Դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին դատարան է հանձնել Արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի պաշտոնատար անձինք ոչ պատշաճ հսկողություն են իրականացրել քրեակատարողական հիմնարկի խցում պահվող անձանց նկատմամբ. արդյունքում չի բացահայտվել քրեակատարողական հիմնարկում պահվող անձի՝ խցակցի կողմից պարբերաբար բռնության ենթարկվելու դեպքը, ինչի հետևանքով 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-ին «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի խցերից մեկում հայտնաբերվել է կալանավորված անձ Ա.Յ.-ի դին: Քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա.Յ.-ի հետ նույն խցում պահվող Ա.Հ.-ն պարբերաբար դիտավորությամբ հարվածներ է հասցրել նրան՝ պատճառելով Ա.Յ.-ի կյանքի համար վտանգավոր այնպիսի մարմնական վնասվածքներ, որոնք հանգեցրել են վերջինիս մահվան (Ա.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական գործը՝ սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու մեղադրանքով, 2023 թվականի դեկտեմբերի 22-ին ուղարկվել է դատարան):
Պարզվել է նաև, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-ին «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի մասնաշենքի պահակետի շուրջօրյա հերթափոխում ընդգրկված անվտանգության ապահովման բաժնի երեք աշխատակիցները՝ Ա.Խ.-ն, Խ.Խ.-ն և Մ.Զ.-ն, պարտավոր լինելով ի թիվս այլնի իրականացնել խցերում պահվող անձանց վարքագծի նկատմամբ հսկողություն՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալների կասկածելի վարքագծի նկատմամբ, ինչպես նաև սպանության կամ անձի առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու նախանշաններ հայտնաբերելիս հայտարարել երրորդ աստիճանի տագնապ և այդ մասին զեկուցել մասնաշենքի ավագին, պատշաճ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, ինչի արդյունքում անզգուշությամբ առաջացրել են կալանավորված անձի՝ Ա.Յ.-ի մահը (դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության, ինչպես նաև դատաբժշկական փորձագետի ցուցմունքի համաձայն՝ Ա.Յ.-ի մահվան հետ ուղղակի պատճառական կապի մեջ գտնվող մարմնական վնասվածքները պատճառվել են նրա կենդանության օրոք և ունեցել են մահվանից րոպեների և ժամերի վաղեմություն):
2024 թվականի հուլիսի 22-ին հսկող դատախազի նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի մասնաշենքի պահակետի շուրջօրյա հերթափոխում ընդգրկված անվտանգության ապահովման բաժնի երեք աշխատակիցների նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն):
Քննիչի որոշմամբ՝ մեղադրյալներ Ա.Խ.-ի և Խ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել էր այլընտրանքային խափանման միջոց բացակայելու արգելքը:
Հսկող դատախազի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի որոշմամբ՝ Ա.Խ.-ի և Խ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխվել է, համակցված կիրառվել է բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը:
2024 թվականի օգոստոսի 30-ին դատախազը հաստատել է Ա.Խ.-ի և Խ.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան (մեղադրյալ Մ.Զ.-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա մասով քրեական վարույթն անջատվել է):

30 августа 2024 года прокурор передал в суд обвинительное заключение и материалы производства по уголовному делу о ненадлежащем исполнении своих служебных обязанностей должностными лицами отдела обеспечения безопасности Уголовно-исполнительного учреждения "Армавир" Министерства юстиции.
В ходе предварительного расследования уголовного производства было установлено, что должностные лица отдела обеспечения безопасности Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» осуществляли ненадлежащий надзор за лицами, содержащимися в камере уголовно-исполнительного учреждения, в результате не был раскрыт случай регулярного насилия со стороны сокамерника лица, содержащегося в уголовно-исполнительном учреждении, вследствие чего 13 октября 2022 года в одной из камер Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» было обнаружено тело заключенного А.Ю. В ходе предварительного расследования уголовного производства было установлено, что А.А., содержащийся в той же камере что и А.Ю, регулярно наносил преднамеренные удары ему, причинив А.Ю опасные для жизни такие телесные повреждения, которые привели к смерти последнего( уголовное дело в отношении А.А. по обвинению в убийстве, причинении тяжкого вреда здоровью, причинении сильной физической боли или сильных психических страданий передано в суд 22 декабря 2023 г.).
Также было установлено, что 13 октября 2022 года трое сотрудников отдела обеспечения безопасности, включенных в круглосуточную смену на посту охраны здания Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир», А.К. Х.Х. и М.З., будучи обязанными, среди прочего, осуществлять надзор за поведением лиц, содержащихся в камерах, уделяя особое внимание подозрительному поведению задержанных или осужденных, а также объявлять тревогу третьей степени при обнаружении признаков убийства или причинения тяжкого вреда здоровью человека и сообщать об этом начальнику корпуса, не выполнили должным образом свои служебные обязанности, в результате чего по неосторожности вызвали смерть заключенного А.Ю. (согласно заключению судебно-медицинской экспертизы трупа, а также показаниям судебно-медицинского эксперта, А.Ю., телесные повреждения, имеющие прямую причинно-следственную связь со смертью, были нанесены при его жизни и датировались минутами и часами после смерти).
22 июля 2024 года по инициативе надзирающего прокурора было принято решение о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении трех сотрудников отдела обеспечения безопасности, включенных в круглосуточную смену караульного отделения Уголовно-исполнительного учреждения «Армавир», по части 2 статьи 446 Уголовного кодекса (служебная халатность).
Постановлением следователя в отношении обвиняемых А.Х. и Х.Х. была применена альтернативная мера пресечения в виде запрета на отсутствие.
Постановлением надзирающего прокурора от 30 августа 2024 года мера пресечения, примененная к А.Х. и Х.Х., 2020 году, была изменена, в сочетании были применены запрет на отсутствие и приостановление полномочий.
30 августа 2024 года прокурор подтвердил обвинительное заключение в отношении А.Х. и Х.Х. и передал его в суд вместе с материалами производства (в отношении обвиняемого М.З. объявлен розыск, уголовное производство по его части выделено в отдельное производство).