Գլխավոր դատախազությունը վերջին 6 ամիսների ընթացքում Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձրել 24 մլն 657 հազար ԱՄՆ դոլարի գույք
20/03/2024
Գլխավոր դատախազությունը երկու բացառիկ լիազորությունների՝ պետական շահերի պաշտպանության և ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակներում, վերջին 6 ամիսներին՝ 2023 թվականի չորրորդ և 2024 թվականի առաջին եռամսյակներում (2024 թվականի մարտի 20-ի դրությամբ) Հայաստանի Հանրապետությանն է վերադարձրել 9 մլրդ 937 մլն դրամի (24 մլն 657 հազար ԱՄՆ դոլարի) գույք:
• Պետական շահերի պաշտպանության գործառույթի շրջանակում՝
1. Ծաղկաձոր համայնքում գտնվող՝ 46 մլն 929 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 24 հազար 993 քմ հանգստի համար նախատեսված՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասը, կայացված վերջնական դատական ակտի հիման վրա, Կառավարության 2024 թվականի փետրվարի 8-ի որոշմամբ՝ ամրացվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:
2. Ծաղկաձոր համայնքում գտնվող՝ 37 մլն 593 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 20 հազար 21 քմ հանգստի համար նախատեսված՝ «հատուկ պահպանվող տարածք» նպատակային նշանակությամբ հողամասը, կայացված վերջնական դատական ակտի հիման վրա, Կառավարության 2024 թվականի մարտի 14-ի որոշմամբ՝ ամրացվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:
3. Արարատի մարզի Արմաշ գյուղում «Երասխ-2» զորամաս հասցեում գտնվող՝ 25 մլն 600 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեքով 9 հազար քմ մակերեսով «հատուկ նշանակության» հողամասը, կայացված վերջնական դատական ակտի հիման վրա, Կառավարության 2024 թվականի հունվարի 4-ի որոշմամբ՝ ամրացվել է Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին:
• Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում՝
1. 2024 թվականի փետրվարի 15-ին հաշտության համաձայնություն է կնքվել Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Արամայիսի Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ, որով Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանն է փոխանցվում 608 մլն 634 հազար դրամ (1,5 մլն ԱՄՆ դոլար):
2. 2024 թվականի փետրվարի 21-ին հաշտության համաձայնություն է կնքվել Գալուստ Լուկաշի Գրիգորյանի հետ, որով Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանն է փոխանցվում Երևան քաղաքի Ավան վարչական շրջանի Աճառյան փողոցում գտնվող՝ 16 հազար 013 քմ մակերեսով հողամասը՝ 2 մլրդ 18 մլն 400 հազար դրամ շուկայական արժեքով:
Վերոնշյալ երկու գործերով Դատարանի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Առաջիկա շաբաթների ընթացքում կներկայացվի վերոնշյալ հողամասը Պետական գույքի կառավարման կոմիտեին ամրացնելու վերաբերյալ Կառավարության որոշման նախագիծ, ինչպես նաև կնախաձեռնվի 608 մլն 634 հազար դրամը պետական բյուջե փոխանցելու գործընթաց:
Ամփոփելով՝ նշենք, որ Գլխավոր դատախազության կողմից 2024 թվականի երկուսուկես ամիսների ընթացքում պետությանը վերադարձված գույքերի ընդհանուր արժեքը կազմում է 2 մլրդ 737 մլն 156 հազար դրամ (608 մլն 634 հազար դրամը՝ գումարի տեսքով), իսկ 2023 թվականի չորրորդ եռամսյակի ընթացքում՝ ավելի քան 7.2 մլրդ դրամ:

За последние 6 месяцев Генеральная прокуратура вернула государству имущество на сумму 24 миллиона 657 тысяч долларов США
20/03/2024
За последние 6 месяцев Генеральная прокуратура вернула Республике Армении имущество на сумму 9 миллиардов 937 миллионов драмов (24 миллиона 657 тысяч долларов США), в частности:
• В рамках функций по защите государственных интересов:
1. Постановлением Правительства от 8 февраля 2024 года земельный участок площадью 24 тысячи 993 квадратных метров, — «особо охраняемых территорий», расположенный в Цахкадзорской общине, кадастровая стоимость которой приближается к рыночной стоимости 46 миллионов 929 тысяч драм, был передан Комитету по управлению государственным имуществом.
1. Постановлением Правительства от 14 марта 2024 года земельный участок площадью 20 тысячи 21 квадратных метра, предназначенных для отдыха — «особо охраняемые территории в Цахкадзорской общине, кадастровая стоимость которой приближается к рыночной стоимости 37 миллионов 593 тысяч драм, был передан Комитету по управлению государственным имуществом.
1. Постановлением Правительства от 4 января 2024 года земельный участок «специального назначения» площадью 9 000 квадратных метра, расположенный по адресу село Армаш Араратской области, «Ерасх-2» воинская часть, кадастровая стоимость которой приближается к рыночной стоимости 25 600 000 драм РА, на основании вступившего в законную силу судебного акта, был передан Комитету по управлению государственным имуществом.
• В рамках функций по взысканию имущества незаконного происхождения:
1. 15 февраля 2024 года с бывшим главой Тавушской области Абовяном Овиком Арамаисовичем и аффилированными с ним лицами было подписано соглашение о примирении, согласно которому 608 миллионов 634 тысячи драм (1,5 миллиона долларов США) передаются в собственность Республики Армения.
1. 21 февраля 2024 года с Григоряном Галустом Лукашовичем было подписано соглашение о примирении, согласно которому земельный участок площадью 16 тысяч 0 13 квадратных метров, расположенный по улице Ачаряна, Аванского административного района города Еревана, с рыночной стоимостью 2 миллиарда 18 миллионов 400 тысяч драм, передается в собственность Республики Армения.
Постановление суда по двум вышеупомянутым делам вступило в законную силу.
В ближайшие недели будет представлен проект постановления Правительства о передаче вышеупомянутого участка Комитету по управлению государственным имуществом и начнется процесс перечисления в госбюджет 608 миллионов 634 тысяч драм.
Подводя итоги, отметим, что общая стоимость имущества, возвращенного Генеральной прокуратурой государству за два с половиной месяца 2024 года, составляет 2 млрд 737 млн ​​156 тыс драм (608 млн 634 тыс драмов в денежной форме), а за четвертый квартал 2023 года - более 7,2 млрд драм.