Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում 2024 թվականի մարտի 5-ին Հաագայում հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Քարիմ Խանին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ից դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ՝ Հռոմի ստատուտին միացած 124-րդ մասնակից պետությունը՝ 19-րդ պետությունը Արևելյան Եվրոպայի խմբից։
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Քարիմ Խանին հանդիպման պատրաստակամության համար և ընդգծել, որ հանդիպումը կնպաստի Միջազգային քրեական դատարանի հետ արդյունավետ համագործակցություն ապահովելուն, ներպետական ընթացակարգերի վերանայմանն ու դրանք Ստատուտի դրույթներին համապատասխանեցնելուն:

5 марта 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян встретилась с прокурором Международного уголовного суда Каримом Ханом в Гааге в рамках своего рабочего визита в Королевство Нидерланды.
В встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Королевстве Нидерланды Виктор Биягов.
Напомним, что Армения стала членом Международного уголовного суда 1 февраля 2024 года, 124-ый государство-участник Римского статута, 19-е государство из восточноевропейской группы.
Анна Вардапетян поблагодарила Карима Хана за готовность встретиться и подчеркнула, что встреча будет способствовать обеспечению эффективного сотрудничества с Международным уголовным судом, пересмотру внутренних процедур и приведению их в соответствие с положениями Статута.