Գլխավոր դատախազի` ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ուղղված գործառույթների ոլորտը համակարգող տեղակալ Սրբուհի Գալյանը սեպտեմբերի 18-20-ը Սերբիայի Հանրապետությունում մասնակցում է Եվրոպայի խորհրդի հովանու ներքո ընթացող՝ «Քրեական բռնագանձման լրացուցիչ գործիքների ներդրում» թեմայով համաժողովին:
Գլխավոր դատախազի տեղակալը ելույթի ընթացքում ողջունել է միջոցառման մասնակիցներին, ընդգծել վերոնշյալ ոլորտում պետությունների միջև համագործակցության կարևորությունը, ներկայացրել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի քաղաքացիական կարգով բռնագանձման ոլորտում օրենսդրական կարգավորումները, ձևավորվող պրակտիկան և հայաստանյան փորձը:
Սրբուհի Գալյանն անդրադարձել է նաև Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչության ձևավորումից ի վեր նախաձեռնված 537 ուսումնասիրություններին և նշել, որ 163 անձի վերաբերյալ դատարան է ներկայացվել հայցի ապահովում կիրառելու 192 միջնորդություն: «Դատարան ենք ներկայացրել 110 հայցադիմում, որոնցով պահանջում ենք հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել ապօրինի ծագում ունեցող շուրջ 1205 անշարժ և 230 շարժական գույք, ինչպես նաև շուրջ 320 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է շուրջ 566 մլրդ դրամ»,- նշել է ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալն ու հավելել, որ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վարույթի շրջանակում Գլխավոր դատախազությունը կնքել է հաշտության 8 համաձայնություն, որոնցով Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանն է փոխանցվել 7 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 4 մլրդ 100 մլն դրամ արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 937 մլն դրամ:
Սրբուհի Գալյանի խոսքով՝ 2024 թվականին Հակակոռուպցիոն դատարանի կողմից կայացված 3 վճիռների համաձայն՝ հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձվելու է 5 անշարժ և 2 շարժական գույք, 2 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն՝ ընդհանուր շուրջ 1 մլրդ 123 մլն դրամ շուկայական արժեքով, ինչպես նաև շուրջ 1 մլրդ 800 մլն դրամ:

Заместитель генерального прокурора, координирующий сферу взыскании имущества незаконного происхождения Србуи Галян 18-20 сентября участвует в проходящей под эгидой Совета Европы конференции на тему «Внедрение дополнительных инструментов уголовного взыскания» в Республике Сербия. Об этом сообщает пресс-служба прокуратуры.
Заместитель генерального прокурора поприветствовала участников мероприятия, подчеркнула важность сотрудничества между государствами в вышеуказанной сфере, представила законодательные положения в сфере конфискации имущества незаконного происхождения, формирующуюся практику и опыт Армении.
Србуи Галян также коснулась 537 расследований, начатых с момента формирования Управления по делам о конфискации имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры, и отметила, что в отношении 163 лиц в суд было подано 192 ходатайства о применении обеспечения иска. «Мы представили в суд 110 исковых заявлений, в которых требуем конфисковать в пользу Республики Армения около 1205 объектов недвижимого и 230 объектов движимого имущества незаконного происхождения, а также доли в 320 юридических лицах, общая стоимость которых составляет около 566 миллиардов драмов», - отметила заместитель генерального прокурора РА и добавила, что в рамках производства по конфискации имущества незаконного происхождения Генеральная прокуратура заключила 8 мировых соглашений, по которым в собственность Республики Армения было передано 7 объектов недвижимого и 1 движимое имущество общей стоимостью около 4 миллиардов 100 миллионов драмов, а также около 937 миллионов драмов.
По словам Србуи Галян, согласно 3 решениям Антикоррупционного суда, вынесенным в 2024 году, в пользу Республики Армения будет конфисковано 5 объектов недвижимого и 2 движимых имущества, доли в 2 юридических лицах общей рыночной стоимостью около 1 млрд 123 млн драмов, а также около 1 млрд 800 млн драмов.