Կառավարության այսօրվա որոշմամբ՝ Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացվեց Դատախազության՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման լիազորության շրջանակում կնքված հաշտության համաձայնությամբ պետությանը վերադարձված՝ 2 միլիարդ 18 միլիոն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով Ավան վարչական շրջանի Աճառյան փողոցում գտնվող՝ 16.013 քմ մակերեսով հողամասը։
Հիշեցնենք, որ հաշտության համաձայնությունը հաստատվել էր Հակակոռուպցիոն դատարանի՝ 2024 թվականի փետրվարի 27-ի վճռով:
Գույքի նկատմամբ արդեն իսկ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը։
Հավելենք, որ վերջին վեց ամիսների ընթացքում՝ 2023 թվականի 4-րդ եռամսյակում և 2024 թվականի առաջին եռամսյակում Դատախազության երկու բացառիկ լիազորությունների՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման և պետական շահերի պաշտպանության շրջանակում, պետությանն է վերադարձվել շուրջ 10 միլիարդ դրամի գույք:
Նշված ժամանակահատվածում օրինական ուժի մեջ մտած վճռով կամ դրանից հետո ընդունված Կառավարության որոշմամբ, միայն ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, ՀՀ սեփականությանն է փոխանցվել 7 անշարժ և 1 շարժական գույք՝ ընդհանուր շուրջ 4 միլիարդ 118 միլիոն դրամ արժեքով, ՀՀ սեփականությանն է փոխանցվում նաև շուրջ 609 միլիոն դրամ:

В соответствии с постановлением Правительства, земельный участок площадью 16,013 квм, расположенный на улице Ачарян, Аванского административного района, стоимостью 2 миллиарда 18 миллионов 400 тысяч драм, возвращенный в государственную собственность по соглашению о досудебном урегулировании, заключенный в рамках полномочий по взысканию имущества незаконного происхождения Прокуратуры, был передан Комитету по управлению государственным имуществом.
Напоминаем, что соглашение о досудебном урегулировании было утверждено постановлением Антикоррупционного суда от 27 февраля 2024 года.
Право собственности Республики Армения на данное имущество уже зафиксировано.
Отметим также, что за последние шесть месяцев — в 4-м квартале 2023 года и 1-м квартале 2024 года в рамках двух исключительных полномочий Прокуратуры (взыскание имущества незаконного происхождения и защита государственных интересов) в государственную собственность было возвращено имущество на сумму 10 миллиардов драм.
За упомянутый период, постановлением Правительства 7 недвижимых объектов, 1 движимое имущество общей стоимостью 4 миллиарда 118 миллионов и 609 миллионов драм были возвращены Республике Армения в рамках функции взыскания имущества незаконного происхождения.