Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունն ընդգրկվել է Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցում (ENPE)՝ որպես դիտորդ:
Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցը Բրյուսելում հիմնադրված միջազգային ասոցիացիա է, որի նպատակն է կատարելագործել շրջակա միջավայրի դեմ ուղղված հանցագործությունների քննությունը՝ լավագույն փորձի փոխանակման, վերապատրաստումների և համաժողովների միջոցով:
Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցն ունի 60 անդամ (լիիրավ անդամներ՝ Միացյալ Թագավորություն, Ֆրանսիա, Իռլանդիա, Շվեդիա, Նիդերլանդներ, Նորվեգիա, Իսպանիա, Դանիա, Ավստրիա, Շվեյցարիա և այլն, աջակից անդամներ և դիտորդներ):
Տարածաշրջանում Հայաստանը միակն է, որ ընդգրկվել է Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցում՝ որպես դիտորդ:

Генеральная прокуратура Республики Армения включена в Европейскую сеть по вопросам окружающей среды (ENPE) в качестве наблюдателя.
Европейская сеть прокуроров по делам окружающей среды — это международная ассоциация, основанная в Брюсселе, целью которой является улучшение расследования преступлений против окружающей среды посредством обмена передовым опытом, тренингов и конференций.
Европейская сеть прокуроров по делам окружающей среды насчитывает 60 членов (полноправные члены: Великобритания, Франция, Ирландия, Швеция, Нидерланды, Норвегия, Испания, Дания, Австрия, Швейцария и т. д., поддерживающие члены и наблюдатели)
Армения – единственная страна в регионе, включенная в Европейскую сеть экологических прокуроров в качестве наблюдателя.