Կոտայքի մարզի դատախազները 2023 թվականին 803 գործ են ուղարկել դատարան՝ 3,5 անգամ ավելի քան 2022 թվականին. Աննա Վարդապետյանին են ներկայացվել Կոտայքի մարզի դատախազության գործունեության արդյունքները
13/02/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը փետրվարի 12-ին աշխատանքային այց է կատարել Կոտայքի մարզի դատախազություն՝ ամփոփելու մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները:
Քննարկմանը մասնակցել են Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները:
Մարզի դատախազ Սևակ Պողոսյանը ներկայացրել է 2023 թվականի ընթացքում Կոտայքի մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները. զեկույցում ներառվել են տվյալներ՝ հանցավորության վիճակի, հանցագործությունների բացահայտման, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության, դատարանում մեղադրանքի պաշտպանության, պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին վերաբերյալ:
Հանցավորության վիճակին անդրադառնալով՝ մարզի դատախազը նշել է, որ Ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի ընթացքում Կոտայքի մարզում արձանագրվել է հանցագործությունների 3102 դեպք (2022 թվականին՝ 2519 դեպք): Հանցագործության դեպքերն աճել են 583-ով կամ 23,1%-ով. բացահայտման ցուցանիշը նվազել է՝ 29,2%՝ 2022 թվականի 47,1%-ի դիմաց:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում արձանագրվել է առանձնապես ծանր հանցանքների 42 դեպք (2022 թվականին՝ 29). դեպքերն աճել են 13-ով կամ 44,8%-ով, բացահայտման ցուցանիշը նվազել է՝ կազմելով 38,3%՝ 2022 թվականի 54,8%-ի դիմաց:
Անդրադառնալով սպանությունների, սպանության փորձերի և ավազակային հարձակումների դեպքերին՝ մարզի դատախազը հայտնել է, որ 2023 թվականին արձանագրվել է ավազակային հարձակման 9 դեպք՝ նախորդ տարվա 6-ի դիմաց, այսինքն 3 դեպքով կամ 50 %-ով ավելի: Բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 11,1%՝ 2022 թվականի 100%-ի դիմաց:
Սպանության (առանց հանկարծամահության) դեպքերը նվազել են 1-ով՝ կազմելով 8 (2022 թվականին՝ 9): Բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 50%՝ 2022 թվականի 88,9%-ի դիմաց:
2023 թվականին նվազել են տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները. 2023 թվականին արձանագրվել է 63 դեպք (2022 թվականին՝ 92):
Նվազել են բնակարանային գողության դեպքերը. մասնավորապես՝ 2023 թվականին արձանագրվել է բնակարային գողության 105 դեպք՝ 2022 թվականին արձանագրված 128-ի դիմաց:
Կոռուպցիոն հանցագործու­թյունների վերաբերյալ հաղորդումներով հաշվետու ժամանակահատվածում նախաձեռնվել է 17 վարույթ (2022 թվականին՝ 13): Դեպքերը վերաբերում են կրթության, առողջապահության ոլորտներին և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին. քրեական վարույթներով պատճառված վնասը կազմել է 17 մլն 883 հազար դրամ, որից վերականգնվել է 14 մլն 810 հազար դրամը:
2023 թվականի ընթացքում Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 803 վարույթ՝ 844 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին՝ 237 վարույթ՝ 260 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում 40 անձի վերաբերյալ դատարաններում ավարտված 40 քրեական գործով կիրառվել է համաձայնեցման վարույթ:
Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում հարուցված հայցերով դատարանի վարույթում 2023 թվականին քննվել և քննվում են 13 հայցադիմումներ՝ 114 մլն 797 հազար դրամի և 33 հազար 145 ԱՄՆ դոլարի չափով հայցապահանջով:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում ուշադրության կենտրոնում պահել մանկապարտեզների, ընդհանուր օգտագործման տարածքների, ջրավազանների, անտառային տարածքների և Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով՝ օտարման ոչ ենթական տարածքների վերաբերյալ ուսումնասիրությունները:
Անդրադառնալով 8 ամսից ավելի տևող վարույթներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է հատկապես կոռուպցիոն հանցագործություններին վերաբերող վարույթները, քննարկվել են դրանց շրջանակում փողերի լվացման դեպքերը: Շեշտադրվել է կոռուպցիոն վարույթներին զուգահեռ՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու անհրաժեշտությունը:

В 2023 году прокуратура Котайкской области направила в суд 803 дела, что в 3,5 раза больше, чем в 2022 году. Анне Вардапетян представили итоги работы прокуратуры Котайкской области
13/02/2024
12 февраля Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян с рабочим визитом посетила прокуратуру Котайкской области, с целью подведения итогов работы, проделанной Прокуратурой области.
