2023 թվականին դատախազները 3 անգամ ավելի շատ գործ են ուղարկել դատարան. Աննա Վարդապետյանի գլխավորությամբ ամփոփվել են Վայոց ձորի մարզի դատախազության աշխատանքները
24/02/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը 2024 թվականի փետրվարի 23-ին աշխատանքային այց է կատարել Վայոց ձորի մարզի դատախազություն՝ 2023 թվականի աշխատանքներն ամփոփելու նպատակով:
Քննարկմանը ներկա են եղել Վայոց ձորի մարզպետ Կոլյա Միքաելյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ Գրիգոր Էլիզբարյանը, Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության,  Պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները, այլք:
Մարզի դատախազ Ասպուրակ Ավետիսյանը ՀՀ գլխավոր դատախազին է ներկայացրել 2023 թվականի ընթացքում Վայոց ձորի մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները, որոնք վերաբերել են կոռուպցիոն և այլ հանցագործությունների քննությանը, դատարանում մեղադրանքի պաշտպանությանը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանությանը, քաղաքացիների դիմումներին տրված ընթացքներին և այլն:
2023 թվականի ընթացքում Վայոց ձորի մարզում արձանագրվել է հանցագործության 420 դեպք` 2022 թվականի 422 դեպքի դիմաց: Նախորդ տարի մարզում արձանագրվել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 94 դեպք (2022 թվականին՝ 137 դեպք), պետական իշխանության դեմ ուղղված հանցագործության 74 դեպք (2022 թվականին` 47 դեպք):
4.4%-ով նվազել են մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների դեպքերը, 8.5%-ով աճել են հասարակական անվտանգության և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները, 0.7%-ով՝ տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները:
2023 թվականին արձանագրվել է դիտավորությամբ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու 2 դեպք՝ 2022 թվականին արձանագրված 3 դեպքի դիմաց:
2022 թվականին արձանագրված բնակարանային գողության 15 դեպքի դիմաց՝ 2023 թվականին արձանագրվել է 5 դեպք. բացահայտումը՝ 40%։
2023 թվականին արձանագրվել են ընտրակաշառք տալու 1, վստահված գույքը իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հափշտակելու 1, փողերի լվացման 1, պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու 10 դեպք:
2023 թվականի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 64 քրեական վարույթ՝ 67 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին` 24 գործ (վարույթ)` 78 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվել և ավարտվել է 42 քրեական գործ՝ 46 անձի նկատմամբ: 2023 թվականին արդարացման դատավճիռ չի կայացվել:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը մարզի դատախազին հանձնարարել է ակտիվացնել աշխատանքները՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության և կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության ոլորտներում:
Մարզի դատախազության աշխատանքներն ամփոփելուց հետո, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին են ներկայացվել 2023 թվականի ընթացքում Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության կատարած աշխատանքները:
Կայազորի զինվորական դատախազ Գևորգ Խալաթյանը հայտնել է, որ 2023 թվականի ընթացքում Արարատի կայազորի զինվորական դատախազության սպասարկման տարածքում և զորամասերում արձանագրվել է 253 դեպք՝ 2022 թվականի 592 դեպքի դիմաց: Արձանագրվել է նվազում 339 դեպքով կամ 57,2%-ով: 592 դեպքից 231-ը պարունակել է առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ: 231 առերևույթ հանցագործություններից 128-ը եղել են զինվորական, իսկ 103-ը` այլ հանցագործություններ:
2023 թվականի ընթացքում արձանագրվել է մահվան ելքով 6 դեպք (2022 թվականին՝ 9), որոնց հետևանքով մահացել է 1 քաղաքացիական անձ և 5 զինծառայող (4-ը՝ ծառայության հետ կապված, 1-ը` ծառայության հետ չկապված դեպքերով)։
2023 թվականի ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 145 քրեական վարույթ՝ 199 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին՝ 49 քրեական գործ (վարույթ)՝  60 անձի վերաբերյալ):
Գլխավոր  դատախազը ՀՀ զինվորական դատախազի, մարզի կայազորի դատախազի և ՊՆ ռազմական ոստիկանության գործընկերների հետ քննարկել է զինծառայողների միջև կանոնադրային հարաբերությունների պահպանման, կարգապահության, բանակում հանցագործությունների կանխարգելման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքներ իրականացնելու հետ կապված մի շարք հարցեր:

В 2023 году прокуратура направила в суд в 3 раза больше дел. Под председательством Вардапетян Анны подведены итоги работы прокуратуры Вайоцдзорской области
24/02/2024
23 февраля 2024 года Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян посетила с рабочим визитом прокуратуру Вайоцдзорской области для подведения итогов проделанной за 2023 год работы.
