Մեկնարկել է «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով խորհրդաժողովը
26/04/2024
Գլխավոր դատախազությունն այսօր՝ 2024 թվականի ապրիլի 26-ին, Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ, մեկնարկել է «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով երկօրյա բարձրաստիճան խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի նպատակն է քննարկել կոռուպցիոն, տնտեսական ու ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարում դատախազների գործառույթների եվրոպական չափանիշները՝ խթանելով անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցությունը:
Բարձրաստիճան խորհրդաժողովը կազմակերպվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի՝ «Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման» ծրագրով համաֆինանսավորվող և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող՝ «Աջակցություն դատաիրավական բարեփոխումների իրականացմանը Հայաստանում» և «Հայաստանում տնտեսական հանցագործությունների արդյունավետ կանխարգելման և դրանց դեմ պայքարի ազգային կարողությունների հզորացում» ծրագրերի շրջանակներում:
Խորհրդաժողովին մասնակցել են ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, ԵԽ համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը, Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն, ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատի նախագահ Արթուր Դավթյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Արգիշտի Քյարամյանը, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը, Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Ռուստամ Բադասյանը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Լևոն Բալյանը,  Լիտվայի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Նիդա Գրունսկիենեն, Եվրոպայի դատախազների խորհրդատվական խորհրդի նախագահ Յանա Զեզուլովան, դատախազության պատվիրակություններ՝ Ռումինիայից, Լյուքսեմբուրգից, Նիդերլանդներից, Ավստրիայից, Իտալիայից, Վրաստանից, Շվեյցարիայից, Հունաստանից, Եվրոպայի խորհրդի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև  Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ, ՀՀ այլ պետական մարմինների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը ողջույնի խոսքում, մասնավորապես, նշել է. «Ուղիղ տասն ամիս առաջ՝ 2023 թվականի հուլիսի 1-ին, Դատախազության 105-ամյակի և Դատախազության աշխատակցի օրվա կապակցությամբ, Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպեցինք «Դատախազության անկախությունը՝ որպես իրավունքի գերակայության երաշխավոր» թեմայով բարձրաստիճան երկօրյա խորհրդաժողով: Արդյունքներն ամփոփելիս՝ հստակ ցանկություն կար՝ եվրոպացի գործընկերների հետ նման ձևաչափով համագործակցությունը զարգացնել, կազմակերպել նոր բարձրաստիճան խորհրդաժողով՝ ավելի ընդգրկուն աշխարհագրությամբ: Այսօր մեկնարկում ենք «Միջազգային համագործակցության արդյունավետության ամրապնդումը՝ անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում» թեմայով երկօրյա միջազգային խորհրդաժողովը: Այս նախաձեռնությունը կրկին իրականացվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի գործընկերների հետ սերտ համագործակցության արդյունքում: Այս կապակցությամբ, երախտագիտությունս հայտնելով Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կառույցներին ու պաշտոնատար անձանց, ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետության դատախազության համագործակցությունը Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի հետ ունի լավ ավանդույթներ և հատկապես վերջին տարիներին թևակոխել է զարգացման որակապես նոր փուլ: Վստահ եմ՝ այսօր մեկնարկող միջոցառումը  մասնագիտական երկխոսության նոր՝ ավելի բարձր նշաձող կսահմանի և արդյունավետ հարթակ կդառնա ինչպես անդրազգային կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության, այնպես էլ ապօրինի կերպով ձեռք բերված գույքի բռնագանձման ոլորտներում մեր երկրների փորձառության ու մարտահրավերների վերաբերյալ գիտելիքներով կիսվելու համար»:
ԵԽ համագործակցության ծրագրերի բաժնի փոխտնօրեն Լիլիթ Դանեղյանը ողջունել է Խորհրդաժողովի մասնակիցներին՝ նախորդ տարի մեկնարկած ավանդույթն այս տարի Խորհրդաժողովի շրջանակում շարունակելու համատեքստում և շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ գլխավոր դատախազությանը՝ մասնավորապես ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին, արդյունավետ փոխգործակցության, այն զարգացնելու գործում ակտիվ ներգրավվածության ու ներդրման համար:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը կարևորել է անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարում միջազգային համագործակցության վերաբերյալ բարձրաստիճան խորհրդաժողովի անցկացումը և ընդգծել, որ եվրոպական չափանիշների հիման վրա համագործակցությունը անդրազգային հանցավորության դեմ պայքարի, օրենքի գերակայության և արդարադատության բարեփոխումների արդյունավետության ամրապնդման տեսանկյունից առանցքային է Հայաստանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ամրապնդման համատեքստում: «Օրենքի գերակայությունը և արդարադատության բարեփոխումները կարևոր են ժողովրդավարության ամրապնդման համար»,- նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը»:
Երևանում ԵԽ գրասենյակի ղեկավար Մաքսիմ Լոնգանգեն կարևորել է համագործակցությունն ու անդրադարձել արդեն իսկ ձեռք բերված հաջողություններին՝ ընդգծելով դրանց կարևորությունը ապագա նախաձեռնությունների համար հիմք ստեղծելու գործում:
Խորհրդաժողովի երկու հիմնական թեմատիկ նիստերի շրջանակներում անդրադարձ է կատարվել քրեական վարույթներով միջազգային համագործակցության ամրապնդմանը, ինչպես նաև այդ ոլորտում  առանձին գործերով մարտահրավերներին:

26 апреля 2024 года, Генеральная прокуратура совместно с Европейским Союзом начала двухдневную конференцию на высоком уровне на тему: «Укрепление эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью». Цель конференции – обсуждение европейских стандартов деятельности прокуроров в борьбе с коррупцией, экономическими и финансовыми преступлениями, продвижение международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью.
