Գլխավոր դատախազությունը 2023 թվականի դեկտեմբերի 18-ին տեղեկացրել էր, որ հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի բնակավայրերից մեկի ղեկավարի և վերջինիս կնոջ հոր նկատմամբ՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող կենցաղի տան շենքը վատնման եղանակով հափշտակելու, իսկ հետագայում հանցավոր ճանապարհով ստացված խոշոր չափերով գույքն օրինականացնելու համար:
Քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում փողերի լվացմանն օժանդակելու համար հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել նաև բնակավայրի ղեկավարի կնոջ նկատմամբ:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 1-ին հաստատել է համայնքի ղեկավարի, վերջինիս կնոջ և աներոջ վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հիշեցնենք, որ քաղաքացին, 2005 թվականից զբաղեցնելով Արարատի մարզի Արտաշատ համայնքի բնակավայրերից մեկի ղեկավարի պաշտոնը, 2012 թվականին, շուկայականից էականորեն ցածր գնով, համայնքի հաշվեկշռում գտնվող կենցաղի տան շենքը վաճառել է իր աներոջը: Վերջինս տարիներ անց, ձևական առուվաճառքի պայմանագիր կնքելու միջոցով, գույքը վաճառել է իր դստերը՝ բնակավայրի ղեկավարի կնոջը:

On December 18, 2023 the Prosecutor General’s Office informed that public criminal prosecutions were initiated against the head of one of the settlements of Artashat Community of Ararat region and his wife’s father for appropriation of the house of social life belonging to the community and afterwards for legalizing the property in large amounts received from criminal activity.
During the preliminary examination of the criminal proceedings, a public criminal prosecution was initiated also against the wife of the head of the settlement for assisting in money laundering.
On March 1, 2024 the prosecutor signed the indictment regarding the head of the community, his wife and his father-in-law and submitted to the Anti-corruption court with the materials of the case.
Let us remind that the citizen, who has been holding the position of the head of one of the settlements of Artashat Community of Ararat region since 2005, sold the building of the house of social life, included in the balance sheet of the community to his father-in-law at a price significantly lower than the market value of the building in 2012. Years later the latter sold that property to his daughter— the wife of the head of settlement through a formal sale and purchase agreement.