Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի` «Անդրազգային հանցավորության գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունը» խորագրով հոդվածը հրապարակվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում:
Հոդվածում ներկայացվել են անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի ոլորտում Հայաստանի մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ այդ համատեքստում կարևորելով քրեական գործերով միջազգային-իրավական համագործակցությունը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի՝ Ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում առաջին հոդվածը նվիրված է եղել Հայաստանի Հանրապետությունում կիբերհանցավորության դեմ պայքարի առանձնահատկություններին:

Article on the international cooperation in the prosecution of the transnational organized crime cases written by the Prosecutor General was published in the professional newsletter of the International Association of the Prosecutors
11/07/2024
The article entitled “International cooperation in the prosecution of the transnational organized crime” written by Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia was published in the IAP professional newsletter.
The challenges of combating transnational organized crime and the works carried out in the direction of overcoming them were presented in the article and in this context the international-legal cooperation in criminal matters was emphasized.
Let us remind that the first article written by Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General, published in the professional newsletter of the Association was dedicated to the peculiarities of the fight against cybercrime in the Republic of Armenia.