Կառավարությունն ընդունել է «Վարձակալությամբ անշարժ գույք տրամադրելու մասին» որոշում, որով Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացված քաղաք Երևան, Կենտրոն, Աբովյան թիվ 3 հասցեում գտնվող շենքի (ԱՕԿՍ) 651.6 քմ մակերեսով ոչ բնակելի տարածքը տրամադրել վարձակալության մրցույթով՝ 10 տարի ժամկետով, օրենքով չարգելված գործունեություն իրականացնելու նպատակով: Որոշմամբ սահմանվել է, որ մրցույթով վարձակալության տրամադրվող անշարժ գույքի ամսական նվազագույն վարձավճարը 15,450,000 ՀՀ դրամ՝ ելնելով «ԱՆՏ ՌԻԵԼԹԻ» ՍՊԸ-ի 2024 թ. փետրվարի 28-ի դրությամբ գնահատած ամսական վարձավճարի շուկայական արժեքից:
Կոմիտեն, որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո, եռամսյա ժամկետում կկազմակերպի մրցույթի անցկացումը: Վարձակալի կողմից մրցույթի արդյունքում ստանձնած ներդրումային պարտավորությունները չկատարելու կամ մինչև 50 % կատարելու դեպքում վարձակալը 6 ամսվա ընթացքում պարտավոր է կատարել տվյալ ժամանակահատվածի համար նախատեսված, բայց չկատարած ներդրումներն ամբողջությամբ՝ միաժամանակ պետբյուջե վճարելով տուգանք՝ չկատարված ներդրումների գումարի 15 տոկոսի չափով՝ եթե ներդրումների ծավալը չի գերազանցում 300 մլն դրամը, 10 տոկոսի չափով՝ եթե գերազանցում է 300 մլն դրամը: Վարձակալի կողմից մրցույթի արդյունքում ստանձնած ներդրումները 50 կամ ավելի տոկոսով կատարելու, սակայն ամբողջությամբ չկատարելու դեպքում վարձակալը 4 ամսվա ընթացքում պարտավոր է կատարել տվյալ ժամանակահատվածի համար նախատեսված և չկատարած ներդրումներն ամբողջությամբ` միաժամանակ պետբյուջե վճարելով տուգանք՝ չկատարած ներդրումների գումարի 10 տոկոսի չափով՝ եթե ներդրումների ծավալը չի գերազանցում 300 մլն դրամը, 5 տոկոսի չափով՝ եթե գերազանցում է 300 մլն դրամը: Ըստ հիմնավորման՝ ՀՀ գլխավոր դատախազության, ՀՀ կադաստրի կոմիտեի, Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային համագործակցության հայկական ընկերության և ԱՕԿՍ ընկերության, «Օշըն Փըսիֆիք Գլոբըլ Փրոփըրթիզ Լիմիթիդ» ընկերության, Գագիկ Սահադյանի և Ադելա Ստեփանյանի միջև կնքվել է հաշտության համաձայնություն, համաձայն անշարժ գույքի նկատմամբ սեփականության իրավունքը փոխանցվել է ՀՀ-ին: Հաշվի առնելով, որ շենքը Երևան քաղաքի պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանների պետական ցուցակում ընդգրկված է որպես հանրապետական նշանակության հուշարձան, որոշվել է այն տրամադրել վարձակալության՝ մրցութային եղանակով:
Անդրադառնալով որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Կարծում եմ ԱՕԿՍ-ի շենքն իրավական ընթացակարգերով պետությանը վերադարձված այս պահի դրությամբ ամենատեսանելի և նշանավոր շինությունն է, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ գույքն արդյունավետ կառավարվի»:
Վարչապետը նշել է, որ գույքը վարձակալելու միակ սահմանափակումը, որ դրվել է այն է՝ շենքի մշակութային բովանդակությունը պետք է չվնասվի: Իսկ հետագայում այնտեղ նախատեսվող վերանորոգման, հարդարման աշխատանքների նախագծերը պետք է հաստատվեն և նախատեսվող աշխատանքները վերահսկվեն ԿԳՄՍ նախարարության կողմից:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանն ի պատասխան նշել է. «Այո, քանի որ շենքը պատմամշակութային նշանակություն ունի, պատմամշակութային հուշարձան է, նրա արտաքին տեսքի հարդարման հետ կապված աշխատանքները պետք է մասնագիտական դրական եզրակացությամբ իրականացվեն, որպեսզի վստահ լինենք, որ դրանից որևէ ձևով չի աղավաղվի շենքի արտաքին տեսքը կամ ներքին այն կառուցվածքը, որ նույնպես պատմամշակութային արժեք է: Դա նշանակում է, որ նախագիծը կներկայացվի մեզ և ոլորտի մասնագետներից կազմված մեր Գիտամեթոդական հանձնաժողովը այն կքննարկի»:
Վարչապետը հիշեցրել է՝ հայտարարվելու է հրապարակային մրցույթ, որին կարող են մասնակցել սահմանված չափանիշները բավարարող բոլոր սուբյեկտները:
Փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանն էլ նշել է, որ 10 տարին պայմանագրի հիմնական ժամկետն է և նախապատվության իրավունքով այն ունի 10 տարով երկարաձգելու իրավունք:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նման գույքերի արդյունավետ կառավարումը. «Իմ ընկալումն այն է, և հույս ունեմ, որ այն կյանքում իրեն կարդարացնի, որ այս և նման գույքերը պետք է հետագայում կառավարենք վարձակալության տրամաբանությամբ, որպեսզի նրանք պետական բյուջեի համար շարունակական եկամտի աղբյուր դառնան: Կարծում եմ՝ պետական գույքի կառավարումից մեր բյուջետային եկամուտները շատ ավելին լինելու պոտենցիալ ունեն, և այդ պոտենցիալը պետք է պարզապես ճիշտ օգտագործել»:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ անցյալ շաբաթ ևս մեկ գույքի նկատմամբ գրանցվել է ՀՀ սեփականության նախնական իրավունքը: Խոսքը Կողբացի 36/3 հասցեում գտնվող 235,8 քմ անշարժ գույքի մասին է: «Այս պահին ՀՀ ունի կառուցապատման իրավունք, մենք այս շաբաթվա ընթացքում կգրենք ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին՝ խնդրելով որպեսզի շենքի ավարտական ակտի ստացման գործընթացի մեջ կառավարությունը դերակատարում ունենա, որպեսզի այս գույքը ևս հնարավորություն ունենա տնօրինելու»,- ասել է Աննա Վարդապետյանը:

