Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի բնակավայրերից մեկի ղեկավարի և վերջինիս կնոջ հոր նկատմամբ՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող կենցաղի տան շենքը վատնման եղանակով հափշտակելու, իսկ հետագայում հանցավոր ճանապարհով ստացված խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու համար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փողերի լվացմանն օժանդակելու համար հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև բնակավայրի ղեկավարի կնոջ նկատմամբ:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 1-ին հաստատել է համայնքի ղեկավարի, վերջինիս կնոջ և աներոջ վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ քաղաքացին, 2005 թվականից զբաղեցնելով Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի բնակավայրերից մեկի ղեկավարի պաշտոնը, 2012 թվականին, շուկայականից էականորեն ցածր գնով, համայնքի հաշվեկշռում գտնվող կենցաղի տան շենքը վաճառել է իր աներոջը: Վերջինս տարիներ անց, ձևական առուվաճառքի պայմանագիր կնքելու միջոցով, գույքը վաճառել է իր դստերը՝ բնակավայրի ղեկավարի կնոջը:

Глава одного из населенных пунктов Араратской области продал Дом Быта своему тестю по цене существенно ниже рыночной стоимости здания: прокурор передал дело в суд
01/03/2024
18 декабря 2023 года Генеральная прокуратура сообщила, что в отношении главы одного из населенных пунктов Арташатской общины Араратской области и его тестя возбуждено публичное уголовное преследование за присвоение принадлежащего общине Дома Быта, и последующего отчуждения имущества в крупных размерах, полученное от преступной деятельности.
В ходе предварительного следствия было возбуждено публичное уголовное преследование и в отношении жены главы населенного пункта за содействие в отмывании денег.
1 марта 2024 года прокурор подписал обвинительное заключение в отношении главы общины, его жены и тестя и вместе с материалами производства передал в Антикоррупционный суд.
Напомним, что в 2012 году гражданин, занимающий с 2005 года должность главы одного из населенных пунктов Арташатской общины Араратской области, продал своему тестю здания Дома Быта, находящийся на балансе общины по цене, значительно ниже рыночной стоимости здания. Спустя годы последний продал это имущество своей дочери — жене главы поселения по договору купли-продажи.