Կոտայքի մարզի դատախազները 2023 թվականին 803 գործ են ուղարկել դատարան՝ 3,5 անգամ ավելի քան 2022 թվականին. Աննա Վարդապետյանին են ներկայացվել Կոտայքի մարզի դատախազության գործունեության արդյունքները
13/02/2024
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը փետրվարի 12-ին աշխատանքային այց է կատարել Կոտայքի մարզի դատախազություն՝ ամփոփելու մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները:
Քննարկմանը մասնակցել են Ազգային անվտանգության ծառայության, Քննչական կոմիտեի, Ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության մարզային կառույցների ղեկավարները, մարզի դատախազության դատախազները:
Մարզի դատախազ Սևակ Պողոսյանը ներկայացրել է 2023 թվականի ընթացքում Կոտայքի մարզի դատախազության կատարած աշխատանքները. զեկույցում ներառվել են տվյալներ՝ հանցավորության վիճակի, հանցագործությունների բացահայտման, նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության, դատարանում մեղադրանքի պաշտպանության, պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում իրականացված աշխատանքներին վերաբերյալ:
Հանցավորության վիճակին անդրադառնալով՝ մարզի դատախազը նշել է, որ Ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի տվյալների համաձայն՝ 2023 թվականի ընթացքում Կոտայքի մարզում արձանագրվել է հանցագործությունների 3102 դեպք (2022 թվականին՝ 2519 դեպք): Հանցագործության դեպքերն աճել են 583-ով կամ 23,1%-ով. բացահայտման ցուցանիշը նվազել է՝ 29,2%՝ 2022 թվականի 47,1%-ի դիմաց:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում արձանագրվել է առանձնապես ծանր հանցանքների 42 դեպք (2022 թվականին՝ 29). դեպքերն աճել են 13-ով կամ 44,8%-ով, բացահայտման ցուցանիշը նվազել է՝ կազմելով 38,3%՝ 2022 թվականի 54,8%-ի դիմաց:
Անդրադառնալով սպանությունների, սպանության փորձերի և ավազակային հարձակումների դեպքերին՝ մարզի դատախազը հայտնել է, որ 2023 թվականին արձանագրվել է ավազակային հարձակման 9 դեպք՝ նախորդ տարվա 6-ի դիմաց, այսինքն 3 դեպքով կամ 50 %-ով ավելի: Բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 11,1%՝ 2022 թվականի 100%-ի դիմաց:
Սպանության (առանց հանկարծամահության) դեպքերը նվազել են 1-ով՝ կազմելով 8 (2022 թվականին՝ 9): Բացահայտման ցուցանիշը կազմել է 50%՝ 2022 թվականի 88,9%-ի դիմաց:
2023 թվականին նվազել են տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունները. 2023 թվականին արձանագրվել է 63 դեպք (2022 թվականին՝ 92):
Նվազել են բնակարանային գողության դեպքերը. մասնավորապես՝ 2023 թվականին արձանագրվել է բնակարային գողության 105 դեպք՝ 2022 թվականին արձանագրված 128-ի դիմաց:
Կոռուպցիոն հանցագործու­թյունների վերաբերյալ հաղորդումներով հաշվետու ժամանակահատվածում նախաձեռնվել է 17 վարույթ (2022 թվականին՝ 13): Դեպքերը վերաբերում են կրթության, առողջապահության ոլորտներին և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին. քրեական վարույթներով պատճառված վնասը կազմել է 17 մլն 883 հազար դրամ, որից վերականգնվել է 14 մլն 810 հազար դրամը:
2023 թվականի ընթացքում Կոտայքի մարզի դատախազության դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ուղարկվել 803 վարույթ՝ 844 անձի վերաբերյալ (2022 թվականին՝ 237 վարույթ՝ 260 անձի վերաբերյալ):
2023 թվականի ընթացքում 40 անձի վերաբերյալ դատարաններում ավարտված 40 քրեական գործով կիրառվել է համաձայնեցման վարույթ:
Կոտայքի մարզի դատախազության կողմից պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում հարուցված հայցերով դատարանի վարույթում 2023 թվականին քննվել և քննվում են 13 հայցադիմումներ՝ 114 մլն 797 հազար դրամի և 33 հազար 145 ԱՄՆ դոլարի չափով հայցապահանջով:
Գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը հանձնարարել է պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության ոլորտում ուշադրության կենտրոնում պահել մանկապարտեզների, ընդհանուր օգտագործման տարածքների, ջրավազանների, անտառային տարածքների և Հողային օրենսգրքի 60-րդ հոդվածով՝ օտարման ոչ ենթական տարածքների վերաբերյալ ուսումնասիրությունները:
Անդրադառնալով 8 ամսից ավելի տևող վարույթներին՝ ՀՀ գլխավոր դատախազն առանձնացրել է հատկապես կոռուպցիոն հանցագործություններին վերաբերող վարույթները, քննարկվել են դրանց շրջանակում փողերի լվացման դեպքերը: Շեշտադրվել է կոռուպցիոն վարույթներին զուգահեռ՝ պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու անհրաժեշտությունը:

On 12 February, Anna Vardapetyan, Prosecutor General of the Republic of Armenia paid a working visit to the Prosecutor’s Office of Kotayk region for the purpose of summarizing the work implemented by the Prosecutor’s Office of that region.