Здание АОКС будет сдан в аренду по результатам торгов
Правительство приняло постановление «О предоставлении недвижимости в аренду», по которому, закрепленное за Госкомимуществом здание площадью 651,6 квадратных метров, расположенное по адресу: Ереван улица Абовяна 3, была предоставлена ​​в аренду сроком на 10 лет. Постановлением установлено, что минимальная ежемесячная арендная плата за недвижимое имущество составляет 15 450 000 драм РА.
После вступления постановления в силу комиссия в течение трех месяцев организует тендер. В случае неисполнения инвестиционных обязательств, принятых арендатором в результате тендера или до 50%, в течение 6 месяцев арендатор обязан полностью осуществить инвестиции, запланированные на данный период, но неуплаченные, при этом уплатив штраф в государственный бюджет в размере 15 процентов от суммы неосуществленных инвестиций, если объем инвестиций не превышает 300 миллионов драм, если он превышает 300 миллионов драм— в размере 10 процентов. В случае, если арендатор внесет 50 и более процентов инвестиций, осуществленных в результате тендера, но не осуществит их в полном объеме, арендатор обязан осуществить запланированные и нереализованные инвестиции за данный период в полном объеме в течение 4 месяцев, одновременно уплатив государственный штраф. Согласно обоснованию, между Генеральной прокуратурой РА, Комитетом кадастра РА, Армянским обществом культурного сотрудничества с зарубежными странами и компаниями AOKS, Ocean Pacific Global Properties Limited, Гагиком Саадяном и Аделой Степанян было подписано мировое соглашение, согласно которому право собственности на недвижимость перешло к РА. Учитывая, что здание включено в государственный список недвижимых памятников истории и культуры города Ереван как памятник государственного значения, было принято постановление о предоставлении его в аренду на тендерной основе.
Комментируя это постановление, Никол Пашинян отметил: «Я думаю, что здание АОКС, возвращенное государству в судебном порядке, на данный момент является самым заметным сооружением, и мы должны сделать все, чтобы эффективно управлять этим имуществом».
Премьер-министр отметил, что единственным ограничением при сдаче недвижимости в аренду является то, что культурное содержание здания не должно быть повреждено. И в дальнейшем проекты, запланированных там ремонтных работ, должны быть утверждены, а плановые работы проконтролированы Министерством ОНКС.
Об этом заявила министр ОНКС Андреасян Жанна. «Да, поскольку здание имеет историко-культурное значение, работы, связанные с его внешней отделкой, должны проводиться при положительном профессиональном заключении, чтобы быть уверенным, что оно никоим образом не будет искажать внешний вид здания или его внутреннюю структуру».
Премьер-министр напомнил, что будет объявлен открытый тендер, в котором смогут принять участие все субъекты, соответствующие установленным критериям.
Вице-премьер-министр Тигран Хачатрян также отметил, что 10 лет является основным сроком контракта, который имеет право пролонгации сроком еще на 10 лет.
Никол Пашинян подчеркнул эффективное управление подобными объектами. «Я надеюсь, что управление и сдача в аренду подобных зданий оправдает себя, мы должны и дальше управлять этими и подобными объектами с последующей сдачей под аренду, чтобы они стали источником постоянного дохода для государственного бюджета. Я думаю, что доходы нашего бюджета от управления госимуществом могут быть гораздо выше, и этот потенциал надо просто правильно использовать».
Генеральный прокурор Анна Вардапетян отметила, что на прошлой неделе было зарегистрировано предварительное право собственности РА за объектом недвижимости площадью 235,8 квадратных метров, расположенного по адресу улица Кохбаци, 36/3. «На данный момент РА имеет право на застройку на этом участке, на этой неделе мы обратимся в аппарат премьер-министра РА с просьбой к правительству принять участие в процессе получения акта завершения строительства, чтобы была возможность управлять этим имуществом», - сказала Анна Вардапетян.