Գլխավոր դատախազությունը պահանջում է Արարատի նախկին մարզպետից բռնագանձել 46 անշարժ գույք և շուրջ 350 մլն դրամ
22/05/2024
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի մայիսի 16-ին վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ հերթական հայցադիմումը:
Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջ է ներկայացրել դատարանին՝ Արարատի նախկին մարզպետ Արամայիս Գրիգորյանից և նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել՝
• 46 անշարժ գույք.
• 3 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
• 213 մլն 870 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում Արամայիս Գրիգորյանի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, 2004-2023 թվականների ընթացքում փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել.
• 97 մլն 143 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի եկամտի մնացորդ, որը հանդիսանում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքերի վերափոխման կամ օգտագործման արդյունքում առաջացած գումար.

On May 16, 2024 the Anti-corruption court accepted into proceedings another statement of claim of the Prosecutor General’s Office regarding the confiscation of illicit property.
The Department of Confiscation of Property of Illicit Origin of the Prosecutor General’s Office submitted a claim to the court with the requirement to confiscate from Aramayis Grigoryan, former Governor of Ararat region and related persons:
- 3 shares in legal persons;
- AMD 213 million 870 thousand, which was not substantiated by the lawful income of Aramayis Grigoryan, had an illicit origin and during 2004-2023 was transferred to the bona fide purchaser or could not be identified and confiscated;
- AMD 97 million 143 thousand as a remainder of illicit income, constituting an amount received from the conversion or use of the property of illicit origin;