Դատախազը 2024 թվականի օգոստոսի 30-ին դատարան է հանձնել Արդարադատության նախարարության «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց ծառայողական պարտականությունները ոչ պատշաճ կատարելու վերաբերյալ քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի պաշտոնատար անձինք ոչ պատշաճ հսկողություն են իրականացրել քրեակատարողական հիմնարկի խցում պահվող անձանց նկատմամբ. արդյունքում չի բացահայտվել քրեակատարողական հիմնարկում պահվող անձի՝ խցակցի կողմից պարբերաբար բռնության ենթարկվելու դեպքը, ինչի հետևանքով 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-ին «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի խցերից մեկում հայտնաբերվել է կալանավորված անձ Ա.Յ.-ի դին: Քրեական վարույթի նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա.Յ.-ի հետ նույն խցում պահվող Ա.Հ.-ն պարբերաբար դիտավորությամբ հարվածներ է հասցրել նրան՝ պատճառելով Ա.Յ.-ի կյանքի համար վտանգավոր այնպիսի մարմնական վնասվածքներ, որոնք հանգեցրել են վերջինիս մահվան (Ա.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական գործը՝ սպանության, առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու, ֆիզիկական ուժեղ ցավ կամ հոգեկան ուժեղ տառապանք պատճառելու մեղադրանքով, 2023 թվականի դեկտեմբերի 22-ին ուղարկվել է դատարան):
Պարզվել է նաև, որ 2022 թվականի հոկտեմբերի 13-ին «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի մասնաշենքի պահակետի շուրջօրյա հերթափոխում ընդգրկված անվտանգության ապահովման բաժնի երեք աշխատակիցները՝ Ա.Խ.-ն, Խ.Խ.-ն և Մ.Զ.-ն, պարտավոր լինելով ի թիվս այլնի իրականացնել խցերում պահվող անձանց վարքագծի նկատմամբ հսկողություն՝ առանձնակի ուշադրություն դարձնելով կալանավորված անձանց կամ դատապարտյալների կասկածելի վարքագծի նկատմամբ, ինչպես նաև սպանության կամ անձի առողջությանը ծանր վնաս հասցնելու նախանշաններ հայտնաբերելիս հայտարարել երրորդ աստիճանի տագնապ և այդ մասին զեկուցել մասնաշենքի ավագին, պատշաճ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, ինչի արդյունքում անզգուշությամբ առաջացրել են կալանավորված անձի՝ Ա.Յ.-ի մահը (դիակի դատաբժշկական փորձաքննության եզրակացության, ինչպես նաև դատաբժշկական փորձագետի ցուցմունքի համաձայն՝ Ա.Յ.-ի մահվան հետ ուղղակի պատճառական կապի մեջ գտնվող մարմնական վնասվածքները պատճառվել են նրա կենդանության օրոք և ունեցել են մահվանից րոպեների և ժամերի վաղեմություն):
2024 թվականի հուլիսի 22-ին հսկող դատախազի նախաձեռնությամբ որոշում է կայացվել «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի մասնաշենքի պահակետի շուրջօրյա հերթափոխում ընդգրկված անվտանգության ապահովման բաժնի երեք աշխատակիցների նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 446-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական անփութություն):
Քննիչի որոշմամբ՝ մեղադրյալներ Ա.Խ.-ի և Խ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառվել էր այլընտրանքային խափանման միջոց բացակայելու արգելքը:
Հսկող դատախազի՝ 2024 թվականի օգոստոսի 30-ի որոշմամբ՝ Ա.Խ.-ի և Խ.Խ.-ի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը փոխվել է, համակցված կիրառվել է բացակայելու արգելքը և պաշտոնավարման կասեցումը:
2024 թվականի օգոստոսի 30-ին դատախազը հաստատել է Ա.Խ.-ի և Խ.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան (մեղադրյալ Մ.Զ.-ի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա մասով քրեական վարույթն անջատվել է):

Murder of a person held in custody was recorded as a result of improper fulfillment of official duties by several officials of “Armavir” penitentiary institution. The prosecutor submitted the case to the court
04/09/2024
On August 30, 2024, the prosecutor submitted the indictment under the criminal proceedings regarding improper fulfillment of official duties by the officials of the Security Department of “Armavir” penitentiary institution of the Ministry of Justice and the materials of the proceedings to the court.
By the preliminary examination of the criminal proceedings it was found out that the officials of the Security Department of “Armavir” penitentiary institution failed to properly control the persons kept in the cell of the penitentiary institution, as a result whereof, the fact of regular violence exerted by the co-prisoner was not revealed and on October 13, 2022, the corpse of detainee A.Y was found in one of the cells of “Armavir” penitentiary institution. By the preliminary examination of the criminal proceedings it was found out that A.H. A.Y.’s co-prisoner, regularly hit him, causing bodily injuries dangerous to his life and it caused A.Y’s death (the criminal case regarding A.H. on murder, causing serious harm to the health, causing severe physical pain or severe mental suffering was submitted to the court on December 22, 2023).
It was found out that on October 13, 2022, A. Kh., Kh.Kh, M.Z., three employees of Security Department involved in the round-the-clock shift of the guard post of “Armavir” penitentiary institution, being liable for controlling the behavior of the persons kept in cells, particularly paying attention to the suspicious behavior of detainees and in case of revealing signs of intention of committing murder or causing serious harm to the health of the person, declare  alert level 3 and report thereon the senior officer of the building, failed to properly fulfill their official duties, which resulted in the death of the detainee A.Y. (pursuant to the conclusion of forensic expert examination of the corpse and testimony of forensic expert, the injuries directly connected with death of A.Y. were caused when the latter was alive and those harms were caused minutes or hours before his death).
On July 22, 2024 on the initiative of the supervising prosecutor a decision was rendered on initiating a public criminal prosecution against 3 employees of security department working at the guard post of “Armavir” penitentiary institution pursuant to part 2 of article 446 of the Criminal Code.
By the decision of the investigator an alternative measure of restraint—ban on absence, was applied against the accused A.Kh, and Kh.Kh.
Pursuant to the decision of the supervising prosecutor dated August 30, 2024, the measure of restraint applied against A.Kh. and Kh.Kh. was changed and ban on absence and suspension of office were applied against them.
On August 30, 2024 the prosecutor approved the indictment regarding A. Kh. and Kh.Kh. and submitted to the court with the materials of the proceedings (a search was declared against the accused M.Zh., the part of the criminal proceedings against him was separated).