Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի գործադիր քարտուղար Վլադիմիր Զիմինի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը ողջունել է հյուրերին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում և կարևորել Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի 34-րդ նիստը Երևանում անցկացնելու որոշումը: Հիշեցնենք, որ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նիստը վերջին անգամ Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվել էր 2007 թվականին:
Համակարգող խորհրդի նիստի օրակարգում ընդգրկված հարցերի շրջանակը ներառում է ԱՊՀ անդամ երկրներում հանցավորության վիճակը, հանցավորության դեմ պայքարում իրավական փոխգործակցությունը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, օրենքի գերակայության ապահովումը և այլն։

Anna Vardapetyan received Vladimir Zimin, the Executive Secretary of the Coordination Council of the Prosecutors General of the Member States of CIS
02/10/2024
Today the Prosecutor General of the Republic of Armenia Anna Vardapetyan received the delegation headed by Vladimir Zimin, the Executive Secretary of the Coordination Council of the Prosecutors General of the Member States of Commonwealth of Independent States.
Anna Vardapetyan welcomed the guests at the RA Prosecutor General's Office and attached importance to the decision to hold the 34th Session of the Coordination Council of the Prosecutors General of the Member States of Commonwealth of Independent States. in Yerevan. It is worth mentioning that last time the session of the Coordination Council of the Prosecutors General of the member states of Commonwealth of Independent States was held in the Republic of Armenia in 2007.
The range of issues included in the agenda of the Session of the Coordination Council includes the state of crime in the CIS member states, legal cooperation in the fight against crime, the fight against corruption, ensuring the rule of law, etc.
Vladimir Zimin thanked Anna Vardapetyan for the warm reception.
A number of issues related to the upcoming Session of the Council were discussed during the meeting.