Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Գ.-ն 2004 թվականի ընթացքում, համայնքի ավագանու անդամների օժանդակությամբ, կատարել է առանձնապես խոշոր չափերի գույքի՝ «Շողեր» մսուր-մանկապարտեզի վատնում. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան:
Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետի՝ 2004 թվականի մայիսի 11-ի որոշմամբ՝ «Շողեր» մսուր-մանկապարտեզը՝ ընդհանուր 8760.0 քմ հողատարածքով, անհատույց (մշտական) օգտագործման իրավունքով տրամադրվել է Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքին:
2004 թվականի հունիսի 25-ին Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքին տրված սեփականության իրավունքի վկայականի համաձայն՝ մսուր-մանկապարտեզը չի հանդիսացել համայնքի սեփականություն, հետևապես համայնքն այն օտարելու որևէ իրավասություն չի ունեցել:
Չնայած օրենքով նախատեսված արգելքին՝ 2004 թվականի սեպտեմբերի 17-ին, Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ն համայնքի ավագանու անդամներին է ներկայացրել Բաբաջանյան փողոցի թիվ 304 մանկապարտեզն ուղղակի վաճառքով «Ա. Խալաթյան վարժարան» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանն օտարելու առաջարկը:
Ավագանու անդամները, օժանդակելով համայնքի ղեկավարին, նույն օրը համապատասխան որոշմամբ հաստատել են Բաբաջանյան փողոցի մսուր մանկապարտեզի ուղղակի վաճառքը՝ «Ա. Խալաթյան վարժարան» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը:
2004 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Թաղապետարանը՝ ի դեմս համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ի և «Ա. Խալաթյան վարժարան» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունը՝ ի դեմս տնօրեն Ա.Խ.-ի, կնքել են անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր. մսուր-մանկապարտեզը շուկայականից էական ցածր արժեքով՝ 30 մլն դրամով, վաճառվել է «Ա. Խալաթյան վարժարան» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը: Մինչդեռ, գույքի իրական արժեքը տվյալ ժամանակահատվածում եղել է 295 մլն դրամ:
Այնուհետև, համայնքի ղեկավար Ա.Գ.-ի՝ 2004 թվականի դեկտեմբերի 17-ի հրամանով Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի թիվ 304 մսուր-մանկապարտեզը լուծարվել է:
Դատախազը Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Գ.-ի նկատմամբ 2024 թվականի հունիսի 10-ին հարուցել է հանրային նոր քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելը), իսկ «Ա. Խալաթյան վարժարան» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության տնօրեն Ա.Խ.-ի նկատմամբ՝ 38-179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով վատնում կատարելուն օժանդակելը):
Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի ավագանու անդամներ Վ.Ս.-ի, Գ.Կ.-ի, Վ.Վ.-ի, Ա.Ֆ.-ի, Է.Ս.-ի, Ժ.Ե.-ի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումները դադարեցվել են ոչ արդարացնող՝ վաղեմության ժամկետն անցնելու հիմքով:
Դատախազը 2024 թվականի հունիսի 14-ին հաստատել է Մալաթիա-Սեբաստիա թաղային համայնքի նախկին ղեկավար Ա.Գ.-ի և «Ա. Խալաթյան վարժարան» ՍՊ ընկերության տնօրեն Ա.Խ.-ի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Միաժամանակ, Հակակոռուպցիոն դատարան է ներկայացվել գույքային հայց՝ մեղադրյալներին վերագրվող արարքների հետևանքով պետությանը պատճառված 295 մլն դրամ գույքային վնասը հատուցելու պահանջով:

During 2004, A.G. the former Head of Malatia-Sebastia Community of the city of Yerevan, with the help of the members of the Council of Elders of the community wasted a particularly large property—“Shogher” nursery. The prosecutor submitted the case to the court.
Let us remind that by the decision of the Mayor of Yerevan, dated May 11, 2004, “Shogher” nursery with a total area of 8760.0 m2 was provided to the Malatia-Sebastia quarter municipality for gratuitous (permanent) use.
According to the certificate on the Ownership right issued to the Malatia-Sebastia quarter municipality on June 25, 2004, the nursery didn’t constitute the property of the community, therefore, the community had no right to alienate it.
Despite the prohibition provided for by the law, on September 17, 2004, A.G., the Head of Malatia-Sebastia quarter municipality of the city of Yerevan, presented to the members of the Council of Elders the offer regarding the alienation (through direct sale) of the kindergarten № 304 located at Babajanyan street to “A. Khalatyan College” Limited Liability Company.
On the same day, the members of the Council of Elders approved the direct sale of the nursery located on Babajanyan Street to “A. Khalatyan College” LLC.
On October 29, 2004, the Municipality, on behalf of A.G., Head of the community and “A. Khalatyan College” LLC, on behalf of the director A.Kh., concluded a real property sale and purchase agreement. The nursery was sold to “A. Khalatyan College” LLC for AMD 30 million, substantially less than the market value thereof. Meanwhile, the real price of the property in the given period amounted to AMD 295 million.
Afterwards, by the order of A.G., the Head of the community dated December 17, 2004, the nursery № 304 of Malatia-Sebastia quarter municipality was dissolved.
On June 10, 2024 the prosecutor initiated a new public criminal prosecution against A.G., former head of Malatia-Sebastia quarter municipality under point 1 of part 3 of article 179 and against A.Kh., Director of “A.Khalatyan College” Limited Liability Company under point 1 of part 3 of article 38-179 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
The public criminal prosecutions against V.S., G.K., V.V., A.F., E.S., Zh.E., members of the Council of Elders of the community of Malatia-Sebastia quarter municipality were terminated on a non-acquittal ground—due to expiry of the statute of limitation.
On June 14, 2024 the prosecutor signed the indictment of A.G., former Head of Malatia-Sebastia quarter municipality and A.Kh., Director of “A.Khalatyan College” Limited Liability Company and submitted to the Anti-corruption court with the materials of the case.
At the same time, a property claim was submitted to the Anti-corruption court, requiring to confiscate the property damage in the amount of AMD 295 million caused to the state due to the acts incriminated to the accused.