Գլխավոր դատախազությունն ու Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության դեսպանությունը ազդարարում են նոր համատեղ ծրագրի մասին
14/10/2024
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունում և շնորհավորել Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ:
Հանրապետության գլխավոր դատախազը բարձր է գնահատել Դեսպանության հետ փոխգործակցությունն ու այդ համատեքստում, որպես լավագույն օրինակ, ընդգծել Դեսպանության աջակցությամբ իրականացված՝ Հայաստանի բոլոր դատախազների հաղորդակցության կարողությունների և հմտությունների զարգացմանն ուղղված դասընթացի իրականացումը:
Հաշվի առնելով վերոնշյալ վերապատրաստման դրական արդյունքները՝ Աննա Վարդապետյանն ու Մարիկե Հարիետ Մոնրոյ-Վինթերն ազդարարել են նոր դասընթացի մեկնարկի մասին, որին մասնակցելու են ՀՀ-ում գործող բոլոր դատախազները և որն ուղղված է լինելու դատական նիստերի դահլիճում հաղորդակցման և կոնֆլիկտային իրավիճակների կառավարման հմտությունների կատարելագործմանը: Շուրջ 400 դատախազի համար նախատեսված դասընթացը կմեկնարկի 2024 թվականի նոյեմբերին և կավարտվի 2025 թվականի ապրիլին:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազն ու Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպանը վերահաստատել են մի շարք ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու իրենց պատրաստակամությունը:

Today the Prosecutor General Anna Vardapetyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia H.E. Mrs. Marieke Harriet Monroy-Winter.
Anna Vardapetyan welcomed the ambassador at the General Prosecutor's Office of the Republic of Armenia and congratulated Marike Harriet Monroe-Winter on assuming the diplomatic mission in Armenia.
The General Prosecutor of the republic attached great importance to the cooperation with the Embassy and in that context underlined as a good example the implementation of the course aimed at developing communicative capacities and skills of all the prosecutors of Armenia.
Taking into account the positive outcomes of the above-mentioned training Anna Vardapetyan and Marike Harriet Monroe-Winter announced launching a new training course, which will be attended by all the prosecutors of the RA. The training will be aimed at improving communication and conflict management skills in the courtroom. The training foreseen for over 400 prosecutors is going to be launched on November, 2024 and will come to its end on April, 2025.
During the meeting, the Prosecutor General of the RA and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to the Republic of Armenia reaffirmed their readiness to deepen cooperation in a number of areas.