2023 թվականի հուլիսի 25-ին բազմաֆունկցիոնալ-բազմաբնակարան շինությունների համալիր կառուցապատող ՍՊ ընկերության կողմից առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելու դեպքի վերաբերյալ հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 290-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով հարկերը չվճարելը):
2024 թվականի մարտի 22-ին վարույթն իրականացնող մարմինը, հանգելով հետևության, որ ընկերության փաստացի ղեկավար, մեղադրյալ Ռ.Կ.-ն վճարել է չվճարված 206 մլն 659 հազար դրամ հարկերը, առկա են նրա նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու հիմքեր՝ միջնորդություն է ներկայացրել հսկող դատախազին՝ մեղադրյալի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:
2024 թվականի մարտի 26-ին հսկող դատախազը մերժել է ներկայացված միջնորդությունը և մի շարք վարութային գործողություններ կատարելու վերաբերյալ հանձնարարություն է տվել նախաքննություն իրականացնող քննիչին:
Դատախազի հանձնարարության հիման վրա կատարված վարութային գործողությունների արդյունքում՝ ընկերությունում հաշվարկվել է լրացուցիչ 224 մլն 641 հազար դրամի չափով, այսինքն՝ ընդհանուր 431 մլն 300 հազար դրամ հարկային պարտավորություն:
Արդյունքում՝ Ռ.Կ.-ն ամբողջությամբ հատուցել է նաև 224 մլն 641 հազար դրամ հարկը՝ ընդհանուր վերականգնելով 431 մլն 300 հազար դրամի չափով պետությանը պատճառված վնասը:
2024 թվականի հուլիսի 15-ին հսկող դատախազը որոշում է կայացրել ոչ արդարացնող հիմքով Ռ.Կ.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը դադարեցնելու մասին:

В результате применения Акта прокуратуры возмещен ущерб государству в размере 224 млн 641 тыс. драм РА
16/07/2024
25 июля 2023 года на основании сообщения о неуплате налогов в особо крупном размере со стороны организации, строящей многофункциональный жилой комплекс, инициировано уголовное производство по пункту 2 части 3 статьи 290 УК РА.
22 марта 2024 года орган, осуществляющий производство, пришел к заключению, что в связи с тем, что фактический руководитель организации, Р.К. уплатил неуплаченные налоги в размере 206 млн. 659 тыс. драм, то есть основания для прекращения уголовного преследования, и подал ходатайство надзирающему прокурору о прекращении уголовного преследования.
26 марта 2024 года надзирающий прокурор отклонил поданное ходатайство и поручил следователю, осуществляющему предварительное следствие, совершить ряд административных действий.
В результате оперативных действий, осуществленных на основании поручения прокурора, организации было начислено дополнительное налоговое обязательство в размере 224 миллионов 641 тысяч драм, то есть в общей сложности 431 миллион 300 тысяч драм.
В результате Р.К. полностью погасил долг в размере 224 млн 641 тыс. драм, возместив ущерб, нанесенный государству в полном объеме.
15 июля 2024 года надзирающий прокурор принял постановление о прекращении публичного уголовного преследования в отношении Р.К. на неоправдательном основании.