Աննա Վարդապետյանի հրավերով՝ Հայաստան է ժամանել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարը
20/05/2024
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է իր հրավերով երկօրյա այցով Հայաստան ժամանած՝ Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնային և Ասոցիացիայի գլխավոր իրավաբան Շենազ Մուզաֆերին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է Ռոյլ Դոնային՝ Ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ և եվրոպացի գործընկերոջ հետ քննարկել 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում նախանշված համագործակցության ուղղություններով իրականացվող աշխատանքները:
Գլխավոր դատախազը Ռոյլ Դոնայի և Շենազ Մուզաֆերի հետ զրույցում անդրադարձել է 2023 և 2024 թվականներին Եվրոպայի խորհրդի և Եվրոպական միության հետ համատեղ կազմակերպված բարձրաստիճան համաժողովների արդյունքներին, որոնցից առաջինին մասնակցել է նաև Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի փոխնախագահ Գիորգի Գոգաձեն:
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղար Ռոյլ Դոնան շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին հրավերի և ջերմ ընդունելության համար ու ափսոսանքով նշել 2023 թվականին Ասոցիացիայի՝ Լոնդոնում կազմակերպված տարեկան համաժողովին Աննա Վարդապետյանի կողմից անձամբ չմասնակցելու մասին: Ռոյլ Դոնան կարևորել է ՀՀ գլխավոր դատախազի` «Կիբերհանցագործության դեմ պայքարի առանձնահատկությունները Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով հոդվածի հրապարակումը Ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման, կոռուպցիայի, միջազգային հանցավորության, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարի թեմաներով դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն ուղղված վեբինարների կազմակերպման, ինչպես նաև Ասոցիացիայի տարեկան համաժողովներից մեկը Հայաստանում անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանդիպման ավարտին Ռոյլ Դոնային խնդրել է իր ջերմ ողջույնները փոխանցել Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Խուան Բատիստա Մահիկսին և հույս հայտնել, որ առաջիկայում անձամբ հանդիպելու հնարավորություն կլինի:
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի գլխավոր քարտուղարի վերջին այցը Հայաստան տեղի էր ունեցել 2009 թվականի ապրիլի 22-ին:

Генеральный прокурор Анна Вардапетян приняла генерального секретаря Международной ассоциации прокуроров Ройла Дону и главного юриста ассоциации Шеназ Музафер, прибывших в Армению по ее приглашению с двухдневным визитом.
Анна Вардапетян поздравила Ройла Дону в связи с его переизбранием на пост генерального секретаря ассоциации и обсудила с европейским партнером работы, проводимые для осуществления сотрудничества, намеченные в ходе встречи, состоявшейся 5 марта 2024 года в Гааге.
В беседе с Ройлом Доной и Шеназ Музафер Генеральный прокурор коснулась итогов конференций высокого уровня, организованных совместно с Советом Европы и Европейским союзом в 2023 и 2024 годах, на первой из которых присутствовал вице-президент Международной ассоциации прокуроров Георгий Гогадзе.
Генеральный секретарь Международной ассоциации прокуроров Ройл Дона поблагодарил Анну Вардапетян за приглашение и теплый прием, и с сожалением отметил, что она не смогла лично принять участие в ежегодной конференции, организованном в 2023 году в Лондоне. Ройл Дона особо отметил публикацию статьи Генерального прокурора "Особенности борьбы с киберпреступностью в Республике Армения" в профессиональном периодическом журнале Ассоциации.
В ходе встречи стороны, также коснулись вопросов, связанных с организацией вебинаров, направленных на развитие профессиональных навыков прокуроров по темам конфискации имущества незаконного происхождения, коррупции, международной преступности, незаконного оборота наркотиков и борьбы с киберпреступностью, а также вопроса проведения одной из ежегодных конференций Ассоциации в Армении.
Анна Вардапетян попросила Ройла Дону передать ее теплые приветствия президенту Международной ассоциации прокуроров Хуану Батисте Махиксу и выразила надежду, что в ближайшем будущем у нее будет возможность встретиться с ним и лично.
Напомним, что Генеральная прокуратура Армении является членом Международной ассоциации прокуроров с 1-го января 1999 года.
Последний визит генерального секретаря Международной ассоциации прокуроров в Армению состоялся 22 апреля 2009 года.