Էրեբունի վարչական շրջանում ապօրինի արդյունահանվել է բազալտի օգտակար հանածո՝ պետությանը պատճառելով 79 մլն դրամի վնաս. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2019 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի հանձնարարագրով Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը ստուգումներ է իրականացրել  ՍՊ ընկերությանը հատկացված՝ Էրեբունի վարչական շրջանի Դավիթ Բեկ փողոցին կից գտնվող տարածքում:
Իրականացված ստուգումներով տեսչական մարմնի աշխատակիցները կազմել և Պետական եկամուտների կոմիտե են ներկայացրել մասնագիտական եզրակացություն՝ ՍՊ ընկերության կողմից 40972.5 խմ բազալտի օգտակար հանածո տեղահանված լինելու վերաբերյալ:
Քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած անձն ու Իրավական աջակցության և փաստաթղթաշրջանառության վարչությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած անձը ՍՊ ընկերության կողմից կատարված իրավախախտումը թաքցնելու նպատակով կազմել են կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ 2020 թվականի մարտի 14-ին Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի անունից կազմել, ստորագրվել և ՊԵԿ նախագահին է հասցեագրվել գրություն, որում ներառված են եղել կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե լրացուցիչ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ արտահանված  40972․5 խմ բազալտի օգտակար հանածոն կարող էր բնական տեկտոնական պրոցեսների հետևանքով առաջացած փլուզումների պատճառով թափված լիներ տարածք:
ՊԵԿ նախագահի գրավոր հարցադրումներին ի պատասխան՝ բնապահպանական վերահսկողության բացակայության պայմաններում, 2020 թվականի մարտի 25-ին  Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի անունից կազմվել և ՊԵԿ նախագահին է հասցեագրվել գրություն, որում կրկին ներառված են եղել կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե ՍՊ ընկերությունում իրականացված ստուգման շրջանակներում ընդերքօգտագործում իրականացնելու փաստ չի արձանագրվել և խախտում առկա չէ:
Վերոնշյալ գրության հիման վրա՝ ՍՊ ընկերությունում իրականացված ստուգմամբ ՊԵԿ-ի կողմից խախտումներ չեն արձանագրվել, կազմվել է զրոյական ակտ, ինչի հիման վրա ՍՊ ընկերության կողմից «Ընդերքի մասին» օրենքով նախատեսված իրավախախտման համար պատասխանատվության միջոց չի կիրառվել, արդյունահանված օգտակար հանածոների համար բնօգտագործման համարժեք վճարներ չեն հաշվարկվել: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 79 մլն 891 հազար 700 դրամի գույքային վնաս։
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 13-ին  վերոնշյալ երկու անձանց նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահել) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք):
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 21-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությանը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:
Դատախազությունը կներկայացնի քաղաքացիական հայց՝ պետությանը պատճառված գույքային վնասը վերականգնելու նպատակով:

24 октября 2019 года по поручению председателя Комитета государственных доходов Инспекционный орган охраны окружающей среды и недр провела проверки на территории, отведенной ООО, в административном района Эребуни.
В результате проведенных проверок работниками проверяющего органа составлено и представлено в Комитет государственных доходов профессиональное заключение об извлечении 40 972,5 кубометров базальтовых пород.
В ходе уголовного производства получена информация о том, что лицо, занимающее руководящую должность в органе по надзору за охраной окружающей среды и недр, и лицо, занимающее руководящую должность в управлении правового обеспечения и документооборота, в целях сокрытия правонарушения составили служебные документы, содержащие ложные сведения о компании.
В частности, 14 марта 2020 года в результате дополнительного расследования было установлено, что вывезено 40 972,5 кубических метров базальтового минерала.
В ответ на письмо председателя КГД, об отсутствии экологического контроля, 25 марта 2020 года по поручению руководителя Инспекционного органа по охране окружающей среды и недрам было составлено письмо на имя председателя КГК, в котором вновь содержались ложные сведения о пользовании недрами в рамках проверки, проведенной в компании.
На основании вышеуказанного письма в ходе проверки, проведенной в компании, КГД нарушений не зафиксировано, составлен нулевой акт, на основании которого в отношении компании не применена никакая мера ответственности за правонарушение. В результате государству нанесен имущественный ущерб на сумму 79 миллионов 891 тысячу 700 драмов.
13 февраля 2024 года в отношении указанных лиц возбуждено уголовное преследование по части 2 статьи 308 и части 1 статьи 314 Уголовного кодекса РА, принятого 18.04.2003 г.
Прокурор утвердил обвинительное заключение 21 февраля 2024 года и передал его в суд вместе с материалами производства.