Դատախազության միջնորդագրի արդյունքում՝ Գավառի մանկատանը պատկանող զբոսայգում կառուցված շենք շինությունների նկատմամբ գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը
03/04/2024
Գլխավոր դատախազությունում 2022 թվականին, պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող զբոսայգու տարածքից հողամասը կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու, շենք շինությունների նկատմամբ կառուցապատողի օգտագործման և տիրապետման իրավունքը գրանցելու կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրության համար հիմք է հանդիսացել ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի՝ ՀՀ գլխավոր դատախազին ուղղված գրությունը:
Գլխավոր դատախազությունում իրականացված ուսումնասիրության արդյունքներով՝ Պետական շահերի պաշտպանության վարչության դատախազի կողմից հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել Քննչական կոմիտե. 2022 թվականի հունիսի 17-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 315-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից ծառայության նկատմամբ անբարեխիղճ կամ անփույթ վերաբերմունքի հետևանքով իր պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը, որն անզգուշությամբ էական վնաս է պատճառել անձանց կամ կազմակերպությունների իրավունքներին ու օրինական շահերին կամ հասարակության կամ պետության օրինական շահերին):
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2011 թվականի մայիսի 13-ին «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ի նախկին տնօրենի և վերջինիս ազգական Լ.Հ.-ի միջև կնքվել է վարձակալության պայմանագիր՝ նոտարական վավերացմամբ, որով Լ.Հ.-ին վարձակալության է տրամադրվել «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ին պատկանող զբոսայգու հարավարևմտյան մասում գտնվող՝ 500 քմ ընդհանուր մակերեսով տարածքը՝ մանկական սրճարան կառուցելու նպատակով:
2011 թվականի մայիսի 19-ին Կառավարությանն առընթեր անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեում գրանցվել է Լ.Հ.-ի վարձակալության իրավունքը՝ 750 քմ մակերեսով տարածքի նկատմամբ: 2015 թվականի հուլիսի 7-ին վարձակալության պայմանագրով՝ վարձակալության իրավունքով, նույն անձին է տրամադրվել 700 քմ մակերեսով տարածքը: 2020 թվականի օգոստոսի 11-ին գրանցվել է Լ.Հ.-ի կողմից կառուցապատման իրավունքը հողամասի՝ 0.0575 հա մակերեսով տարածքի նկատմամբ, իսկ շենք շինությունների նկատմամբ գրանցվել է կառուցապատողի օգտագործման և տիրապետման իրավունքը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ վարձակալած անձը գույքն օգտագործել է պայմանագրի պայմաններին անհամապատասխան. չի օգտագործել որպես մանկական սրճարան (տարածքի զննությամբ հայտնաբերվել են գարեջրի գովազդային պաստառներ, սեղաններին՝ մոխրամաններ):
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի փետրվարի 20-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում այցելել էր նաև Գավառի մանկատուն և մարզի դատախազ Գագիկ Այվազյանին մի շարք հանձնարարականներ տվել վերոնշյալ խնդրի վերաբերյալ:
Գեղարքունիքի մարզի դատախազությունից միջնորդագիր է ուղարկվել «Գավառի մանկատուն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենին՝ առաջարկելով միջոցներ ձեռնարկել հողամասերի նկատմամբ Լ.Հ.-ի իրավունքների պետական գրանցումն ուժը կորցրած ճանաչելու, իսկ շենք շինությունների նկատմամբ՝ ՀՀ սեփականության իրավունքը գրանցելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի արդյունքում՝ հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցվել է, իսկ շենք շինությունների նկատմամբ 2024 թվականի ապրիլի 1-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:

During 2022, in the scope of the powers of initiating a claim on the protection of state (community) interest the Prosecutor’s Office examined the cadastral case of the registration of the right of use and possession of the developer with regard to the buildings and constructions built in the park of Gavar Children’s Home of the Ministry of Labor and Social Affairs.
The examination was based on the latter submitted by Narek Mkrtchyan, Minister of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia, to the Prosecutor General of the Republic of Armenia.
As a result of examinations carried out in the Prosecutor’s Office, the Prosecutor of the Department of State Interests Protection submitted a report on crime to the Investigative Committee. On June 17, 2022 a criminal proceedings was initiated under part 1 of article 315 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
Under the criminal proceedings it was found out, that a notary certified lease agreement was concluded between the former director of Gavar Children’s House SNPO and his relative L.H. on May 13, 2011, under which a territory with the surface of 500 m2 located at the park belonging to Gavar Children’s House SNPO was provided to L.H. for the purpose of building a children’s café.
On May 19, 2011 L.H.’s right to lease was registered at the State Committee of the Real Estate Cadaster under the Government over the land plot with the surface of 750 m2. On July 7, 2015, a territory with the surface of 700m2 was provided to the same person under the lease agreement. On August 11, 2020, L.H.’s site construction right was registered over the territory with the surface of 0.0575 ha and the right to use and possession of the developer was registered over the buildings and constructions.
Under the criminal proceedings it was found out that the lessee used the property inconsistently with the terms of the agreement—failed to use as a children’s café (after the examination of the territory advertising posters of beer and ashtrays were found).
Let us remind that on February 20, 2023 Anna Vardapetyan, RA Prosecutor General visited Gavar Children’s Home in the scope of her visit to Gegharkunik region and gave several assignments to Gagik Ayvazyan, Prosecutor of the region, regarding the abovementioned issues.
The Prosecutor’s Office of Gegharkunik region submitted a written motion to the director of Gavar Children’s Home SNPO proposing to undertake measures to recognize the state registration of L.H.’s rights over the land plots invalid and to register the ownership rights of the Republic of Armenia over the buildings and constructions.
As a result of the written motion the right to conduct site development activity on the land plot was terminated and on April 1, 2024, the ownership right of the Republic of Armenia was registered over the buildings and constructions.