На встрече присутствовали: Коля Микаелян, губернатор Вайоцдзорской области, заместитель генерального прокурора, военный прокурор, Григор Элизбарян, руководители региональных управлений СНБ, Следственного комитета, Полиции МВД, Военной полиции Министерства обороны, прокуроры прокуратуры области и др.
Прокурор области Аспурак Аветисян представил Генеральному прокурору РА работы, осуществленные прокуратурой Вайоцдзорской области в 2023 году и связанные с расследованием коррупционных и других преступлений, предъявлением обвинений в суде, защитой государства (общественности) интересы, рассмотрение заявлений граждан и т.п.
За 2023 год в Вайоцдзорской области зафиксировано 420 случаев преступлений (за 2022 год – 422 случая). В прошлом году в области зафиксировано 94 случая преступлений против собственности (в 2022 году: 137 случаев) и 74 случая преступлений против государственной власти (в 2022 году: 47 случаев).
Количество преступлений против человека снизилось на 4,4%, количество преступлений против общественной безопасности и здоровья населения увеличилось на 8,5%, количество экономических преступлений увеличилось на 0,7%.
За 2023 год зафиксировано 2 случая умышленного причинения тяжкого вреда здоровью, за 2022 год — 3 аналогичных случая.
За 2022 год зафиксировано 15 случаев краж со взломом, однако за 2023 год таких случаев зафиксировано 5, раскрываемость составила 40%.
За 2023 год зафиксирован 1 случай взяточничества на выборах, 1 случай присвоения вверенного имущества путем злоупотребления служебными полномочиями или обусловленного этим влиянием, 1 случай отмывания денег и 10 случаев злоупотребления служебными полномочиями со стороны должностного лица.
За 2023 год в суд направлено 64 уголовных дела с обвинительными заключениями в отношении 67 лиц (за 2022 год – 24 дела (производства) в отношении 78 лиц).
За 2023 год в Суде общей юрисдикции первой инстанции рассмотрено и завершено 42 уголовных дела в отношении 46 физических лиц. Оправдательных приговоров в 2023 году вынесено не было.
Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян дала поручение прокурору области активизировать рассмотрение дел в сфере защиты государственных (общественных) интересов и коррупционных преступлений.
После подведения итогов работы, проделанной прокуратурой региона, генеральному прокурору РА Анне Вардапетян были представлены работы, выполненные военной прокуратурой Араратского гарнизона в 2023 году.
Военный прокурор гарнизона Геворг Халатян сообщил, что в 2023 году в воинских частях и районах службы военной прокуратуры Араратского гарнизона было зарегистрировано 253 случая (в течение 2022 года – 592 случая): Число сократилось на 339 или 57,2%. 231 дело из 592 содержало признаки предполагаемого преступления. Из 231 преступлений 128 имели военный характер, а 103 - иные преступления.
В течение 2023 года зарегистрировано 6 случаев со смертельным исходом (9 случаев в течение 2022 года), в результате которых погиб 1 гражданский и 5 военнослужащих (4 случая связаны со службой, 1 случай не связан со службой).
За 2023 год в суд передано 145 уголовных дел с обвинительными заключениями в отношении 199 лиц (за 2022 год – 49 уголовных дел (производств) в отношении 60 лиц).
Генеральный прокурор РА с коллегами из Военной полиции Министерства обороны, прокурором гарнизона области обсудила ряд вопросов, касающихся совместных работ, направленных на поддержание дисциплины и уставных отношений между военнослужащими, а также предотвращение преступлений в армии.