Գլխավոր դատախազի հրամաններով դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ 2024 թվականի հուլիս-հոկտեմբեր ամիսների հրամաններով՝ Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ:
• Գլխավոր դատախազության պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Հարություն Մաշադյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության ավագ դատախազ Արա Մանուկյանը փոխադրվել է Երևան քաղաքի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի դատախազի տեղակալի պաշտոնին:
• Գլխավոր դատախազության կազմակերպական-վերահսկողական և իրավական ապահովման վարչության դատախազ Անուշ Մարգարյանը փոխադրվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Աննա Հակոբյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչության դատախազի պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետի տեղակալ Արայիկ Բրուտյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Գլխավոր դատախազության պատիժների և հարկադրանքի այլ միջոցների կիրառման օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության դատախազ Աշոտ Խաչատրյանը ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Լիանա Մարկոսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնից:
• Կարեն Այվազյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Նարեկ Ավետիսյանը նշանակվել է Գլխավոր դատախազության սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Հրաչյա Ասատրյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Դավիթ Մարգարյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Տիգրան Վարդանյանը նշանակվել է Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Արմեն Գրիգորյանը նշանակվել է Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության դատախազ Հայկանուշ Ավալյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալ Գագիկ Հարությունյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալ Արմեն Նաղդալյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազի տեղակալ Վասիլ Սարգսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազ Նելլի Բադալյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Տավուշի մարզի դատախազության դատախազ Գևորգ Հակոբյանը փոխադրվել է Արագածոտնի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Տավուշի մարզի դատախազի տեղակալ Վահե Գրիգորյանը փոխադրվել է նույն մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Արման Նիկողոսյանը նշանակվել է Արմավիրի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Շիրակի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Լոռու մարզի դատախազության ավագ դատախազ Արամ Ավագյանը փոխադրվել է Տավուշի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազ Ֆրունզե Հովհաննիսյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Երևան քաղաքի դատախազության ավագ դատախազ Գայանե Աղաջանյանը փոխադրվել է Սյունիքի մարզի դատախազության ավագ դատախազի պաշտոնին:
• Դավիթ Թովմասյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Հրաչյա Թորոսյանը նշանակվել է Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազի պաշտոնին:
• Կարեն Կարապետյանը նշանակվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության զինվորական ծառայության դեմ ուղղված հատկապես կարևոր գործերով քննության նկատմամբ հսկողության բաժնի դատախազի պաշտոնին՝ ազատվելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության դատախազի պաշտոնից:
• Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի ավագ դատախազ Արամ Ամիրյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից:
• Երևանի կայազորի զինվորական դատախազության ավագ դատախազ Քրիստինե Կակոյանը փոխադրվել է Զինվորական կենտրոնական դատախազության կայազորների զինվորական դատախազությունների գործունեության նկատմամբ վերահսկողության բաժնի դատախազի պաշտոնին:
• Գեղամ Ներսիսյանը նշանակվել է Արարատի կայազորի զինվորական դատախազի տեղակալի պաշտոնին՝ ազատվելով նույն կայազորի դատախազության դատախազի պաշտոնից:

Приказами Генерального прокурора в Прокуратуре произошли кадровые реформы
Приказами Генерального прокурора Республики Армения в июль-октябре, 2024 года в прокуратуре произошли кадровые изменения.
• Машадян Арутюн, старший прокурор Управления по преступлениям против государственной власти Генеральной прокуратуры переведен на должность заместителя прокурора Арагацотнской области.
• Манукян Ара, старший прокурор Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности Генеральной прокуратуры РА переведен на должность заместителя прокурора Прокуратуры административного округа Малатия-Себастия города Еревана.
• Маргарян Ануш, прокурор Управления  по организации, контролю и правовому обеспечению Генеральной прокуратуры переведена на должность старшего прокурора Отдела контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры.
• Акопян Анна назначена на должность старшего прокурора Управления по надзору за законностью досудебного производства в Антокоррупционном комитете РА, освобождена от должности прокурора того же управления.
• Брутян Араик, заместитель начальника Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры освобожден от занимаемой должности.
• Хачатрян Ашот, прокурор Управления по надзору за законностью исполнения наказаний и иных мер принуждения Генеральной прокуратуры освобожден от занимаемой должности.
• Маркосян Лиана назначена на должность старшего прокурора Управления по преступлениям экономической направленности Генеральной прокуратуры РА, освобождена от должности старшего прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
• Айвазян Карен назначен на должность прокурора Управления по преступлениям против здоровья населения Генеральной прокуратуры РА, освобожден от должности прокурора Прокуратуры Котайской области.
• Аветисян Нарек назначен на должность прокурора Управления по преступлениям против собственности Генеральной прокуратуры, освобожден от должности прокурора Военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
• Асатрян Грачья назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Маргарян Давит назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана, освобожден от должности прокурора той же прокуратуры.
• Варданян Тигран назначен на должность прокурора Прокуратуры административных округов Кентрон и Норк-Мараш города Еревана.
• Григорян Армен назначен на должность прокурора Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк города Еревана.
• Айкануш Авалян освобождена от должности прокурора Прокуратуры административных округов Аван и Нор Норк города Еревана.
• Гагик Арутюнян, заместитель прокурора Арагацотнской области освобожден от занимаемой должности.
• Нагдалян Армен, заместитель прокурора Арагацотнской области освобожден от занимаемой должности.
• Саргсян Васил, заместитель прокурора Арагацотнской области освобожден от занимаемой должности.
• Бадалян Нелли, прокурор Прокуратуры Арагацотнской области освобождена от занимаемой должности.
• Акобян Геворг, прокурор Прокуратуры Тавушской области переведен на должность прокурора Прокуратуры Арагацотнской области.
• Григорян Ваге, заместитель прокурора Тавушской области переведен на должность старшего прокурора той же области.
• Никогосян Арман назначен на должность старшего прокурора Прокуратуры Армавирской области, освобожден от должности старшего прокурора Прокуратуры Ширакской области.
• Авагян Арам, старший прокурор Прокуратуры Лорийской области переведен на должность старшего прокурора Тавушской области.
• Оганнисян Фрунзе, старший прокурор Прокуратуры Сюникской области освобожден от занимаемой должности.
• Гаяне Агаджанян, старший прокурор Прокуратуры города Еревана переведена на должность старшего прокурора Сюникской области.
• Товмасян Давит назначен на должность заместителя прокурора Котайкской области, освобожден от должности прокурора прокуратуры той же области.
• Торосян Грачья назначен на должность прокурора Прокуратуры Котайкской области.
• Карапетян Карен назначен на должность прокурора Отдела по надзору за расследованием особо важных дел против военной службы центральной военной прокуратуры, освобожден от должности прокурора военной прокуратуры Ереванского гарнизона.
• Амирян Арам, старший прокурор Отдела контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры освобожден от занимаемой должности.
• Какоян Кристине, старший прокурор Военной прокуратуры Ереванского гарнизона переведена на должности прокурора Отдела контроля за деятельностью прокуратур военных гарнизонов Центральной военной прокуратуры.
• Нерсисян Гегам назначен на должность заместителя прокурора военной прокуратуры Араратского гарнизона, освобожден от должности прокурора прокуратры того же гарнизона.