Դատախազության միջնորդագրի արդյունքում՝ Գավառի մանկատանը պատկանող զբոսայգում կառուցված շենք շինությունների նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը
03/04/2024
Գլխավոր դատախազությունում 2022 թվականին, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող զբոսայգու տարածքից հողամասը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու, շենք շինությունների նկատմամբ կառուցապատողի օգտագործման և տիրապետման իրավունքը գրանցելու կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրության համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված գրությունը:
Գլխավոր դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներով՝ Պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի կողմից հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտե. 2022 թվականի հունիսի 17-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ էական վնաս է պատճառել անձանց կամ կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2011 թվականի մայիսի 13-ին «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի և վերջինիս ազգական Լ.Հ.-ի միջև կնքվել է վարձակալության պայմանագիր՝ նոտարական վավերացմամբ, որով Լ.Հ.-ին վարձակալության է տրամադրվել «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող զբոսայգու հարավարևմտյան մասում գտնվող՝ 500 քմ ընդհանուր մակերեսով տարածքը՝ մանկական սրճարան կառուցելու նպատակով:
2011 թվականի մայիսի 19-ին Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցվել է Լ.Հ.-ի վարձակալության իրավունքը՝ 750 քմ մակերեսով տարածքի նկատմամբ: 2015 թվականի հուլիսի 7-ին վարձակալության պայմանագրով՝ վարձակալության իրավունքով, նույն անձին է տրամադրվել 700 քմ մակերեսով տարածքը: 2020 թվականի օգոստոսի 11-ին գրանցվել է Լ.Հ.-ի կողմից կառուցապատման իրավունքը հողամասի՝ 0.0575 հա մակերեսով տարածքի նկատմամբ, իսկ շենք շինությունների նկատմամբ գրանցվել է կառուցապատողի օգտագործման և տիրապետման իրավունքը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ վարձակալած անձը գույքն օգտագործել է պայմանագրի պայմաններին անհամապատասխան. չի օգտագործել որպես մանկական սրճարան (տարածքի զննությամբ հայտնաբերվել են գարեջրի գովազդային պաստառներ, սեղաններին՝ մոխրամաններ):
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում այցելել էր նաև Գավառի մանկատուն և մարզի դատախազ Գագիկ Այվազյանին մի շարք հանձնարարականներ տվել վերոնշյալ խնդրի վերաբերյալ:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունից միջնորդագիր է ուղարկվել «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ առաջարկելով միջոցներ ձեռնարկել հողամասերի նկատմամբ Լ.Հ.-ի իրավունքների պետական գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու, իսկ շենք շինությունների նկատմամբ՝ ՀՀ սեփականության իրավունքը գրանցելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցվել է, իսկ շենք շինությունների նկատմամբ 2024 թվականի ապրիլի 1-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:

В результате письменного уведомления Прокуратуры были зарегистрированы права собственности Республики Армения на здания и сооружения, построенные в парке, принадлежащем Гаварскому детскому дому
03/04/2024
В 2022 году в рамках полномочий по защите государственных (общественных) интересов Прокуратура изучила кадастровое дело о регистрации права пользования и владения застройщика в отношении зданий и сооружений, построенных в парке Гаварского детского дома Министерства труда и социальных вопросов.
Основанием для проведения проверки стало обращение Н. Мкртчяна, Министра труда и социальных вопросов Республики Армения, к Генеральному прокурору Республики Армения.
В результате проверок, проведенных Прокуратурой, прокурор Управления по защите государственных интересов направил в Следственный комитет сообщение о преступлении. 17 июня 2022 года было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 315 Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003.
В рамках уголовного производства было установлено, что 13 мая 2011 года между бывшим директором ГНКО Гаварского детского дома и его родственником Л.Х. был заключен нотариально заверенный договор аренды, согласно которому участок площадью 500 м², расположенный в парке, принадлежащем Гаварскому детскому дому ГНКО, был передан Л.Х. для строительства детского кафе.
19 мая 2011 года право аренды Л.Х. было зарегистрировано в Государственном комитете кадастра недвижимости при Правительстве на земельный участок площадью 750 м². 7 июля 2015 года участок площадью 700 м² был передан тому же лицу по договору аренды. 11 августа 2020 года было зарегистрировано право Л.Х. на застройку участка площадью 0,0575 га и право пользования и владения застройщиком зданиями и сооружениями.
В рамках уголовного дела было установлено, что арендатор использовал имущество не в соответствии с условиями договора—не использовал его в качестве детского кафе (после осмотра территории были обнаружены рекламные постеры пива и пепельницы).
Напомним, что 20 февраля 2023 года Генеральный прокурор РА Анна Вардапетян посетила Гаварский детский дом в рамках своего визита в Гегаркуникскую область и дала несколько поручений прокурору области Гагику Айвазяну по вышеуказанным вопросам.
Прокуратура Гегаркуникской области направила письменное ходатайство директору ГНКО Гаварский детский дом с предложением принять меры по признанию недействительной государственную регистрацию прав Л.Х. на земельные участки и зарегистрировать права собственности Республики Армения на здания и сооружения.
В результате письменного ходатайства право на проведение строительной деятельности на земельном участке было прекращено, и 1 апреля 2024 года права собственности Республики Армения были зарегистрированы на здания и сооружения.