The Head of the National Security Service, Investigative Committee, and the heads of the regional departments of the Police of the Ministry of Internal Affairs as well as prosecutors of the Prosecutor’s Office of that region participated in the discussion.
Sevak Poghosyan, Prosecutor of the Prosecutor’s Office of region represented the work implemented by the Prosecutor’s Office of Kotayk region during 2023: the report involved data on the crime situation, disclosure of crimes, oversight over the legality of the preliminary examination, pursuing a charge at a court as well as the works implemented in the field of protection of state interests.
Referring to the crime situation the prosecutor of the region mentioned that pursuant to the data of the information center of the Police 3102 cases of crime were recorded in Kotayk region during 2023 (2519 cases during 2022). The cases of crime increased by 583 or 23.1 %, the disclosure rate decreased by 29.2%, while it was 47.1% during 2022.
42 cases of particularly grave crime (29 cases during 2022) were recorded during the reporting period, the number of cases increased by 13 or 44.8%, the disclosure rate decreased amounting to 38,3%, however during 2022 it amounted to 54,8%.
Referring to the cases of murder, attempted murder and banditry attack, the prosecutor of the region informed that 9 cases of banditry attack were recorded during 2023, while 6 cases were recorded during the previous year that is the number increased by 3 or 50%. The disclosure rate amounted to 11,1% while during 2022 it amounted to 100%.
The cases of murder (without the cases of sudden death) decreased by 1 amounting to 8 (9 cases during 2022). The disclosure rate amounted to 50 %, while during 2022 it amounted to 88,9%.
The number of the cases of crimes against the economic activity decreased during 2023—63 cases (92 cases during 2022).
The cases of burglary also decreased, in particular 105 cases of burglary were recorded during 2023, while during 2022 it amounted to 128.
17 proceedings were initiated regarding the corruption crimes during the reporting period (13 proceedings during 2022). The cases are related to the fields of education and healthcare and local self-government bodies: the damage caused under the criminal proceedings amounted to AMD 17 million 883 thousand and AMD 14 million 810 thousand was recovered.
During 2023 the prosecutors of the Prosecutor’s Office of Kotayk region submitted 803 proceedings to the court with the signed indictment regarding 844 individuals (237 proceedings on 260 individuals during 2022).
A reconciliation proceedings was applied under 40 criminal cases regarding 40 individuals examined in the court during 2023.
13 claims initiated in the scope of the powers of the Prosecutor’s Office to initiate a claim on state (community) interest have been examined and is pending under the examination of the court during 2023 by the Prosecutor’s Office of Kotayk region (the amount of the claim was AMD 114 million 797 thousand and USD 33 thousand 145).
Anna Vardapetyan, the Prosecutor General gave an assignment on focusing on the examinations related to the territories belonging to kindergartens, common use areas, water basins, forests as well as the territories included in the list of restrictions provided for by article 60 of the Land Code not subject to alienation.
Referring to the proceedings pending under examination for more than 8 months the Prosecutor General of the Republic of Armenia addressed especially the proceedings related to the corruption crimes and discussed the cases of money laundering in the scope of those proceedings. The necessity of initiating a claim on state (community) interest protection shall be highlighted along with corruption proceedings.