Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ այսօր ամփոփվել են Երևան քաղաքի Ավան և Նոր Նորք վարչական շրջանների դատախազության՝ 2023 թվականի աշխատանքները:
Վարչական շրջանի դատախազ Դավիթ Աղաջանյանը ներկայացրել է արձանագրված հանցավորության վիճակը, հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Վարչական շրջանի դատախազը, մասնավորապես, նշել է, որ 2023 թվականի ընթացքում վարչական շրջաններում գրանցվել է հանցագործության 2635 դեպք (2022 թվականին՝ 2688 դեպք). դեպքերը նվազել են 53-ով, կամ 2%-ով:
Դավիթ Աղաջանյանի խոսքով՝ չնայած հանցագործությունների ընդհանուր թվի նվազմանը՝ աճ է արձանագրվել միջին ծանրության, ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունների թվաքանակում:
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների 356 դեպք՝ 2022 թվականին արձանագրված 371 դեպքի դիմաց (նվազումը՝ 15 դեպքով կամ 4 %-ով):
2023 թվականի ընթացքում 169 դեպքով կամ 15%-ով նվազում է արձանագրվել սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թվաքանակում (հաշվետու տարում արձանագրվել է 959 դեպք՝ 2022 թվականի 1128 դեպքի դիմաց):
Աճել են կողոպուտի դեպքերը. 2023 թվականին արձանագրվել է 15 դեպք, 2022 թվականին՝ 7 դեպք:
Պահպանվել է բնակարանային գողությունների դեպքերի նվազման միտումը. 2023 թվականին արձանագրվել է 75 դեպք՝ 2022 թվականի 83-ի դիմաց:
Հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների 64 դեպք՝ 2022 թվականի 80 դեպքի դիմաց. 16 դեպքով կամ 20%-ով դեպքերը նվազել են:
Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության հետ կապված հանցագործությունների թվում աճ է արձանագրվել 219 դեպքով (2023 թվականին՝ 322, 2022 թվականին՝ 103):
2023 թվականի ընթացքում դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 346 քրեական վարույթ` 399 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին՝ 197 քրեական գործ (վարույթ)` 241 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում ավարտվել է դատարաններում քննվող 229 քրեական գործի քննություն` 243 անձի վերաբերյալ:
2023 թվականին վարչական շրջանների դատախազության կողմից, ի թիվս այլնի, ուսումնասիրվել են Երևան քաղաքի Նոր Նորք վարչական շրջանում գտնվող՝ «Տիգրան Մեծի անվան», «Նանսենի անվան» զբոսայգիներում ընդհանուր օգտագործման հողերի տարածքներում գործող հասարակական նշանակության օբյեկտներին տրամադրված հողերի և դրանցում կառուցված շինությունների օտարման գործընթացները:
Կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքներով՝ դատախազը հանցանքի մասին հաղորդումներ է ներկայացրել Հակակոռուպցիոն կոմիտե, նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ: Վերոնշյալ դեպքերից մեկով՝ վիճարկման հայց է ներկայացվել Վարչական դատարան՝ հողատարածքն օտարելու վերաբերյալ համայնքի ղեկավարի որոշումը վերացնելու, որպես հետևանք կնքված առուվաճառքի պայմանագիրը, Կադաստրի կոմիտեում կատարված իրավունքի պետական գրանցումը և սեղանամատյանի գրառումներն անվավեր ճանաչելու պահանջով:
Գլխավոր դատախազը հանձնարարել է ակտիվացնել աշխատանքները պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում, այդ թվում՝ շարունակել ուսումնասիրությունները Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով նախատեսված՝ օտարման ոչ ենթական տարածքների, մասնավորապես՝ մանկապարտեզների վերաբերյալ:

Число дел, направленных в суд с обвинительным заключением, увеличилось вдвое. Подведены итоги работы прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк
26/02/2024
Под председательством Генерального прокурора РА Анны Вардапетян подведены итоги работы прокуратуры административных районов Аван и Нор Норк города Еревана за 2023 год.
Прокурор административного района Давид Агаджанян представил информацию относительно работ, проводимых с целью раскрытия преступлений.
Прокурор административного района, в частности, отметил, что в 2023 году в административных районах зарегистрировано 2635 случаев преступлений (в 2022 году - 2688 случаев).
По словам Давида Агаджаняна, несмотря на снижение общего количества преступлений, зафиксирован рост числа средних, тяжких и особо тяжких преступлений.
В 2023 году зафиксировано 356 случаев преступлений против человека, количество преступлений против собственности снизилось на 169 случаев или 15%, случаи грабежей—15 случаев (в 2022 году – 7), снижения случаев краж со взломом—75 случаев (83 —в 2022 году), 64 случая преступлений против экономической деятельности по сравнению с 80 случаями в 2022 году.
Среди преступлений, связанных с незаконным оборотом наркотиков, зафиксирован рост —322 в 2023 году, (103 —в 2022 году).
За 2023 год прокурорами направлено в суд 346 уголовных производств с обвинительными заключениями в отношении 399 лиц (в 2022 году: 197 уголовных дел (производств) в отношении 241 человека).
Завершено расследование 229 находящихся на рассмотрении судов уголовных дел в отношении 243 человек.
В 2023 году прокуратуры административных районов, в частности, изучили процессы отчуждения земель и строений, построенных на участках земель общего пользования.
Генеральный прокурор поручила активировать работы в сфере защиты государственных (общественных) интересов, в том числе продолжить расследования по неотчуждаемым территориям, в соответствии со статьей 60 Земельного кодекса, в частности, детских садов.