Աննա Վարդապետյանի հրավերով՝ Հայաստան է ժամանել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարը
20/05/2024
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է իր հրավերով երկօրյա այցով Հայաստան ժամանած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային և Ասոցիացիայի գլխավոր իրավաբան Շենազ Մուզաֆերին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է Ռոյլ Դոնային՝ Ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ և եվրոպացի գործընկերոջ հետ քննարկել 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում նախանշված համագործակցության ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազը Ռոյլ Դոնայի և Շենազ Մուզաֆերի հետ զրույցում անդրադարձել է 2023 և 2024 թվականներին Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության հետ համատեղ կազմակերպված բարձրաստիճան համաժողովների արդյունքներին, որոնցից առաջինին մասնակցել է նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեն:
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ափսոսանքով նշել 2023 թվականին Ասոցիացիայի՝ Լոնդոնում կազմակերպված տարեկան համաժողովին Աննա Վարդապետյանի կողմից անձամբ չմասնակցելու մասին: Ռոյլ Դոնան կարևորել է ՀՀ գլխավոր դատախազի` «Կիբերհանցագործության դեմ պայքարի առանձնահատկությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով հոդվածի հրապարակումը Ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, կոռուպցիայի, միջազգային հանցավորության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի թեմաներով դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ուղղված վեբինարների կազմակերպման, ինչպես նաև Ասոցիացիայի տարեկան համաժողովներից մեկը Հայաստանում անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպման ավարտին Ռոյլ Դոնային խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Խուան Բատիստա Մահիկսին և հույս հայտնել, որ առաջիկայում անձամբ հանդիպելու հնարավորություն կլինի:
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի վերջին այցը Հայաստան տեղի էր ունեցել 2009 թվականի ապրիլի 22-ին:

Today Anna Vardapetyan, Prosecutor General met Roel Dona, Secretary-General of the International Association of Prosecutors and Shenaz Muzaffer, General Counsel of the Association, who paid a two-day visit to Armenia at the invitation of the Prosecutor General.
Anna Vardapetyan congratulated Roel Dona on his re-election as a Secretary-General of the Association and discussed with the European partner the works implemented in the directions of cooperation outlined during the meeting in the Hague on March 5, 2024.
During the conversation with Roel Dona and Shenaz Muzaffer, the Prosecutor General referred to the results of the high-level conferences organized jointly with European Council and European Union in 2023 and 2024. It should be mentioned that Giorgi Gogadze, Vice-President of the International Association of Prosecutors participated in the first conference (2023).
Roel Dona, Secretary-General of the International Association of Prosecutors thanked Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General for the invitation and warm welcome and noted with regret that Anna Vardapetyan didn’t participate in the annual conference of the Association organized in 2023. Roel Dona attached importance to the publication of the article “On specifics of the fight against cybercrime in the Republic of Armenia” written by Anna Vardapetyan in the professional newsletter of the Association.
During the meeting the parties, discussed, among other questions, the issues related to the organization of webinars on the confiscation of property of illicit origin, fight against corruption, international crime, illegal drug circulation and cybercrime directed at the development of professional skills of the prosecutors as well as issues related to the organization of one of the annual conferences of the Association in Armenia.
At the end of the meeting Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia asked Roel Dona to convey her warm greetings to the President of the International Association of Prosecutors, Juan Bautista Mahiques and said that she hoped to see him in person in the near future.
Let us remind that the prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia has been a member of the International Association of Prosecutors since January 1st, 1999.
The last visit of the Secretary-General of the International Association of Prosecutors to the Republic of Armenia was on April 22, 2009.