Գլխավոր դատախազությունը, «Դատախազության մասին» օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, պաշտոնական կայքէջում հրապարակել է Դատախազության 2023 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Հաղորդման տասը բաժիններում ներկայացված են Դատախազության սահմանադրական լիազորությունների իրականացման ոլորտներում 2023 թվականին արձանագրված ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները։
«Հավատարիմ թափանցիկության և հաշվետվողականության գործելաոճին՝ Դատախազությունն իր առջև խնդիր է դրել բարձրացնել արդարության նկատմամբ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների վստահությունը, անզիջում պայքարել հանուն հանրային բարիքի պաշտպանության և օրենքի գերակայության ապահովման։
Կարծում եմ՝ վերոնշյալ մոտեցման արդյունքն է այն, որ 2023 թվականի դեկտեմբերին անցկացված հանրային կարծիքի ուսումնասիրության համաձայն՝ գոհունակության ցուցանիշով Դատախազությունը, 2023 թվականի մարտ ամսին անցկացված հարցման համեմատ, 8 տոկոսային կետով բարելավել է իր դիրքերը. Դատախազության աշխատանքից լիովին գոհ և ավելի շուտ գոհ է ՀՀ քաղաքացիների 39%-ը:
2023 թվականին մեր աշխատանքային առաջնահերթություններից են եղել և 2024 թվականին շարունակելու են մնալ կոռուպցիայի դեմ պայքարը, պետական և համայնքային շահերի պաշտպանությունն ու ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձումը։
Կոռուպցիայի դեմ պայքարն ու հանրային բարիքի պաշտպանությունը վերացական հասկացություններ չեն. դրանք մեր սահմանադրական մանդատի առանցքն են, դրանք այն արժեքներն են, որոնք մենք պաշտպանում ենք։
Կոռուպցիան քայքայում է ժողովրդավարության հիմքերը, խաթարում է հանրային վստահությունն ու խոչընդոտում տնտեսական զարգացմանը: Մեր հանձնառությունը, պատժողական քաղաքականությունից բացի, հստակ ուղերձ է՝ կոռուպցիան չի՛ հանդուրժվելու։
Հանրային բարիքի պաշտպանության համատեքստում Դատախազության հանձնառությունը ներառում է գործառույթների լայն շրջանակ՝ խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանությունից մինչև պետական և համայնքային շահի պաշտպանության հայցի հարուցում։
Հուսով եմ՝ Դատախազության 2023 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը բոլոր գործընկերների՝ հատկապես տեսաբան ու պրակտիկ իրավաբանների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների և լրագրողների համար կդառնա ուսումնասիրության վստահելի աղբյուր:
Եզրափակելով խոսքս՝ շնորհակալություն եմ հայտնում դատախազներին և իրավապահ համակարգի բոլոր այն գործընկերներին, ում սրտացավ և նվիրված աշխատանքով նախորդ տարում գրանցել ենք շոշափելի արդյունքներ՝
Անձնազոհությունը հասու է նվիրյալներին: Դատախազությունում աշխատում են և աշխատելու են նվիրյալներ՝ հանուն Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների բարօրության»:

Борьба с коррупцией, защита государственных и общественных интересов, конфискация имущества незаконного происхождения входят в число приоритетов Прокуратуры на 2024 год. Опубликован отчет о деятельности Прокуратуры в 2023 году
01/04/2024
Генеральная прокуратура в соответствии с частью 2 статьи 5 Закона «О прокуратуре» опубликовала на официальном сайте отчет о деятельности Прокуратуры за 2023 год.
Достижения и вызовы, зафиксированные в 2023 году в сфере реализации конституционных полномочий Прокуратуры, представлены в десяти разделах отчета.
В введении отчета Генерального прокурора Анны Вардапетян, в частности, было отмечено:
«Оставаясь верной принципам прозрачности и подотчетности, Прокуратура поставила перед собой задачу повысить доверие граждан Республики Армения к правосудию, неустанно бороться за защиту общественного блага и обеспечение верховенства закона.
Я думаю, что результатом вышеуказанного подхода является то, что по данным опроса общественного мнения, проведенного в декабре 2023 года, Прокуратура повысила свои позиции по индексу удовлетворенности населения работой Прокуратуры на 8 пунктов по сравнению с опросом, проведенным в марте 2023 года. 39% граждан РА полностью и скорее удовлетворены работой прокуратуры.
В 2023 году приоритетами нашей работы были и останутся борьба с коррупцией, защита интересов государства и общества, взыскание имущества незаконного происхождения.
Борьба с коррупцией и защита общественный интересов не являются абстрактными понятиями. они являются основой нашего конституционного мандата, это ценности, которые мы защищаем.
Коррупция разрушает основы демократии, нарушает общественное доверие и препятствует экономическому развитию. Наша приверженность, помимо карательной политики, является четким сигналом: коррупция недопустима.
Завершая свое выступление, я хотела бы поблагодарить прокуроров и всех сотрудников правоохранительных органов, благодаря работе которых мы добились ощутимых результатов в прошлом году:
• Имущество и денежные средства были возвращены государству,
• Вместе с обвинительным заключением в суд передано количество дел, вдвое превышающее прошлогодний показатель (включая дела, рассмотрение которых продолжается более 8 месяцев),
• Проведена следственная работа с потерпевшими и лицами, обратившимися в прокуратуру за защитой своих прав и т.д.
В прокуратуре работают и будут работать преданные своему делу люди во имя Республики Армения и благополучия граждан Республики Армения».