Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող ՍՊ ընկերություններից մեկի տնօրենի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Սիփանիկ բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում` պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ավազ արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ընկերության տնօրենը, 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում, խախտել էր ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները. առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել էր պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ընդհանուր 3299 խմ ծավալի ավազ՝ փչացնելով 9874 խմ մակերեսով հողատարածք:
Պետությանը և համայնքին պատճառված ընդհանուր՝ 32 մլն 516 հազար դրամի վնասը 2024 թվականի մայիսի 17-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

On December 18, 2023 the Prosecutor General’s Office informed that a public criminal prosecution had been initiated against the Director of one of LL Companies, which extracted mineral (state-owned sand) in different land plots located at Sipanik settlement, Ararat region (without having the permission to use the subsoil).
Under the criminal proceedings it was found out, that from December 1 until December 14, 2023 the Director of the Company violated the requirements provided for by the legislation of the Republic of Armenia: without the right to use the subsoil, applying special equipment, extracted about 3299 cubic meters of state-owned mineral (sand), spoiling a land plot with the surface of 9874 m2.
On May 17, 2024, the damage in the amount of AMD 32 million 516 thousand cased to the state and community was completely recovered by the Company.