Գլխավոր դատախազի հրամաններով դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի հուլիս-հոկտեմբեր ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
• Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Հարություն Մաշադյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Արա Մանուկյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության դատախազ Անուշ Մարգարյանը փոխադրվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Աննա Հակոբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Արայիկ Բրուտյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազ Աշոտ Խաչատրյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Լիանա Մարկոսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Կարեն Այվազյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Նարեկ Ավետիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Հրաչյա Ասատրյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Դավիթ Մարգարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Տիգրան Վարդանյանը նշանակվել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արմեն Գրիգորյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Հայկանուշ Ավալյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալ Գագիկ Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալ Արմեն Նաղդալյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալ Վասիլ Սարգսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազ Նելլի Բադալյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Տավուշի մարզի դատախազության դատախազ Գևորգ Հակոբյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալ Վահե Գրիգորյանը փոխադրվել է նույն մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Արման Նիկողոսյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Լոռու մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արամ Ավագյանը փոխադրվել է Տավուշի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Ֆրունզե Հովհաննիսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Գայանե Աղաջանյանը փոխադրվել է Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Դավիթ Թովմասյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Հրաչյա Թորոսյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի ավագ դատախազ Արամ Ամիրյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Քրիստինե Կակոյանը փոխադրվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի դատախազի պաշտոնին:
• Գեղամ Ներսիսյանը նշանակվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:

Staff reforms took place in the Prosecutor’s Office based on the orders of Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia, dated July-October, 2024.
- Harutyun Mashadyan, Senior Prosecutor of the Department of Cases of Crimes against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of Aragatsotn region.
- Ara Manukyan, Senior Prosecutor of the Department of Cases of Crimes against the Fundamentals of the Constitutional Order, the State and Public Security of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of the Deputy Prosecutor of Malatia-Sebastia Administrative District of Yerevan City.
- Anush Margaryan, Prosecutor of the Department of Organization, Supervision and Legal Assistance of the Prosecutor General’s Office was transferred to the position of Senior Prosecutor of the Division for Supervision of the Activities of the Prosecutor’s Offices of Military Garrisons of the Central Military Prosecutor’s Office.
- Anna Hakobyan, was dismissed from the position of Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Pre-trial Proceedings in the RA Anti-Corruption Committee of the Prosecutor General’s Office and was appointed to the position of Senior Prosecutor of the same department.
- Arayik Brutyan, Deputy Head of the Department of Supervision over Legality of Penalties and Other Means of Compulsion of the Prosecutor General’s Office was dismissed from the position.
- Ashot Khachatryan, Prosecutor of the Department of Supervision over Legality of Penalties and Other Means of Compulsion of the Prosecutor General’s Office was dismissed from the position.
- Liana Markosyan was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Combating Economic Crimes of the Prosecutor General’s Office and was dismissed from the position of Senior Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
- Karen Ayvazyan was appointed to the position of Prosecutor of the Department of Crimes against Public Health of the Prosecutor General’s Office and was dismissed from the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kotayk region.
- Narek Avetisyan was appointed to the position of Prosecutor of the Department for Crimes against Property of the Prosecutor General’s Office and was dismissed from the position of Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
- Hrachya Asatryan was appointed to the position of Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan city and was dismissed from the position of prosecutor of the same prosecutor’s office.
- Davit Margaryan was appointed to the position of Senior Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City and was dismissed from the position of prosecutor of the same prosecutor’s office.
- Tigran Vardanyan was appointed to the position of Senior Prosecutor of Kentron and Nork-Marash Administrative Districts of Yerevan City.
- Armen Grigoryan was appointed to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan of and Nor Nork Administrative Districts of Yerevan city.
- Haykanush Avalyan was dismissed from the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Avan and Nor Nork Administrative Districts.
- Gagik Harutyunyan, Deputy Prosecutor of Aragatsotn region was dismissed from the position.
- Armen Naghdalyan, Deputy Prosecutor of Aragatsotn region was dismissed from the position.
- Vasil Sargsyan, Deputy Prosecutor of Aragatsotn region was dismissed from the position.
- Nelly Badalyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Aragatsotn region was dismissed from the position.
- Gevorg Hakobyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush region was transferred to the Prosecutor’s Office of Aragatsotn region.
- Vahe Grigoryan, Deputy Prosecutor of Tavush region was transferred to the position of Senior Prosecutor of the same office.
- Arman Nikoghosyan was appointed to the position of Senior Prosecutor of Armavir region and dismissed the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Shirak region.
- Aram Avagyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Lori region was transferred to the position of Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Tavush region.
- Frunze Hovhannisyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Syunik region was dismissed from the position.
- Gayane Aghajanyan, Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Yerevan city was transferred to the position of Senior Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Syunik region.
- Davit Tovmasyan was appointed to the position of Deputy Prosecutor of Kotayk region and was dismissed from the position of prosecutor of the same office.
- Hrachya Torosyan was appointed to the position of Prosecutor of the Prosecutor’s Office of Kotayk region.
- Karen Karapetyan was appointed to the position of Prosecutor of the Division for Supervision over the Investigation of Especially Important Cases against Military Service of the Central Military Prosecutor’s Office and was dismissed from the position of Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office.
- Aram Amiryan, Prosecutor of the Division for Supervision of the Activities of the Prosecutor’s Offices of Military Garrisons was dismissed from the position.
- Kristine Kakoyan, Senior Prosecutor of Yerevan Garrison Military Prosecutor’s Office was transferred to the position of Prosecutor of the Division for Supervision of the Activities of the Prosecutor’s Offices of Military Garrisons.
- Gegham Nersisyan was appointed to the position of the Deputy Prosecutor of Ararat Garrison Military Prosecutor’s Office and was dismissed from the position of prosecutor of the same garrison.