Աննա Վարդապետյանն ընդունել է Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարին
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Աննա Վարդապետյանը շնորհավորել է Մաքսիմ Լոնգանգեին ՀՀ-ում ԵԽ գրասենյակի ղեկավարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և նշել, որ հանդիպումը լավ հնարավորություն է ընդգծելու ՀՀ դատախազության և Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի համագործակցության արդյունավետությունն ու քննարկելու փոխգործակցության զարգացման հետագա ուղղությունները:
Գլխավոր դատախազն անդրադարձել է 2024 թվականի ապրիլի 26-27-ին Երևանում անցկացված «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով բարձրաստիճան խորհրդաժողովին և շնորհակալություն հայտնել գործընկերներին՝ Խորհրդաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու համար:
Հայաստանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն Խորհրդաժողովի հաջողումն ու ընդլայնված աշխարհագրությամբ մասնակցությունը գնահատել է Գլխավոր դատախազության հետ ամրապնդված համագործակցության արդյունք և հանրապետության գլխավոր դատախազի հետ քննարկել է փոխգործակցության շրջանակում ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և կոռուպցիայի դեմ պայքարի թեմաներով շարունակական վերապատրաստումների միջոցով դատախազների մասնագիտական կարողությունների զարգացմանն աջակցելու հնարավորությունները, ինչպես նաև փոխգործակցության այլ ուղղությունները:

Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян сегодня приняла делегацию во главе с руководителем офиса Совета Европы в Армении Максимом Лонганге (Maxime Longangué).
Анна Вардапетян поздравила Максима Лонганге со вступлением в должность руководителя офиса Совета Европы в Армении и отметила, что встреча является хорошей возможностью подчеркнуть эффективность сотрудничества между прокуратурой Армении и офисом Совета Европы в Армении и обсудить будущие направления развития сотрудничества.
Генпрокурор коснулась конференции высокого уровня на тему “Укрепление эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью”, состоявшейся в Ереване 26-27 апреля 2024 года, и поблагодарил партнеров за организацию конференции на высоком уровне.
Глава офиса СЕ в Армении Максим Лонганге высоко оценил успех конференции и расширение географии участия в результате укрепления сотрудничества с генпрокуратурой и обсудил с генеральным прокурором возможности поддержки развития профессиональных способностей прокуроров посредством постоянного обучения по темам конфискации имущества незаконного происхождения и борьбы с коррупцией, а также другие направления взаимодействия.