Գլխավոր դատախազը վերացրել է քրեական վարույթը կարճելու մասին որոշումը. դատարանը բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ նշանակել է պատիժ՝ ազատազրկման ձևով
17/09/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի կողմից քրեական վարույթը կարճելու մասին որոշումը վերացնելուց, ինչպես նաև դատախազական ներգործության միջոցներ կիրառելուց հետո, 2024 թվականի հունվարի 20-ին դատախազի նախաձեռնությամբ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել տևական ժամանակ քննված և նախկինում հանցակազմի բացակայության հիմքով կարճված՝ ծանր հանցագործության վերաբերյալ իրականացվող քրեական վարույթով:
Նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով հաստատվել է, որ Մ.Մ.-ն, նախնական համաձայնության գալով 3 այլ անձանց հետ, 2020 թվականի օգոստոսի 20-ին Տավուշի մարզի տարածքում ավտոմեքենաներով հետապնդել է Ա.Հ.-ին, առևանգել վերջինիս՝ պատճառելով մարմնական վնասվածքներ: Մ.Մ.-ն վերոնշյալ անձանց հետ Ա.Հ.-ին տեղափոխել է գյուղում գտնվող՝ իրեն պատկանող տուն, բռնություն գործադրելու սպառնալիքով Ա.Հ.-ից վերցրել շուրջ 630 հազար դրամ արժողության բջջային հեռախոսների աքսեսուարներ, որից հետո Ա.Հ-ին թույլ են տվել հեռանալ:
2024 թվականի հունվարի 20-ին դատախազն իր նախաձեռնությամբ Մ.Մ.-ի, Ա.Մ.-ի և Տ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով մարդուն առևանգելը) և 322-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով ինքնիրավչություն կատարելը), իսկ Յ.Մ.-ի նկատմամբ՝ 131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:
2024 թվականի փետրվարի 2-ին դատախազը հաստատել է մեղադրյալների վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Տավուշի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի քրեական դատարան:
2024 թվականի օգոստոսի 2-ին դատարանը կայացրել է մեղադրական վերդիկտ, իսկ 2024 թվականի սեպտեմբերի 12-ին՝ բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ նշանակել ազատազրկման ձևով պատիժ:

Генеральный прокурор отменила постановление о прекращении уголовного дела. Суд назначил наказание в отношении обвиняемых в виде лишению свободы
17/09/2024
После отмены Генеральным прокурором Республики Армения постановления о прекращении уголовного дела, а также применения мер прокурорского воздействия, 20 января 2024 года по инициативе прокурора было возбуждено публичное уголовное преследование по уголовному делу касаемо тяжкого преступления, которое длительное время расследовалось и ранее было прекращено за отсутствием состава преступления.
Доказательствами, полученными в ходе предварительного следствия, подтверждено, что М.М., достигнув предварительной договоренности с еще тремя лицами, 20 августа 2020 года преследовал А.Х. на автомобиле на территории Тавушской области, похитил последнего, причинив телесные повреждения. М.М. вместе с вышеуказанными лицами отвезли А.Х. к себе домой в село, угрожали применением насилия и забрали у А.Х. аксессуары для мобильных телефонов на сумму около 630 тысяч драмов, после чего разрешили А.Х. уйти.
20 января 2024 года прокурором возбуждено публичное уголовное преследование в отношении М.М., А.М. и Т.Х. по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 131 и по части 2 статьи 322, а в отношении Й.М. - по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 131 УК РА, принятого 18.04.2003 года.
2 февраля 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение в отношении обвиняемых и передал дело в Уголовный суд первой инстанции общей юрисдикции Тавушской области.
2 августа 2024 года суд вынес обвинительный приговор, а 12 сентября 2024 года наказание в виде лишения свободы было назначино в отношении всех обвиняемых.