Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի հուլիսի 25-ին խորհրդակցություն է անցկացրել Արմավիրի մարզի դատախազությունում՝ ուղղված ապօրինի ընդերքօգտագործման դեմ պայքարին:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են Գլխավոր դատախազության սահմանադրական կարգի հիմունքների, պետության և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչության պետ Արմեն Փանոսյանը, Արմավիրի մարզի դատախազ Վահան Սարգսյանը, մարզի դատախազության դատախազները:
Վահան Սարգսյանը, անդրադառնալով ընդերքօգտագործման ապօրինի դեպքերի հայտնաբերման և պետությանը պատճառված վնասի վերականգնման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին, ընդգծել է, որ քրեական վարույթները հիմնականում վերաբերում են ֆիզիկական անձանց կողմից առանց թույլտվության և լիցենզիայի հողամասից կամ ջրային տարածքից ավազի արդյունահանման, իրավաբանական անձանց կողմից իրենց տրված լիցենզիայի տարածքից դուրս կատարվող արդյունահանման, ձկնաբուծարաններ կառուցելու անվան տակ ավազի արդյունահանման դեպքերին և իրավաբանական անձանց կողմից իրենց լիցենզիայով սահմանված տարածքում թույլ տրված չարաշահումներին:
«Հաղորդումները հիմնականում Բնապահպանական և ընդերքի տեսչական մարմնից, Ազգային անվտանգության ծառայությունից ու Ոստիկանությունից են ստացվում այն դեպքում, երբ առաջին հաղորդում ներկայացնողը պետք է լինի համայնքի ղեկավարը, տարածքի վարչական պատասխանատուն. անհնար է՝ համայնքի տարածք մտնեն մեծ քանակի մեքենաներ և տեխնիկա ու համայնքի ղեկավարը տեղյակ չլինի դրանց մասին»,- ընդգծել է Վահան Սարգսյանը՝ հավելելով, որ խնդրի մասին բարձրաձայնել է նաև մարզխորհրդի նիստում:
Վահան Սարգսյանի խոսքով՝ 2023 թվականի ընթացքում հողը փչացնելու, ընդերքի պահպանման կամ օգտագործման պահանջները խախտելու, ապօրինի ձեռնարկատիրություն ծավալելու դեպքերով նախաձեռնվել է 38 քրեական վարույթ, իսկ 2024 թվականի առաջին կիսամյակում՝ 10 քրեական վարույթ: «8 քրեական վարույթի շրջանակում ունենք շուրջ 130 մլն դրամի վերականգնում»,- նշել է մարզի դատախազը:
Խորհրդակցության ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազին տվել է մի շարք հանձնարարականներ, սահմանել դրանց կատարման ժամկետներ:

Генеральный прокурор дала указание ужесточить меры по борьбе со случаями незаконного использования недр земли
26/07/2024
25 июля 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян провела в прокуратуре Армавирской области совещание по вопросам борьбы с незаконным недропользованием.
В совещании приняли участие начальник Управления по преступлениям против основ конституционного строя, государства и общественной безопасности, Армен Паносян, прокурор Армавирской области Ваан Саргсян.
Ваан Саргсян, коснувшись работы, проводимой с целью выявления случаев незаконного недропользования и возмещения ущерба, причиненного государству, подчеркнул, что уголовные дела в основном касаются добычи песка с земельных участков или из воды физическими лицами без разрешения и лицензии, а со стороны юридических лиц, касаются случаев незаконной добычи, выходящей за пределы территории выданной им лицензии, добыча песка под видом строительства рыбных ферм, а также злоупотребления, допущенные юридическими лицами на территории, определенной их лицензией.
«Сообщения в основном поступают от Инспекционного органа по охране природы и недр Республики Армения, СНБ и Полиции, тогда, когда первыми, кто должны сообщать – это главы общин, административный работник округа, невозможно, чтобы большое количество транспортных средств и техники въехали на территорию населенного пункта, а глава общины не знал об этом», - подчеркнул Саргсян Ваан, добавив, что он также поднял этот вопрос на заседании совета области.
По словам Саргсяна Ваана, в 2023 году по делам о порче земель, нарушении требований охраны или использования недр, ведении незаконной предпринимательской деятельности было возбуждено 38 уголовных производств, а в первом полугодии 2024 года - 10 уголовных производств. «В рамках 8 уголовных производств мы взыскали около 130 млн драм РА», - отметил прокурор области.
В ходе совещания генеральный прокурор РА Анна Вардапетян дала прокурору области ряд поручений, определив сроки их выполнения.