Высокоуровневая международная конференция организована в рамках программы Европейского Союза и Совета Европы «Партнерство ради хорошего управления», самофинансируемой Европейским Союзом и Советом Европы и реализуемой Советом Европы, в рамках проектов «Поддержка судебно-правовой реформы в Армении» и «Укрепление национальных возможностей для эффективной профилактики и борьбы с экономическими преступлениями в Армении».
В конференции приняли участие: Анна Вардапетян, Генеральный прокурор Армении, Лилит Данегян, заместитель руководителя отдела программ сотрудничества Совета Европы, Василис Марагос, глава делегации Европейского Союза в Армении, Максим Лонганге, глава офиса Совета Европы в Ереване, Владимир Варданян, председатель постоянной комиссии по государственным и правовым вопросам Национального собрания Армении, Артур Давтян, председатель Антикоррупционной палаты Кассационного суда Республики Армения, Анаит Манасян, защитник прав человека Республики Армения, Аргишти Кярамян, председатель Следственного комитета Республики Армения, Сасун Хачатрян, председатель Антикоррупционного комитета Республики Армения, Рустам Бадасян, председатель Комитета государственных доходов Республики Армения, Левон Балян, заместитель министра юстиции Армении, Нида Грунскене, Генеральный прокурор Литвы, Яна Зезулова, Председатель Консультативного совета европейских прокуроров, делегиции прибыли из: Румынии, Люксембурга, Нидерландов, Австрии, Италии, Швейцарии, Греции, представители Совета Европы и Европейского суда по правам человека.
В своей приветственной речи Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, отметила: «Всего десять месяцев назад, 1 июля 2023 года, в 105-ю годовщину создания Прокуратуры, совместно с Европейским Союзом и Советом Европы, мы организовали конференцию на выском уровне на тему: «Независимость прокуратуры в поддержке верховенства права». Подводя итоги, было изъявлено желание развивать сотрудничество с европейскими партнерами в подобном формате, организовать новую высокоуровневую конференцию с более широкой географией. Сегодня мы начинаем двухдневную международную конференцию на тему: «Укрепление эффективности международного сотрудничества в борьбе с транснациональной организованной преступностью». Эта инициатива также была реализована в тесном сотрудничестве с партнерами из Европейского Союза и Совета Европы. В этом отношении я хотела бы поприветствовать представителей из десяти европейских стран и международных организаций и подчеркнуть, что сотрудничество Прокуратуры Армении с ЕС и Советом Европы имеет глубокие традиции и в последние годы вступило в качественно новый этап развития. Я уверена, что сегодняшнее мероприятие установит новую, более высокую планку профессионального диалога и станет эффективной платформой для обмена знаниями о международном сотрудничестве в борьбе с транснациональной организованной преступностью, а также опытом и вызовами наших стран в области взыскания имущества незаконного происхождения», – отметила Анна Вардапетян, пожелав всем продуктивного диалога.
Лилит Данегян, заместитель руководителя отдела по программам сотрудничества Совета Европы, поприветствовала участников и выразила благодарность Генеральной прокуратуре Республики Армения, в частности, Анне Вардапетян за эффективное взаимодействие и активное сотрудничество.
Посол Василис Марагос, глава делегации ЕС в Армении, подчеркнул важность высокоуровневой конференции по международному сотрудничеству в борьбе с транснациональной организованной преступностью и отметил, что сотрудничество, основанное на европейских стандартах, верховенстве закона и реформе правосудия, является ключевым в контексте укрепления институциональных реформ в Армении. «Верховенство права и реформа правосудия важны для укрепления демократии», – сказал Василис Марагос.
Максим Лонганге, глава офиса Совета Европы в Ереване, подчеркнул важность сотрудничества, отметил уже достигнутые успехи и их значимость для закладки фундамента будущих усилий.
В рамках двух основных тематических сессий конференции рассматривалось укрепление международного сотрудничества в уголовном судопроизводстве, а также отдельные дела в этой области.