Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել Արարատի մարզում օգտակար հանածոյի արդյունահանմամբ զբաղվող ՍՊ ընկերություններից մեկի տնօրենի նկատմամբ՝ առանց ընդերքն օգտագործելու թույլտվության, Մասիս համայնքի Սիփանիկ բնակավայրում գտնվող տարբեր հողատարածքներում` պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ավազ արդյունահանելու համար:
Քրեական վարույթով պարզվել էր, որ Ընկերության տնօրենը, 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչև դեկտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում, խախտել էր ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջները. առանց ընդերքօգտագործման իրավունքի, հատուկ տեխնիկայի օգտագործմամբ, արդյունահանել էր պետական սեփականություն հանդիսացող օգտակար հանածո՝ ընդհանուր 3299 խմ ծավալի ավազ՝ փչացնելով 9874 խմ մակերեսով հողատարածք:
Պետությանը և համայնքին պատճառված ընդհանուր՝ 32 մլն 516 հազար դրամի վնասը 2024 թվականի մայիսի 17-ին Ընկերության կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է:

Полностью возмещен ущерб в размере 32 миллионов 516 тысяч драм, причиненный государству и общине в результате незаконного использования недр в Араратской области
17/05/2024
18 декабря 2023 года Генеральная прокуратура сообщила о возбуждении уголовного преследования в отношении директора компании, добывающего полезные ископаемые (песок) на различных земельных участках, расположенных в поселке Сипаник Араратской области (не имея разрешение на пользование недрами).
В ходе уголовного производства установлено, что с 1 по 14 декабря 2023 года директор компании нарушил требования, предусмотренные законодательством Республики Армения занимался добычей около 3299 кубометров полезных ископаемых без лицензии, с применением специальной техники, испортив земельный участок площадью 9874 квм.
17 мая 2024 года компания полностью возместила ущерб на сумму 32 млн 516 тысяч драм, причиненный государству и общине.