Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության, ՀՀ դատախազության և Եվրաջասթի միջև այսօր ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև Հայաստանի Հանրապետության քրեական վարույթներով իրավական համագործակցության ոլորտում իրավասու մարմինների և Եվրոպական միության քրեական արդարադատության ոլորտում համագործակցության գործակալության (Եվրաջասթ) միջև համագործակցության մասին» համաձայնագրի իրականացման վերաբերյալ աշխատանքային պայմանավորվածություն:
Փաստաթուղթը կարգավորում է Համագործակցության հարցերով դատախազի գործուղման, նրա գործունեության շրջանակի, մասնավորապես՝ Եվրաջասթի Կոլեգիայի նիստերին, աշխատանքային խմբի աշխատանքներին, ռազմավարական նշանակության հանդիպումներին, դասընթացներին, իրազեկման միջոցառումներին և ծրագրերին վերջինիս մասնակցության հետ կապված հարցերը:
Աշխատանքային պայմանավորվածությունը ստորագրել են ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և Եվրաջասթի նախագահ Լադիսլավ Համրանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը (ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար), ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, Եվրոպական միությունում ՀՀ ներկայացուցչության ղեկավար Տիգրան Բալայանը, այլք:
Արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը ընդգծել է, որ այս կարևոր փաստաթուղթը արդարադատության և օրենքի գերակայության ոլորտներում, ինչպես նաև անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև համագործակցության ամրապնդման կարևոր ուղենիշ է: Նախարարի խոսքով՝ համաձայնագիրն անփոխարինելի դեր կունենա Հայաստանի և Եվրոպական միության իրավասու մարմինների միջև ոլորտային համագործակցության խթանման ճանապարհին, որի նպատակն է նպաստել փոխադարձ իրավական օգնությանը և համատեղ հետաքննության ռազմավարությունների մշակմանը:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն իր ելույթում նշել է.
«Անդրազգային հանցավորությունը քրեական արդարադատության արդի համակարգի ամենամեծ մարտահրավերն է: Լատենտային ու համագործակցված հանցավորությունը, որի ընդգրկման ծավալները դուրս են գալիս մեկ պետության սահմաններից և ներառում ընդհուպ մինչև ամբողջական տարածաշրջանի կամ մայրցամաքի աշխարհագրությունը, քրեական հետապնդման մարմինների միջև միջազգային-իրավական համագործակցության նոր որակ են պահանջում:
Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը գիտակցում է այս իրողությունը և հետևողական է օտարերկրյա գործընկերների հետ փոխգործակցության ուղիներն ընդլայնելու հարցում:
Գործընկերների հետ Դատախազության պրոֆեսիոնալ հարաբերությունների աշխարհագրությունն ընդգրկուն է. մենք ունենք երկկողմ կամ տարածաշրջանային, իսկ որոշ երկրների հետ՝ ՄԱԿ-ի և ԵԽ-ի շրջանակներում կնքված բազմակողմ պայմանագրեր:
Եվրաջասթի հետ մեր համագործակցությունը երիտասարդ է, բայց մենք արդեն ունենք հաջողության պատմություններ, որոնք կապված են փողերի լվացման, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կոռուպցիոն բնույթի գործերով իրավական օգնությունների հետ:
Մենք հասցրել ենք ծանոթանալ Եվրաջասթի գործիքակազմին, համոզվել ենք դրա արդյունավետության մեջ և վստահ ենք, որ Եվրաջասթի հետ այսօր ստորագրվող Աշխատանքային պայմանավորվածությունը Հայաստանի իրավապահ մարմինների համար այդ գործիքակազմն ավելի լայն կիրառելու հնարավորություն կստեղծի: Մասնավորապես՝ Համագործակցության հարցերով դատախազի միջոցով Հայաստանի Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և անդամ չհանդիսացող երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հետևաբար նաև հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
Այսօրվա արարողակարգային միջոցառումը եզրափակում է շուրջ երեք տարի տևած բանակցությունները. դրանք սկսվել էին 2021 թվականին:
Համատեղ արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում հասել ենք Համաձայնագրի դրույթների իրականացման նպատակով Աշխատանքային պայմանավորվածության ստորագրման փուլին, ինչը նշանակում է, որ այսօր մեկ քայլով մոտենում ենք Համաձայնագրի դրույթների լիարժեք իրականացմանը:
Երախտագիտությամբ ընդգծում եմ Համագործակցությունը Համաձայնագրով հաստատելու հարցում Եվրոպական միության երկրներում Հայաստանի դիվանագիտական ներկայացուցչությունների աշխատանքը, շնորհակալություն եմ հայտնում հետևողական քայլերի համար: Առանձնահատուկ ընդգծումով շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակությանը, ինչպես նաև այս օրն իրականություն դարձնելու գործում իրենց ավանդն ունեցած՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական մարմինների մեր բոլոր գործընկերներին: Շնորհավորում եմ բոլորիս, մաղթում արդյունավետ համատեղ աշխատանք»:
Եվրաջասթի նախագահ Լադիսլավ Համրանը ևս կարևորել է փաստաթղթի ստորագրումը՝ այն համարելով պատմական իրադարձություն: «Եվրաջասթին միանալով՝ Հայաստանն ավելի է մոտենում իրավական ոլորտում եվրոպական արժեքներին»,- ընդգծել է Լադիսլավ Համրանն ու հաջող ընթացք մաղթել Հայաստան-Եվրաջասթ համագործակցությանը:

Сегодня между Министерством юстиции РА, Прокуратурой РА и Евроюстом было подписано рабочее соглашение о реализации соглашения «О сотрудничестве между компетентными органами Республики Армения и Агентством Европейского Союза по сотрудничеству в области уголовного правосудия (Евроюст) в области правового сотрудничества по вопросам уголовного судопроизводства».
