Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Վայոց ձորի մարզպետ Կոլյա Միքաելյանի հրավերով, 2024 թվականի հուլիսի 6-ին այցելել է Արենի համայնքի Խաչիկ բնակավայր և հանդիպել համայնքի շուրջ 30 աշակերտներին:
Հանդիպումը տեղի է ունեցել Խաչիկ բնակավայրի մշակույթի տանը, որտեղ իրականացվում է մշակութային կրթության և կրթամշակութային ժամանցի հնարավորությունների ստեղծմանն ու զարգացմանն ուղղված՝ «Արև է ելել» համայնքահեն կրթամշակութային ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակում անվճար հիմունքներով գործում են կավագործության, կարպետագործության, ասեղնագործության և երգի արվեստարաններ։
Գլխավոր դատախազը և մարզպետը շրջայց են կատարել Կենտրոնում, որտեղ մշակութային կառավարիչ Շուշան Հայրապետյանը ներկայացրել է Կենտրոնի գործունեությունը, մշակութային ծրագրերին մասնակցող կրտսեր և ավագ սերնդի ներկայացուցիչների ձեռքի աշխատանքները, Կենտրոնի զարգացմանն ուղղված ծրագրերը:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում աշակերտների հարցերն ուղղված են եղել մասնագիտական կողմնորոշման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի թեմաներին: Անդրադառնալով կոռուպցիոն երևույթների նկատմամբ Դատախազության անհանդուրժողականությանը՝ հանրապետության գլխավոր դատախազը նշել է. «Կոռուպցիան միայն կաշառքը չէ. կոռուպցիայի դրսևորում է նաև հովանավորչությունը: Կոռուպցիոն հանցագործություններն ուղեկցվում են ֆինանսական տարբեր հանցավոր սխեմաներով, որոնք միտված են ոչ օրինական դրամական միջոցներն օրինականացնելուն: Ի վերջո, կոռուպցիան երևույթ է, որը խլում է ձեզնից. այն դրամական միջոցները, որոնք պետք է ուղղվեին ձեր կրթությանը, ձեր բարեկեցիկ կյանքին, կոռուպցիոն սխեմաներով մասնավորեցվում են: Դատախազության թիվ մեկ պարտականությունն է կանխել այն, իսկ եթե չենք հասցրել՝ ուրեմն պատժել, պատժել շատ խիստ»:
Հարցուպատասխանին հաջորդել է մաստեր կլասը՝ կավագործության դասընթացավար Անի Ղազարյանի կողմից:
Աշակերտներն Աննա Վարդապետյանին հրավիրել են շրջել գյուղում, որի ընթացքում պատմել են իրենց գյուղի պատմությունը:

6 июля 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян по приглашению главы Вайоцдзорскоой области, Коли Микаеляна посетила населенный пункт Хачик общины Арени и встретилась с 30 студентами общины.
Встреча состоялась в Доме культуры поселка Хачик, где реализуется общественная культурно-образовательная программа «Солнце взошло», направленная на создание и развитие возможностей культурного образования и культурно-образовательного досуга. В рамках проекта бесплатно работают гончарная, ковровая, рукодельная и певческая мастерские.
Генеральному прокурору и главе области провели экскурсию по центру, во время которого управляющая культурной сферой, Шушан Айрапетян представила работу центра.
Во время вопрос-ответ сессии, вопросы студентов были направлены на темы профориентации и проблемы борьбы с коррупцией. Касаясь нетерпимости прокуратуры к коррупционным явлениям, генеральный прокурор республики отметила: «Коррупция – это не только взяточничество. Покровительство также является проявлением коррупции. Коррупционные преступления сопровождаются различными финансовыми преступными схемами, направленными на легализацию нелегальных денежных средств. Ведь коррупция – это явление, которое отнимает средства, которые должны были быть направлены на ваше образование, на вашу благополучную жизнь. Задача номер один прокуратуры – не допустить этого, а если не удалось, то наказать, и наказать очень строго».
После сессии вопросов и ответов состоялся мастер-класс преподавателя гончарного дела, Ани Казарян.
Студенты пригласили Анну Вардапетян на прогулку по селу, во время которой рассказали историю своего села.