Կառավարության այսօրվա որոշմամբ՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացվեց Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում կնքված հաշտության համաձայնությամբ պետությանը վերադարձված՝ 2 միլիարդ 18 միլիոն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով Ավան վարչական շրջանի Աճառյան փողոցում գտնվող՝ 16.013 քմ մակերեսով հողամասը։
Հիշեցնենք, որ հաշտության համաձայնությունը հաստատվել էր Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի փետրվարի 27-ի վճռով:
Գույքի նկատմամբ արդեն իսկ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը։
Հավելենք, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում՝ 2023 թվականի 4-րդ եռամսյակում և 2024 թվականի առաջին եռամսյակում Դատախազության երկու բացառիկ լիազորությունների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և պետական շահերի պաշտպանության շրջանակում, պետությանն է վերադարձվել շուրջ 10 միլիարդ դրամի գույք:
Նշված ժամանակահատվածում օրինական ուժի մեջ մտած վճռով կամ դրանից հետո ընդունված Կառավարության որոշմամբ, միայն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, ՀՀ սեփականությանն է փոխանցվել 7 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 4 միլիարդ 118 միլիոն դրամ արժեքով, ՀՀ սեփականությանն է փոխանցվում նաև շուրջ 609 միլիոն դրամ:

Pursuant to the decision of the Government rendered today, the land plot with the surface of 16.013 m2 located at Acharyan Street, Avan administrative district with the market value of AMD 2 billion 18 million 400 thousand and returned to the state under the settlement agreement concluded in the scope of the powers of confiscation of property of illicit origin of the Prosecutor’s Office was attached to the State Property Management Committee.
Let us remind that the settlement agreement was approved by the decision of the Anti-corruption court dated February 27, 2024.
The ownership right of the Republic of Armenia over the property has already been recorded.
We would like to add also that during the last six months —4th quarter of 2023 and 1st quarter of 2024 in the scope of two exceptional powers of the Prosecutor’s Office (confiscation of illicit property and state interests protection) property in the amount of AMD 10 billion was returned to the state.
During the mentioned period, by the decision, that has entered into force and afterwards by the decision of the Government 7 immovable properties, 1 movable property with the total value of AMD 4 billion 118 million and AMD 609 million was returned to the Republic of Armenia only in the scope of the function of confiscation of property of illicit origin.