականացված՝ Հայաստանի բոլոր դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացի իրականացումը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ վերապատրաստման դրական արդյունքները՝ Աննա Վարդապետյանն ու Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերն ազդարարել են նոր դասընթացի մեկնարկի մասին, որին մասնակցելու են ՀՀ-ում գործող բոլոր դատախազները և որն ուղղված է լինելու դատական նիստերի դահլիճում հաղորդակցման և կոնֆլիկտային իրավիճակների կառավարման հմտությունների կատարելագործմանը: Շուրջ 400 դատախազի համար նախատեսված դասընթացը կմեկնարկի 2024 թվականի նոյեմբերին և կավարտվի 2025 թվականի ապրիլին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազն ու Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանը վերահաստատել են մի շարք ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու իրենց պատրաստակամությունը:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла Чрезвычайного и Полномочного Посла Королевства Нидерландов в Республике Армения Марике Харриет Монрой-Винтер.
Анна Вардапетян приветствовала посла в Генеральной прокуратуре РА и поздравила Марике Харриет Монрой-Винтер с началом дипломатической миссии в Армении.
Генеральный прокурор республики высоко оценила сотрудничество с Посольством и в этом контексте как лучший пример подчеркнула проведение курсов, направленных на развитие коммуникативных способностей и навыков всех прокуроров Армении, состоявшихся при содействии Посольства.
Принимая во внимание положительные результаты вышеупомянутых курсов, Анна Вардапетян и Марике Харриет Монрой-Винтер объявили о запуске новых курсов, которые пройдут все прокуроры Республики Армения для повышения навыков коммуникации и управления конфликтами в зале суда. Курсы рассчитаны для почти 400 прокуроров, начнутся в ноябре 2024 года и завершатся в апреле 2025 года.
Генеральный прокурор РА и Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Нидерландов в Армении подтвердили готовность углублять сотрудничество в ряде сфер.