Արմավիրի մարզի նախկին գյուղապետն օրենքի խախտմամբ օտարել է համայնքի վարչական շենքը, որն այնուհետև ձեռք է բերել նրա որդին. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է վարույթ
26/03/2024
Արմավիրի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի գյուղերից մեկի վարչական շենքի (ներկայում բնակելի տան) կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Փարաքար համայնքի գյուղերից մեկի նախկին գյուղապետը, խախտելով Հողային օրենսգրքի մի շարք հոդվածների պահանջները, գույքն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարելու հիմքերի բացակայության պայմաններում, համայնքի սեփականությունը հանդիսացող՝ 246,6 քմ մակերեսով վարչական շենքը և 920 քմ հողամասը 2005 թվականի սեպտեմբերի 8-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրով՝ 978 հազար դրամով, վաճառել է քաղաքացի Տ.Խ.-ին:
Այնուհետև, խախտելով Կառավարության 2002 թվականի համապատասխան որոշմամբ սահմանված կարգը, գյուղապետը 2005 թվականի սեպտեմբերի 9-ին թույլատրել է Տ.Խ.-ին գյուղի վարչական շենքի գործառնական նշանակությունը փոխել որպես բնակելի տան, որից հետո շենքն ու հողատարածքը հանել է հասարակական սպասարկման տարածքների ֆոնդի հաշվեկշռից ու ընդգրկել բնակելի ֆոնդի շենքերի հաշվեկշռում:
2009 թվականի հուլիսի 31-ին Տ.Խ.-ի և գյուղապետի որդու միջև կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր, որով գյուղապետի որդին 4 մլն 500 հազար դրամով ձեռք է բերել վերոնշյալ վարչական շենքն ու հողամասը:
Հանցավոր գործունեությամբ ստացված գույքի ծագման աղբյուրն ու տեղաշարժը թաքցնելու նպատակով՝ վերոնշյալ գույքը 2017 թվականին 2 մլն դրամով օտարել են քաղաքացի Ս.Մ.-ին:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել են առերևույթ հանցանքի դեպքեր՝ դատախազը հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2024 թվականի մարտի 22-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):

The former head of village of Armavir region alienated an administrative building belonging to the community, which was afterwards obtained by his son: a criminal proceedings was initiated based on prosecutor’s report
26/03/2024
In the scope of the powers of initiating a claim on the protection of state (community) interest the Prosecutor’s Office of Armavir region examined the cadastral case of an administrative building (now a dwelling house) of one of the villages of Parakar community of Armavir region.
Under the examination it was found out, that the former head of one of the villages of Parakar community, violating requirements of several articles of the Land Code, in the absence of grounds for alienating the property through direct sale, sold the administrative building with the surface of 246.6 square meters and the land plot  with the surface of 920 square meters (belonging to the community) to T.Kh  for AMD 978 thousand under the sale and purchase agreement concluded on September 8, 2005.
Afterwards, violating the procedure defined by the relevant decision of the Government of 2002, the head of the village permitted T.Kh. to change the operational significance of the administrative building into a dwelling house on September 9, 2005 after which the building and the land plot were taken out of the balance sheet of the public service areas and included in the balance sheet of the housing fund.
On July 31, 2009 a real property sale and purchase agreement was concluded between T. Kh. and the son of the head of the village, under which the latter obtained the abovementioned administrative building and the land plot for AMD 4 million 500 thousand.
For the purpose of hiding the origin and movement of the property deriving from the criminal activity, the abovementioned property was alienated to S.M. for AMD 2 million in 2017.
Taking into consideration, that as a result of the examination cases of alleged crime were revealed, the prosecutor submitted a report to the Anti-corruption committee.
On March 22, 2024 a criminal proceedings was initiated in the Anti-corruption court under part 1 of article 441 and part 1 of article 296 of the Criminal Code.