В обсуждении приняли участие руководители региональных структур СНБ, Следственного комитета, МВД, прокуроры областной Прокуратуры.
Прокурор области Погосян Севак представил работу, выполненную прокуратурой Котайкской области за 2023 год. В отчет вошли данные о преступности, раскрытии преступлений, надзоре за законностью предварительного расследования, защите обвинений в суде, а также о работе, проводимой в области защиты государственных интересов.
Относительно данных о преступности, прокурор области отметил, что в соотвествии с Информационным центром полиции, в 2023 году в Котайкской области зафиксировано 3102 случая преступлений (в 2022 году – 2519 случаев). Преступность увеличилась на 583 или 23,1%. Уровень раскрываемости снизился до 29,2% с 47,1% в 2022 году.
За отчетный период зафиксировано 42 случая особо тяжких преступлений (29 в 2022 году). Число преступлений увеличилось на 13, или 44,8%, выявляемость снизилась до 38,3% по сравнению с 54,8% в 2022 году.
Относительно случаев убийств, покушений на убийство и хищений, Прокурор области сообщил, что в 2023 году зафиксировано 9 случаев хищений против 6 в предыдущем году, то есть на 3 случая или на 50% больше. Процент раскрываемости составил 11,1% по сравнению со 100% в 2022 году.
Число убийств (без внезапной смерти) снизилось до 8 (9 в 2022 году). Уровень раскрываемости составил 50% по сравнению с 88,9% в 2022 году.
В 2023 году количество преступлений против экономической деятельности снизилось. В 2023 году зарегистрировано 63 случая (в 2022 году — 92).
Уменьшились случаи квартирных краж, в частности, в 2023 году зафиксировано 105 случаев квартирных краж по сравнению со 128 в 2022 году.
За отчетный период по сообщениям о коррупционных преступлениях возбуждено 17 производств (в 2022 году – 13). Случаи касаются образования, здравоохранения и органов местного самоуправления. Ущерб, причиненный в рамках уголовного производства, составил 17 миллионов 883 тысяч драмов, из которых возмещено 14 миллионов 810 тысяч драмов.
В 2023 году прокурорами Котайкской областной Прокуратуры направлено в суд 803 дела с обвинительными заключениями в отношении 844 человек (в 2022 году: 237 дел в отношении 260 человек).
За 2023 год примирительное производство было использовано по 40 уголовным делам, завершенным в судах в отношении 40 лиц.
В 2023 году в рамках судебного производства по искам, возбужденным прокуратурой Котайкского марза в рамках полномочий по предъявлению иска в защиту государственных (общественных) интересов, рассмотрено и находится на рассмотрении 13 исков на сумму 114 млн. 797 тысяч драмов и 33 тысячи 145 долларов США.
Генеральный прокурор Анна Вардапетян поручила обратить внимание на расследование детских садов, территорий общего пользования, водоемов, лесных массивов и территорий, не подлежащих отчуждению согласно статье 60 Земельного кодекса.
Касаясь разбирательств, длившихся более 8 месяцев, Генеральный прокурор РА выделила производства, связанные с коррупционными преступлениями, в рамках которых обсуждались дела об отмывании денег. Подчеркнута необходимость наряду с коррупционным производством возбудить иск о защите государственных (общественных) интересов.