Գլխավոր դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործառույթի շրջանակում, 2024 թվականի փետրվարի 15-ին հաշտության համաձայնություն է կնքել Տավուշի նախկին մարզպետ Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց հետ:
Հիշեցնենք, որ 2021 թվականի հուլիսի 31-ին Տավուշի նախկին մարզպետը ներգրավվել էր որպես մեղադրյալ՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր արարքների կատարման համար (հայտարարագրում կեղծ տվյալ ներկայացնելը կամ հայտարարագրման ենթակա տվյալը թաքցնելը, որը հանգեցրել է առանձնապես խոշոր չափերով գույքի կամ եկամտի չհայտարարագրմանը)։
Հովիկ Աբովյանին պատկանող գույքի առնչությամբ 2021 թվականի օգոստոսի 16-ին Գլխավոր դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունում սկսվել էր ուսումնասիրություն։
Կատարված ուսումնասիրության արդյունքում՝ 2023 թվականի հունվարի 23–ին Հակակոռուպցիոն դատարան էր ներկայացվել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով հայցադիմում:
2024 թվականի հունվարի 22-ին Հովիկ Աբովյանի և նրան փոխկապակցված անձանց կողմից Գլխավոր դատախազություն է ներկայացվել գործի քննությունը հաշտությամբ ավարտելու վերաբերյալ դիմում, որով վերջիններս պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստանի Հանրապետության սեփականությանը փոխանցել 608 մլն 634 հազար դրամ (1,5 մլն ԱՄՆ դոլար), որը կազմում է ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման պահանջով դատարան ներկայացված հայցադիմումի արժեքի 75.84 տոկոսը:
Դիմումի հիման վրա՝ Գլխավոր դատախազության և Հովիկ Աբովյանի, նրան փոխկապակցված անձանց միջև 2024 թվականի փետրվարի 15-ին կնքվել է հաշտության համաձայնություն, որը նույն օրը ներկայացվել է Հակակոռուպցիոն դատարան՝ օրենքով սահմանված կարգով հաստատելու նպատակով։
Քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ հաշտության համաձայնությունը դատարանի կողմից ենթակա է հաստատման մեկամսյա ժամկետում։

On February 15, 2024, the Prosecutor General’s Office concluded a reconciliation agreement with Hovik Abovyan the former governor of Tavush region and related parties in the scope of its function of confiscation of property having illicit origin.
Let us remind that on July 31 2021 the former governor of Tavush region was involved as a defendant for the commission of publicly dangerous actions envisaged by part 2 of article 314.3 of the Criminal Code adopted on 18.04.2003.
On August 16, 2021 the Department of Confiscation of Property of Illicit origin of the Prosecutor General’s Office started an examination of the property belonging to Hovik Abovyan.
On January 23, 2024, as a result of the examination a statement of claim was submitted to the Anti-corruption committee on confiscation of property of illicit origin.
On January 22, 2024 Hovik Abovyan and related parties submitted an application to the Prosecutor General’s Office on completing the examination of the case with reconciliation agreement and they stated that they are willing to transfer AMD 608 million 634 thousand (USD 1.5 million) to the Republic of Armenia which is 75.84% of the value of the statement of claim on the confiscation of property of illicit origin submitted to the court.
Based on the application a reconciliation agreement was signed between Hovik Abovyan (related parties) and the Prosecutor General’s Office on February 15, 2024, which was submitted to the Anti-corruption court on the same day for the purpose of approval pursuant to the order prescribed by law.
In the order envisaged by the Civil Procedure Code the reconciliation agreement shall be approved by the court within one months.