Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 15-ին հաշտության համաձայնություն է կնքել Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ:
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հուլիսի 31-ին Տավուշի նախկին մարզպետը ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքների կատարման համար (հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրմանը)։
Հովիկ Աբովյանին պատկանող գույքի առնչությամբ 2021 թվականի օգոստոսի 16-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում սկսվել էր ուսումնասիրություն։
Կատարված ուսումնասիրության արդյունքում՝ 2023 թվականի հունվարի 23–ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով հայցադիմում:
2024 թվականի հունվարի 22-ին Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց կողմից Գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել գործի քննությունը հաշտությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմում, որով վերջիններս պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը փոխանցել 608 մլն 634 հազար դրամ (1,5 մլն ԱՄՆ դոլար), որը կազմում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով դատարան ներկայացված հայցադիմումի արժեքի 75.84 տոկոսը:
Դիմումի հիման վրա՝ Գլխավոր դատախազության և Հովիկ Աբովյանի, նրան փոխկապակցված անձանց միջև 2024 թվականի փետրվարի 15-ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որը նույն օրը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ օրենքով սահմանված կարգով հաստատելու նպատակով։
Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ հաշտության համաձայնությունը դատարանի կողմից ենթակա է հաստատման մեկամսյա ժամկետում։

15 февраля 2024 года Генеральная прокуратура, в рамках деятельности по взысканию имущества незаконного происхождения, подписала мировое соглашение с бывшим марпетом Тавуша Овиком Абовяном и аффилированными с ним лицами.
Напомним, 31 июля 2021 года бывший марзпет Тавушской области был привлечен в качестве обвиняемого за совершение общественно опасных деяний, предусмотренных частью 2 статьи 314.3 УК, принятого 18.04.2003.
16 августа 2021 года Управление по взысканию имущества незаконного происхождения Генеральной прокуратуры начало проверку имущества, принадлежащего Овику Абовяну.
В результате проверки 23 января 2024 года Антикоррупционный комитет было подано исковое заявление о взыскании имущества незаконного происхождения.
22 января 2024 года Овик Абовян и аффилированные с ним лица подали в Генеральную прокуратуру заявление о завершении рассмотрения дела мировым соглашением и заявили, что готовы перечислить РА сумму в лазмере 608 миллионов 634 тысячи драмов (1,5 миллиона долларов США), что составляет 75,84% стоимости искового заявления о конфискации имущества незаконного происхождения, поданного в суд.
На основании заявления, 15 февраля 2024 года между Генеральной прокуратурой и Овиком Абовяном и аффилированными с ним лицами было подписано мировое соглашение, которое в тот же день было направлено в Антикоррупционный суд на утверждение в соответствии с законом.
В порядке, установленном Гражданским процессуальным кодексом, мировое соглашение подлежит утверждению судом в течение одного месяца.