Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազությունն ընդգրկվել է Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցում (ENPE)՝ որպես դիտորդ:
Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցը Բրյուսելում հիմնադրված միջազգային ասոցիացիա է, որի նպատակն է կատարելագործել շրջակա միջավայրի դեմ ուղղված հանցագործությունների քննությունը՝ լավագույն փորձի փոխանակման, վերապատրաստումների և համաժողովների միջոցով:
Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցն ունի 60 անդամ (լիիրավ անդամներ՝ Միացյալ Թագավորություն, Ֆրանսիա, Իռլանդիա, Շվեդիա, Նիդերլանդներ, Նորվեգիա, Իսպանիա, Դանիա, Ավստրիա, Շվեյցարիա և այլն, աջակից անդամներ և դիտորդներ):
Տարածաշրջանում Հայաստանը միակն է, որ ընդգրկվել է Շրջակա միջավայրի գործերով դատախազների եվրոպական ցանցում՝ որպես դիտորդ:

The RA Prosecutor General’s Office was included in the European Network of Prosecutors for the Environment (ENPE) as an observer
13/02/2024
The Prosecutor General’s Office of the Republic of Armenia was included in the European Network of Prosecutors for the Environment (ENPE) as an observer.
The European Network of Prosecutors for the Environment is an international association established in Brussels, the purpose whereof was to improve the examination of crimes against environment through exchange of best practices, trainings and conferences.
The European Network of Prosecutors for the Environment has 60 members (full members—United Kingdom, France, Ireland, Sweden, Netherlands, Norway, Spain, Denmark, Austria, Switzerland, etc., supporting members and observers).
Armenia is the only country in the region, which was included in the European Network of Prosecutors for the Environment as an observer.