Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին հաստատել է Արագածոտնի մարզի բնակչի կողմից սուտ մատնություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ս.Ն.-ն իրավապահ մարմիններին հայտնել է սուտ տեղեկություն այն մասին, որ Արագածոտնի մարզի բնակավայրերից մեկում մոտեցել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին, բողոքել մեկ այլ բնակավայրում կատարված ասֆալտապատման և հիվանդանոցի վերանորոգման աշխատանքների որակից, որից հետո՝ 2024 թվականի հուլիսի 13-ին, առավոտյան ժամը 08:30-ի սահմաններում, դիմակավորված 2 անձինք կանգնեցրել են իր վարած ավտոմեքենան, պարկով փակել են գլուխը, նստեցրել ամենագնացն ու իրեն տեղափոխել կիսաքանդ շինություն՝ ասելով. «Ով է ասել, որ մոտենաս, տուն ունես, ընտանիք ունես, կարաս և չունենաս»: Այնուհետև, իր գլուխը կրկին պարկով փակելով, տեղափոխել են այլ տարածք, իջեցրել ավտոմեքենայի սրահից և հեռացել:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ս.Ն.-ն, ցանկություն ունենալով իբրև քաղաքական հետապնդումների ենթարկված անձ՝ եվրոպական որևէ երկրում ապաստան ձեռք բերել, որոշել է լրագրող հրավիրել և հանրային եղանակով բողոք ներկայացնել Արագածոտնի մարզի բնակավայրում իրականացված շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ: Տեղեկանալով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից Արագածոտնի մարզ այց կատարելու մասին՝ մարզի բնակավայրերից մեկում մոտեցել է վերոնշյալ պաշտոնատար անձին և բողոքել բնակավայրում կատարված աշխատանքների որակից: Իր նպատակին հասնելու համար՝ արհեստական ապացույցներ ստեղծելու եղանակով, 2024 թվականի հուլիսի 13-ին՝ առավոտյան ժամը 08:15-ի սահմաններում, դուրս գալով տանից, իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայով ուղևորվել է դեպի Արթիկ համայնք: Ճանապարհին՝ Գեղաձոր-Հնաբերդ բնակավայրերի միջնամասում, ավտոմեքենան կայանելով ճամփեզրին, իր անձնական օգտագործման իրերը, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսը, թողել է ավտոմեքենայի սրահում և ճանապարհին հանդիպած ավտոմեքենայով գնացել Արթիկ համայնք: Ս.Ն.-ն Արթիկի հյուրանոցներից մեկում սենյակ է վարձակալել, մինչև ժամը 20:30-ը մնացել հյուրանոցում, այնուհետև, հանձնելով սենյակը, այլ ավտոմեքենայով վերադարձել է Արագածոտնի մարզ, ներկայացել իրավասու մարմին և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություն հայտնել ծանր հանցանքի՝ մի խումբ անձանց կողմից իրեն առևանգելու վերաբերյալ:
Դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 8-ին Ս.Ն.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով (սուտ մատնություն, որը զուգորդվել է անձին ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրելով և մեղադրանքի արհեստական ապացույց ստեղծելով):

Прокурор передал уголовное дело в отношении лица, обвиняемого в даче ложных показаний, в суд
10 сентября 2024 года прокурор утвердил обвинительное заключение по уголовному делу о даче ложных показаний жителем Арагацотнской области и передал материалы производства в компетентный суд.
По уголовному производству было установлено, что С.Н. сообщил правоохранительным органам ложную информацию о том, что в одном из населенных пунктов Арагацотнской области он подошел к высокопоставленному должностному лицу, пожаловался на качество асфальтирования и ремонтных работ в больнице, выполненных в другом населенном пункте, после чего 13 июля 2024 года, около 08:30 утра, 2 человека в масках остановили автомобиль, которым он управлял, закрыли ему голову мешком, посадили во внедорожник и отвезли его в полуразрушенное здание, сказав: "Кто сказал тебе подойти, у тебя дом, семья, но ты можешь и не иметь их''. Затем, снова закрыв голову мешком, его перевезли в другое место, высадили из салона автомобиля и уехали.
По уголовному производству было установлено, что С.Н., желая получить убежище в какой-либо европейской стране в качестве лица, подвергшегося политическим преследованиям, решил пригласить журналиста и публично подать жалобу на строительные работы, проведенные в населенном пункте Арагацотнской области. Узнав о визите высокопоставленного должностного лица в Арагацотнскую область, в одном из населенных пунктов области, подошел к вышеупомянутому должностному лицу и пожаловался на качество работ, выполненных в населенном пункте. Для достижения своей цели путем создания искусственных доказательств 13 июля 2024 года, около 08:15 утра, выйдя из дома, он на автомобиле личного пользования направился в общину Артик. По дороге, в середине населенных пунктов Гегадзор-Хнаберд, припарковав автомобиль на обочине дороги, оставил свои личные вещи, в том числе мобильный телефон, в салоне автомобиля и на встреченной по дороге машине отправился в общину Артик. С.Н. снял номер в одной из гостиниц Артика, оставался в отеле до 20:30, затем, сдав номер, на другой машине вернулся в Арагацотнскую область, явился в компетентный орган и сообщил не соответствующую действительности информацию о тяжком преступлении, связанном с его похищением группой лиц.
Прокурор 8 августа 2024 года возбуждил в отношении С.Н. публичное уголовное преследование по пунктам 3 и 4 части 2 статьи 476 Уголовного кодекса (ложный донос, сочетающийся с обвинением лица в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления и созданием искусственных доказательств обвинения).