2024 թվականի ապրիլի 4-ին Վերաքննիչ քրեական դատարանը մասնակի բավարարել է Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության գործով դատախազի և տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցչի բողոքները և խստացրել կուրսանտի սպանության գործով ամբաստանյալների պատիժը՝ նրանց դատապարտելով ազատազրկման 18-ական տարի ժամկետով:
Մասնավորապես՝ Վերաքննիչ դատարանը բեկանել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և փոփոխել ամբաստանյալներ Վաչե Սահակյանին, Գնել Թևոսյանին, Մովսես Ազարյանին և Նորիկ Սահակյանին մեղսագրվող հանցանքի իրավական գնահատականը. վերջիններս մեղավոր են ճանաչվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ ու 10-րդ կետերով նախատեսված՝ խմբի կողմից խուլիգանական դրդումներով սպանություն կատարելու համար:
Հիշեցնենք, որ Գնել Թևոսյանին, Նորիկ Սահակյանին, Վաչե Սահակյանին և Մովսես Ազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ, 7-րդ և 10-րդ կետերով այն արարքի համար, որ նրանք, հանդիսանալով Վ. Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտներ, 2015 թվականի հունվարի 29-ին՝ ժամը 02:00-ից 03:00-ի սահմաններում, զորամասի առաջին գումարտակի առաջին մարտկոցի ննջարանում, առանձին դաժանությամբ, մի խումբ անձանցով, խուլիգանական դրդումներով սպանել են կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանին:
2015 թվականի հոկտեմբերի 23-ին դատախազը հաստատել էր Հայկազ Բարսեղյանի վերաբերյալ քրեական գործի մեղադրական եզրակացությունը և հանձնել Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան։
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 2022 թվականի ապրիլի 5-ի դատավճռով՝ ամբաստանյալների մեղադրանքները վերաորակել էր Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով և նրանց դատապարտել ազատազրկման՝ 15-ական տարի ժամկետով:
Վերաքննիչ դատարանի որոշմամբ՝ ամբաստանյալներին արդարացնելու վերաբերյալ պաշտպանների բողոքները մերժվել են:

On April 4, 2024, the Criminal Court of Appeal partially awarded the appeal of the prosecutor under the murder case of Haykaz Barseghyan, cadet of the Military University Named after Vazgen Sargsyan and the appeal of the representative of legal successor of the victim and made the punishment of defendants under the case of the murder of the cadet more severe, sentencing them to imprisonment for the term of 18 year.
In particular, the Court of Appeal overturned the judgment of the First Instance Court of General Jurisdiction of the city of Yerevan and changed the legal assessment of the crime incriminated to the defendants Vache Sahakyan, Gnel Tevosyan, Movses Azaryan and Norik Sahakyan and they were found guilty under points 7 and 10 of part 2 of article 104 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
Let us remind that charges were brought against Gnel Tevosyan, Norik Sahakyan, Vache Sahakyan and Movses Azaryan under points 5, 7 and 10 of part 2 of article 104 of the Criminal code. The abovementioned individuals, being cadets of the Military University Named after V.Sargsyan, on January 29, 2015, at about 02:00-03:00 in the bedroom of the first battery of the first battalion of the military unit a group of individuals killed Haykaz Barseghyan with peculiar ferocity.
On October 23, 2015 the prosecutor signed the indictment of the criminal case regarding Haykaz Barseghyan and submitted to the Court of General Jurisdiction of Avan and Nor-Nork administrative districts of the city of Yerevan.
Pursuant to the judgment of the First Instance Court of General Jurisdiction of the city of Yerevan, dated April 5, 2022, the charges brought against the defendants were requalified under point 7 of part 2 of article 104 of the Criminal Code and they were sentenced to imprisonment for the term of 15 years.
Under the decision of the Court of Appeal the appeals of the defense councils on justifying the defendant was rejected.