Документ регламентирует вопросы, связанные с миссией Прокурора по вопросам сотрудничества, сферой его деятельности, в частности, его участие в заседаниях Коллегии Евроюста, работе рабочей группы, стратегических встречах, тренингах, информационных мероприятиях и программ.
Рабочее соглашение подписали министр юстиции РА Григор Минасян, генеральный прокурор РА Анна Вардапетян и президент Евроюста Ладислав Гамран.
В мероприятии приняли участие председатель Комитета государственных доходов РА Рустам Бадасян (бывший министр юстиции РА), заместитель министра иностранных дел РА Паруйр Оганесян, председатель Постоянной комиссии по вопросам европейской интеграции Национального Собрания РА Арман Егоян, руководитель Делегации Европейского Союза в Армении - Посол Василис Марагос, Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Королевстве Бельгия, Глава Представительства РА в Европейском Союзе Тигран Балаян и другие.
Министр юстиции Григор Минасян подчеркнул, что этот важный документ является существенной вехой в укреплении сотрудничества между Республикой Армения и Европейским Союзом в сферах правосудия и верховенства закона, а также в борьбе с транснациональной преступностью. По словам министра, соглашение сыграет незаменимую роль в развитии отраслевого сотрудничества между компетентными органами Армении и Евросоюза, целью которого является содействие взаимной правовой помощи и разработке совместных стратегий расследования.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян отметила в своем выступлении:
«Транснациональная преступность является самой большой проблемой для современной системы уголовного правосудия. Латентная и организованная преступность, масштабы которой выходят за пределы одного государства и включают географию целого региона или континента, требуют нового качества международно-правового сотрудничества органов уголовного преследования.
Прокуратура Республики Армения осознает эту реальность и последовательно расширяет способы взаимодействия с зарубежными партнерами.
География сотрудничества прокуратуры с коллегами расширянное: у нас есть как двусторонние или региональные договоры, так и многосторонние договоры, заключенные в рамках ООН и ЕС.
Наше сотрудничество с Евроюстом является новым, однако у нас есть успешные примеры оказания юридической помощи по делам о отмывании денег, незаконном обороте наркотиков и коррупции.
Мы уже успели ознакомиться с инструментарием Евроюста, убедились в его эффективности и уверены, что рабочее соглашение, которое будет подписано сегодня с Евроюстом, создаст возможность для правоохранительных органов Армении более широко применять этот инструментарий. В частности, представительство Прокуратуры Армении в Евроюсте через прокурора по вопросам сотрудничества позволит обеспечить оперативную связь с контактными лицами государств-членов ЕС и третьих государств, не являющихся членами ЕС, тем самым даст возможность организовать более эффективное международно-правовое сотрудничество по возбужденным в Республике Армения уголовным делам.
Сегодняшнее торжественное мероприятие завершает почти трехлетние переговоры. они стартовали в 2021 году.
В результате совместной эффективной работы мы вышли на этап подписания Рабочего соглашения по реализации положений Соглашения, а это означает, что сегодня мы на шаг ближе к полной реализации положений Соглашения.
С благодарностью отмечаю работу дипломатических представительств Армении в странах Евросоюза в вопросе налаживания сотрудничества по Соглашению, благодарю за последовательные шаги. Особо хочу поблагодарить делегацию Европейского Союза в Армении, а также всех наших коллег в законодательных, исполнительных и судебных органах, которые способствовали тому, чтобы этот день стал реальностью. Поздравляю всех нас и желаю эффективной совместной работы».
Президент Евроюста Ладислав Хамран также отметил подписание документа, посчитав его историческим событием. «Присоединившись к Евроюсту, Армения приближается к европейским ценностям в правовом поле», - подчеркнул Ладислав Хамран и пожелал сотрудничеству Армения-Евроюст успешного развития.