Արմավիրի մարզի նախկին գյուղապետն օրենքի խախտմամբ օտարել է համայնքի վարչական շենքը, որն այնուհետև ձեռք է բերել նրա որդին. դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ նախաձեռնվել է վարույթ
26/03/2024
Արմավիրի մարզի դատախազությունում, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրվել է Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքի գյուղերից մեկի վարչական շենքի (ներկայում բնակելի տան) կադաստրային գործը:
Ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Փարաքար համայնքի գյուղերից մեկի նախկին գյուղապետը, խախտելով Հողային օրենսգրքի մի շարք հոդվածների պահանջները, գույքն ուղղակի վաճառքի միջոցով օտարելու հիմքերի բացակայության պայմաններում, համայնքի սեփականությունը հանդիսացող՝ 246,6 քմ մակերեսով վարչական շենքը և 920 քմ հողամասը 2005 թվականի սեպտեմբերի 8-ին կնքված առուվաճառքի պայմանագրով՝ 978 հազար դրամով, վաճառել է քաղաքացի Տ.Խ.-ին:
Այնուհետև, խախտելով Կառավարության 2002 թվականի համապատասխան որոշմամբ սահմանված կարգը, գյուղապետը 2005 թվականի սեպտեմբերի 9-ին թույլատրել է Տ.Խ.-ին գյուղի վարչական շենքի գործառնական նշանակությունը փոխել որպես բնակելի տան, որից հետո շենքն ու հողատարածքը հանել է հասարակական սպասարկման տարածքների ֆոնդի հաշվեկշռից ու ընդգրկել բնակելի ֆոնդի շենքերի հաշվեկշռում:
2009 թվականի հուլիսի 31-ին Տ.Խ.-ի և գյուղապետի որդու միջև կնքվել է անշարժ գույքի առուվաճառքի պայմանագիր, որով գյուղապետի որդին 4 մլն 500 հազար դրամով ձեռք է բերել վերոնշյալ վարչական շենքն ու հողամասը:
Հանցավոր գործունեությամբ ստացված գույքի ծագման աղբյուրն ու տեղաշարժը թաքցնելու նպատակով՝ վերոնշյալ գույքը 2017 թվականին 2 մլն դրամով օտարել են քաղաքացի Ս.Մ.-ին:
Նկատի ունենալով, որ ուսումնասիրության արդյունքում հայտնաբերվել են առերևույթ հանցանքի դեպքեր՝ դատախազը հաղորդում է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե:
2024 թվականի մարտի 22-ին Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը) և 296-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)):

В Прокуратуре Армавирской области в рамках полномочий по возбуждению иска в защиту государственных (общественных) интересов рассмотрено кадастровое дело по административному зданию (в настоящее время жилому дому) одного из сел общины Паракар Армавирской области.
В ходе расследования установлено, что бывший сельский глава одного из сел общины Паракар в нарушение требований ряда статей Земельного кодекса, 8 сентября 2005 года продал гражданину Т.Х. без оснований для отчуждения имущество площадью 246,6 квадратных метров и земельный участок площадью 920 квадратных метров, которые принадлежали общине.
Затем, нарушив порядок, установленный постановлением Правительства от 2002 года, 9 сентября 2005 года глава села разрешил Т.Х изменить эксплуатационное значение административного здания на жилой дом, после чего снял здания и земли, находящиеся на балансе фонда общественных помещений и включил в баланс жилого фонда зданий.
31 июля 2009 года Т.Х. и сын главы села подписали договор купли-продажи недвижимости, по которому сын приобрел вышеуказанное административное здание и земельный участок за 4 миллиона 500 тысяч драмов. Затем, имущество было отчуждено гражданину С.М. за 2 млн драмов.
Учитывая, что в результате проверки был выявлен очевидный случай преступления, прокурор направил сообщение в Антикоррупционный комитет.
22 марта 2024 года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное производство по части 1 статьи 441 и части 1 статьи 296 УК РА.