Էրեբունի վարչական շրջանում ապօրինի արդյունահանվել է բազալտի օգտակար հանածո՝ պետությանը պատճառելով 79 մլն դրամի վնաս. դատախազը գործն ուղարկել է դատարան
2019 թվականի հոկտեմբերի 24-ին Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի հանձնարարագրով Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը ստուգումներ է իրականացրել  ՍՊ ընկերությանը հատկացված՝ Էրեբունի վարչական շրջանի Դավիթ Բեկ փողոցին կից գտնվող տարածքում:
Իրականացված ստուգումներով տեսչական մարմնի աշխատակիցները կազմել և Պետական եկամուտների կոմիտե են ներկայացրել մասնագիտական եզրակացություն՝ ՍՊ ընկերության կողմից 40972.5 խմ բազալտի օգտակար հանածո տեղահանված լինելու վերաբերյալ:
Քրեական վարույթով տվյալներ են ձեռք բերվել, որ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնում ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած անձն ու Իրավական աջակցության և փաստաթղթաշրջանառության վարչությունում ղեկավար պաշտոն զբաղեցրած անձը ՍՊ ընկերության կողմից կատարված իրավախախտումը թաքցնելու նպատակով կազմել են կեղծ տեղեկություններ պարունակող պաշտոնական փաստաթղթեր:
Մասնավորապես՝ 2020 թվականի մարտի 14-ին Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի անունից կազմել, ստորագրվել և ՊԵԿ նախագահին է հասցեագրվել գրություն, որում ներառված են եղել կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե լրացուցիչ ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ արտահանված  40972․5 խմ բազալտի օգտակար հանածոն կարող էր բնական տեկտոնական պրոցեսների հետևանքով առաջացած փլուզումների պատճառով թափված լիներ տարածք:
ՊԵԿ նախագահի գրավոր հարցադրումներին ի պատասխան՝ բնապահպանական վերահսկողության բացակայության պայմաններում, 2020 թվականի մարտի 25-ին  Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի ղեկավարի անունից կազմվել և ՊԵԿ նախագահին է հասցեագրվել գրություն, որում կրկին ներառված են եղել կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե ՍՊ ընկերությունում իրականացված ստուգման շրջանակներում ընդերքօգտագործում իրականացնելու փաստ չի արձանագրվել և խախտում առկա չէ:
Վերոնշյալ գրության հիման վրա՝ ՍՊ ընկերությունում իրականացված ստուգմամբ ՊԵԿ-ի կողմից խախտումներ չեն արձանագրվել, կազմվել է զրոյական ակտ, ինչի հիման վրա ՍՊ ընկերության կողմից «Ընդերքի մասին» օրենքով նախատեսված իրավախախտման համար պատասխանատվության միջոց չի կիրառվել, արդյունահանված օգտակար հանածոների համար բնօգտագործման համարժեք վճարներ չեն հաշվարկվել: Արդյունքում՝ պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 79 մլն 891 հազար 700 դրամի գույքային վնաս։
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 13-ին  վերոնշյալ երկու անձանց նկատմամբ հարուցել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահել) և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք):
Դատախազը 2024 թվականի փետրվարի 21-ին հաստատել է մեղադրական եզրակացությանը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել դատարան:
Դատախազությունը կներկայացնի քաղաքացիական հայց՝ պետությանը պատճառված գույքային վնասը վերականգնելու նպատակով:

Basalt was illegally extracted in Erebuni administrative district, causing damage in the amount of AMD 79 million to the state: the prosecutor submitted the case to the court
On October 24, 2019 based on the instruction of the Head of the State Revenue Committee, the Environmental Protection and Mining Inspection Body carried out inspections in the territory adjacent to Davit Bek Street, Erebuni Administrative district allocated to the LL Company.
Based on the results of the inspection the employees of the Inspection Body draw up a professional conclusion on extraction of 40972.5 cubic meter of basalt by the LL Company and submitted it to the State Revenue Committee.
Data were obtained under the criminal proceedings that the person holding a managerial position in the Environmental Protection and Mining Inspection Body and the person holding a managerial position at the Department of Legal Aid and Documentation flow drew up official documents containing false information, for the purpose of hiding the offences committed by the LL Company.
In particular, on March 14, 2020 a letter was drawn up and signed on behalf of the Head of the Environmental Protection and Mining Inspection Body and addressed to the SRC Head, which contained false information, that as a result of additional inspections it was found out that the extracted basalt in the amount of 40972.5 cubic meter could have been dumped into the area due to collapses caused by natural tectonic processes.
In response to the written inquiries of the SRC Head, in the absence of environmental control, on March 25, 2020 a letter was drawn up on behalf of the Head of the Environmental Protection and Mining Inspection Body and addressed to the SRC Head, which also contained false information that in the scope of the inspections in the LL Company no fact of subsoil use was recorded thus there was no violation.
Based on the abovementioned letter as a result of the inspections carried out in the LLC, the SRC failed to record any violation, an act was drawn up, based on which no measure of liability was applied against the LLC envisaged by the “Subsoil code” no payment for the use of natural resources were calculated for the extracted natural resources.  As a result a damage in especially large amounts—AMD 79 million 891 thousand 700 was caused to the state.
On February 13, 2024 the Prosecutor initiated a public criminal prosecution against the abovementioned two individuals under part 2 of article 308 and part 1 of article 314 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On February 21, 2024 the Prosecutor signed the indictment and submitted to the court with the materials of the case.
The Prosecutor’s Office shall submit a civil claim for recovering the property damage caused to the state.