Դատախազը 2024 թվականի սեպտեմբերի 10-ին հաստատել է Արագածոտնի մարզի բնակչի կողմից սուտ մատնություն կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել իրավասու դատարան:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ս.Ն.-ն իրավապահ մարմիններին հայտնել է սուտ տեղեկություն այն մասին, որ Արագածոտնի մարզի բնակավայրերից մեկում մոտեցել է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձին, բողոքել մեկ այլ բնակավայրում կատարված ասֆալտապատման և հիվանդանոցի վերանորոգման աշխատանքների որակից, որից հետո՝ 2024 թվականի հուլիսի 13-ին, առավոտյան ժամը 08:30-ի սահմաններում, դիմակավորված 2 անձինք կանգնեցրել են իր վարած ավտոմեքենան, պարկով փակել են գլուխը, նստեցրել ամենագնացն ու իրեն տեղափոխել կիսաքանդ շինություն՝ ասելով. «Ով է ասել, որ մոտենաս, տուն ունես, ընտանիք ունես, կարաս և չունենաս»: Այնուհետև, իր գլուխը կրկին պարկով փակելով, տեղափոխել են այլ տարածք, իջեցրել ավտոմեքենայի սրահից և հեռացել:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Ս.Ն.-ն, ցանկություն ունենալով իբրև քաղաքական հետապնդումների ենթարկված անձ՝ եվրոպական որևէ երկրում ապաստան ձեռք բերել, որոշել է լրագրող հրավիրել և հանրային եղանակով բողոք ներկայացնել Արագածոտնի մարզի բնակավայրում իրականացված շինարարական աշխատանքների վերաբերյալ: Տեղեկանալով բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից Արագածոտնի մարզ այց կատարելու մասին՝ մարզի բնակավայրերից մեկում մոտեցել է վերոնշյալ պաշտոնատար անձին և բողոքել բնակավայրում կատարված աշխատանքների որակից: Իր նպատակին հասնելու համար՝ արհեստական ապացույցներ ստեղծելու եղանակով, 2024 թվականի հուլիսի 13-ին՝ առավոտյան ժամը 08:15-ի սահմաններում, դուրս գալով տանից, իր անձնական օգտագործման ավտոմեքենայով ուղևորվել է դեպի Արթիկ համայնք: Ճանապարհին՝ Գեղաձոր-Հնաբերդ բնակավայրերի միջնամասում, ավտոմեքենան կայանելով ճամփեզրին, իր անձնական օգտագործման իրերը, այդ թվում՝ բջջային հեռախոսը, թողել է ավտոմեքենայի սրահում և ճանապարհին հանդիպած ավտոմեքենայով գնացել Արթիկ համայնք: Ս.Ն.-ն Արթիկի հյուրանոցներից մեկում սենյակ է վարձակալել, մինչև ժամը 20:30-ը մնացել հյուրանոցում, այնուհետև, հանձնելով սենյակը, այլ ավտոմեքենայով վերադարձել է Արագածոտնի մարզ, ներկայացել իրավասու մարմին և իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություն հայտնել ծանր հանցանքի՝ մի խումբ անձանց կողմից իրեն առևանգելու վերաբերյալ:
Դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 8-ին Ս.Ն.-ի նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ և 4-րդ կետերով (սուտ մատնություն, որը զուգորդվել է անձին ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության մեջ մեղադրելով և մեղադրանքի արհեստական ապացույց ստեղծելով):

On September 10, 2024, the Prosecutor confirmed the indictment under the criminal proceedings related to the false denunciation by the resident of Aragatsotn Region and submitted the materials to the competent court.
In the course of the criminal proceedings, it was found that S.N. gave false information to the law enforcement authorities as if he approached a high-level official in one of the settlements of Aragatsotn region, complained about the quality of the asphalting and hospital repair works in another settlement, after which on 13 July, 2024, around 08:30 in the morning, 2 masked persons stopped the car he was driving, covered his head with a sack, put him in their car and took to a dilapidated building, telling him: “Who told you to approach, you have a house, you have a family and you can lose it” Then, again covering his head with a sack, they took him to another area and left there.
It was found that S.N., wishing to obtain asylum in a European country as a person subjected to political persecution, decided to invite a journalist and make a public complaint about the construction works carried out in the settlement of Aragatsotn region. Having learned about the visit of a high-level official to Aragatsotn Region, he approached the above-mentioned official in one of the settlements of the Region and complained about the quality of the works done in the settlement. In order to achieve his goal and by creating artificial evidences, on July 13, 2024, around 08:15 in the morning, he left his home and drove to the Artik community in his personal car. On the way, in the middle of Geghadzor-Hnaberd settlements, he parked his car on the side of the road, left his personal belongings, including his mobile phone, in the car and went to Artik community in a random car. S.N. booked a room in one of Artik's hotels, stayed in the hotel until 8:30 P.M., then checking out of the room, returned to Aragatsotn Region in another car, presented himself to the competent authority and gave false information about a serious crime committed by a group of people — kidnapping him.
On August 8, 2024, the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against S.N., according to points 3 and 4 of part 2 of article 476 of the Criminal Code (false denunciation, accompanied by accusation of a person in a grave or particularly grave crime; or by creating artificial evidences of charge).