Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի ապրիլի 11-ին, Հայաստանում Ամերիկայի առևտրի պալատի հրավերով, մասնակցել է «Ազդեցիկ կանայք. հասարակության մեջ կանանց դերի հեռանկարը» խորագրով համաժողովին:
«Մատենադարան» Մ.Մաշտոցի անվան ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում կայացած համաժողովին մասնակցել են ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստինա Քվինը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթևիկ Ստեփանյանը, Պալատի նախագահ Էլինա Մարգարյանը, պետական, հասարակական և միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ:
Համաժողովին ներկայացվել են աշխատաշուկայում կանանց առաջխաղացման ռազմավարական մոտեցումները, որին հաջորդել են պանելային քննարկումներ՝ «Կանայք կառավարման համակարգում» և «Կանայք բիզնեսում» թեմաներով:
Պանելային առաջին քննարկման ընթացքում հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն անդրադարձել է կրթության առաջնահերթությանը, Դատախազությունում կանանց ներգրավվածությանը, առաջխաղացման հնարավորություններին, ղեկավար պաշտոններում կանանց ներգրավվածության կարևորությանը և այլն:
Այս համատեքստում Աննա Վարդապետյանը նշել է, որ ղեկավար պաշտոններում կանանց բացակայության խնդրին բախվել է իր պաշտոնավարման հենց առաջին օրը. «Բազմաթիվ կանայք՝ քաղաքացիական ծառայության ոլորտում, ոչ մեծ թվով կանայք՝ դատախազի պաշտոնում ու հատուկենտ կանայք՝ Դատախազության ղեկավար պաշտոններում: Խնդրի լուծման նպատակով մենք սկսեցինք մեր աշխատակազմում ներգրավել խելացի, աշխատասեր, պրոֆեսիոնալ կանանց: Նման որակներով կանանց մենք սկսեցինք փնտրել ինչպես Դատախազության համակարգի ներսում, այնպես էլ գիտակրթական ոլորտներում: Այսօր գործող մոտ 400 դատախազներից 100-ը կին է: Իմ 5 տեղակալներից 2-ը կին են: Աճել է ծառայողական առաջխաղացման կարգով պաշտոնի նշանակված կին դատախազների թիվը: Եթե 2017-2021 թվականներին՝ այսինքն՝ 5 տարիների ընթացքում, ծառայողական առաջխաղացման կարգով պաշտոնի էր նշանակվել 15 կին դատախազ, ապա միայն 2023 թվականին այդ թիվը 11-ն է»:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով քննարկման ժամանակ ՀՀ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ իր ճանապարհը հաղթահարման ճանապարհ է և ոչ՝ հակադրման ու անդրադարձել տարբեր ժամանակաշրջանների ու ոլորտների կանանց՝ ովքեր համարձակություն են ունեցել ճանաչել այն իրականությունը, որում ծնվել են, չհաշտվել այդ իրականության հետ, չձուլվել իրենց ծնունդ տված միջավայրի հետ և իրենց գոյությամբ դառնալ այդ իրականության ու միջավայրի փոփոխության հույսը:

В конференции, которая проходила в исследовательском институте древних рукописей имени М. Маштоца "Матенадаран", приняли участие Кристина Квиен, Чрезвычайный и Полномочный посол США в Республике Армения, Татевик Степанян, Заместитель министра труда и социальных дел, Элина Маргарян, Председатель палаты, а также представители государственных, общественных и международных организаций.
В рамках конференции были представлены стратегические подходы к продвижению женщин на рынке труда, после чего состоялись панельные обсуждения на темы: "Женщины в системе управления" и "Женщины в бизнесе".
Во время первой панельной дискуссии Анна Вардапетян, Генеральный прокурор Республики Армения, подняла тему образования, вовлечения и продвижения женщин в стенах прокуратуры, а также к важности вовлечения женщин на руководящие должности.
В этом контексте Анна Вардапетян отметила, что столкнулась с проблемой отсутствия женщин на руководящих должностях в первый же день на своей должности. «Много женщин в области государственной службы, но мало женщин на должности прокурора и женщин на руководящих должностях в прокуратуре. Для решения проблемы мы привлекли умных, трудолюбивых и профессиональных женщин в штат. Мы начали искать женщин с качествами, подходящими как для системы прокуратуры, так и образовательных сфера. Сегодня у нас около 100 женщин-прокуроров из 400 прокуроров. У меня 5 заместителей, и 2 из них — женщины. Также увеличились официальные продвижения по должности женщин-прокуроров. Если за 2017-2021 годы в только 15 женщин-прокуроров были назначены на должность в результате официального продвижения, то в 2023 году произошло 11 назначений».
Во время дискуссии в формате вопросов и ответов Генеральный прокурор Республики Армения подчеркнула, что ее судьба — это путь преодоления, а не противостояния, и рассказала о различных женщинах разных периодов и сфер, которые были достаточно смелыми, чтобы признать реальность в которой родились, не соглашаться с этой реальностью, не ассимилироваться с окружающей средой и стать надеждой на изменение этой реальности и окружающей среды.